Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

AKKAI – odzież stworzona z miłości do natury

Polska marka oferuje szeroki wybór ekologicznej odzieży sportowej dla kobiet. O powstaniu AKKAI, rozwoju, inspiracjach, planach i celach na przyszłość rozmawialiśmy z założycielką Beatą Trączyńską.
.get_the_title().

Stałe zanieczyszczanie środowiska oraz ciągle zmieniający się klimat są jednymi z głównych globalnych problemów. Co roku na wysypiska odpadów trafia 20 mln ton odzieży, w dużej mierze produkowanej z nieekologicznych materiałów, niszcząco oddziałujących na środowisko. Świadomość o problemie wyzwala w wielu z nas chęć zmian i niesienia pomocy naturze. Marka AKKAI jest przykładem inicjatywy ekologicznej, która poczynając od doboru materiałów pochodzących z recyklingu, przez proces produkcji aż po pakowanie i wysyłkę, dba o ochronę naszej planety. 

Skąd wziął się pomysł na AKKAI i co skrywa się pod tą nazwą?

Marka AKKAI powstała z pasji do aktywnego stylu życia i z miłości do natury. Już od najmłodszych lat uprawiałam wiele sportów, spędzając z rodziną czas pośród przyrody. Te chwile zawsze sprawiały mi ogromną radość i tak pozostało do dzisiaj. Jednak najbardziej pokochałam morze, a najbliższe mojemu sercu stały się windsurfing, kitesurfing i surfing.

Niestety nigdy nie mogłam znaleźć odpowiedniego kostiumu, w którym czułabym się komfortowo podczas uprawiania sportów wodnych. W związku z tym, że zawsze fascynowało mnie tworzenie i projektowanie, narodził się pomysł na wyprodukowanie wygodnej dla ciała i przyjaznej dla środowiska odzieży sportowej. Tak powstało AKKAI.

Nazwa jest połączeniem słów z języka hawajskiego: 'ake’ oznacza 'pragnąć’, a 'kai’ – 'morze’. Nawiązuje również do owoców drzewa palmowego, które uważane są za jedne z najzdrowszych na świecie – jagód acai.

Jakie wartości wyróżniają AKKAI na tle konkurencji — rynku mody zrównoważonej?

Tworząc AKKAI, kierujemy się przede wszystkim kombinacją komfortu i funkcjonalności. Nasze ubrania projektowane są z myślą o tym, aby pozostawały na miejscu w każdej sytuacji i podczas każdego ruchu. Ważne jest również to, aby każda z nas mogła czuć się swobodnie i pewnie, nosząc odzież AKKAI. Aby nasze ubrania pozwalały w pełni skupić się na ruchu i pomagały przeżywać daną chwilę mocniej. Kolekcje AKKAI są uniwersalne – nie tylko nadają się do sportów wodnych, ale również do innych aktywności fizycznych. Dzięki temu nie musimy posiadać wielu osobnych kompletów o różnym zastosowaniu. Co więcej, AKKAI świetnie komponują się też z codziennymi stylizacjami.

To jednak nie wszystko. AKKAI stara się również inspirować do zdrowego i świadomego stylu życia. Marka dba o wzrost świadomości ekologicznej, zapewniając, że 1 proc. ze sprzedaży ich produktów przeznacza na konta wybranych fundacji, które troszczą się o ochronę planety.

Jak i z czego powstają Wasze eko produkty?

Do produkcji AKKAI wykorzystujemy materiały oparte na zasobach odnawialnych, przede wszystkim pochodzące z recyklingu sieci rybackich. Wszystkie produkty wykonujemy w Polsce, we współpracy z rodzinną szwalnią, specjalizującą się w szyciu odzieży sportowej. W AKKAI stawiamy na trwałość, dbając jednocześnie o środowisko, dlatego wybieramy tylko i wyłącznie najwyższej jakości materiały oznaczone ekologicznym certyfikatem. Ponadto cechują się one wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak chlor czy olejki przeciwsłoneczne, a także posiadają właściwości ochronne przed promieniowaniem UV.

AKKAI współpracuje również z polską drukarnią. Skupienie się na lokalnej produkcji wspiera rodzimy przemysł włókienniczy oraz wpływa na obniżenie pozostawiania śladu węglowego. Suma emisji gazów cieplarnianych ulega znacznej redukcji, gdy produkty powstają na terenie Polski i nie są dowożone z zagranicy.

Gdzie szukacie inspiracji?

Inspiracje do tworzenia AKKAI odnajdujemy przede wszystkim w naturze. Zanieczyszczenie środowiska i zmieniający się klimat stają się dla nas motywacją do niesienia pomocy i zwiększania świadomości w społeczeństwie. Dlatego każda z naszych kolekcji jest inną historią z przesłaniem ekologicznym.

Premierowa kolekcja ‘Rhythm of Nature’ ukazała wartości i kierunek, w którym podąża marka. Wykorzystując paletę barw Ziemi, przypominała o jej ochronie i o tym, że każdy ludzki czyn, na nią oddziałuje.

Z kolei kolekcję ‘Seal-ebrate’ stworzyliśmy z myślą o ochronie fok szarych zamieszkujących Bałtyk. Kolory ubrań inspirowane są ich umaszczeniem. Nazwą kolekcji chcemy również zachęcić do celebrowania każdego dnia, do zwolnienia tempa, zatrzymania się choć na chwilę i docenienia piękna przyrody, która nas otacza.

To dzięki rozwojowi wrażliwości na otaczające nas środowisko zwiększa się świadomość proekologiczna, która przyczynia się do ochrony naszej planety.

Do kogo AKKAI kieruje swoje produkty?

Nasze produkty kierujemy do wszystkich kobiet. Choć często wspominamy o kobietach aktywnych, silnych, pełnych pasji, nie oznacza to, że kierujemy swoje produkty tylko do nich. Oznacza to, że wierzymy, że każda z nas taka właśnie jest. Niestety jednak nie wszystkie mamy poczucie własnej wartości i nie zawsze jesteśmy pewne siebie. Dlatego używamy takich określeń, aby inspirować kobiety do odwagi, do podejmowania decyzji. Aby uwierzyły w siebie i odrzuciły wszelkie przekonania, które hamują je na drodze do własnych marzeń.

Pragniemy, aby każda kobieta żyła w zgodzie ze sobą, realizowała się w swoich pasjach oraz czuła się silna i niezależna.

Czym marka może nas zaskoczyć w najbliższej przyszłości?

Do tej pory wypuszczaliśmy pojedyncze kolekcje z małymi seriami ubrań. Od teraz chcemy zmienić nasze podejście i zacząć działać w konwencji dropów. To pozwoli nam pracować bardziej elastycznie, a zarazem spontanicznie. Jednak cały czas chcemy pozostać przy tworzeniu histori z przesłaniem ekologicznym. Mimo że nadal jesteśmy młodą marką i ciągle się uczymy, coraz bardziej rozumiemy pragnienia naszych klientów. Dlatego nowe podejście umożliwi nam lepsze dostosowywanie swojej oferty do ich potrzeb i oczekiwań. Chcemy zapewniać jakość, na którą zasługują.

To, czego możecie się po nas spodziewać w najbliższym czasie, to nowe i odświeżone kroje, które będą pojawiać się również w innych, niezwykłych przekazach. Zachęcamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych (@akkaisurf) i sprawdzania na bieżąco, co się u nas dzieje.

 

fot. AKKAI

Zdjęcia: AKKAI
Tekst: OP

FASHION