Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Amphibio – skrzela drukowane w 3D, które umożliwią życie pod wodą

Jedna z dystopijnych wizji przyszłości zakłada, że do 2100 roku temperatura wzrośnie o 3.2 stopnie Celsjusza, doprowadzając do masowego topnienia lodowców i podniesienia się poziomu wody. Jun Kamei ma jednak sposób na to, jak przetrwać w nowej, podwodnej rzeczywistości.
.get_the_title().

Amphibio to projekt absolwenta prestiżowej Royal College of Art. Składa się z pancerza nakładanego na ciało oraz z maski wykonanej ze specjalnie opracowanego materiału.

Maska stworzona jest na podstawie tego samego systemu, który umożliwia pracę skrzeli.

Pozwala na pobieranie tlenu z wody, a następnie na wydalanie dwutlenku węgla. Mikroskopijne pory przepuszczają tlen, ale nie pozwalają na przepuszczenie wody do wnętrza maski. Dzięki temu możliwe jest komfortowe oddychanie pod powierzchnią wody.

Amphibio Jun Kamei

Amphibio zostało zainspirowane przez podwodne zwierzęta, których organizm i budowa funkcjonuje na tej samej zasadzie, co projekt Kamei. Student RCA zdołał opracować technologicznie zaawansowany materiał, który powstaje za pomocą drukarki 3D. Jak sam przewiduje, technologia ta wkrótce będzie dostępna na masową skalę, co umożliwi tańszą i powszechną produkcję projektów podobnych do Amphibio. Jego zdaniem ludzkość musi się szybko dostosować do zmieniających się warunków, a jedną z odpowiedzi na przyszłe potrzeby jest właśnie projekt maski i pancerza umożliwiającego życie pod wodą.

Amphibio Jun Kamei
Amphibio Jun Kamei

Chociaż Amphibio to na razie jedynie prototyp, który jeszcze nie umożliwia samodzielnego oddychania bez pomocy małego baku z gazem, nie jest wykluczone, że większe instytucje zainteresują się projektem Kamei. Teorie na temat niedalekiej przyszłości ludzkości nieraz się wykluczają i są sobie sprzeczne, z pewnością warto jednak przygotować się na te z nich, których prawdopodobieństwo wzrasta z każdą dekadą.

Tekst: MW

FASHION