Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Anoushka, czyli polska autorska biżuteria i spełnienie marzeń

ANOUSHKA to polski koncept autorskiej biżuterii wykonanej ręcznie z metali szlachetnych, które pozwalają wyrazić siebie! Za marką stoi Anna Cłapińska, kobieta z pasją, którą postanowiła podzielić się z innymi kobietami.
.get_the_title().

ANOUSHKA to koncept autorskiej biżuterii wykonanej ręcznie z metali szlachetnych, które pozwalają wyrazić siebie! Stworzony z myślą o kobietach lubiących podkreślać swoją osobowość, chcących opowiedzieć historię, podkreślić ważny dla nich temat. Anoushka to biżuteria odlewana i obrabiana ręcznie, to także możliwość stworzenia swojego własnego naszyjnika, bransoletki czy kolczyków – spersonalizowanych i wykonanych przez projektantkę Annę Cłapińską. Kolekcjonuj litery i stwórz swoje własne słowa, hasła lub kod. Możesz też stworzyć go dla kogoś bliskiego. Projekty Anoushka idealnie nadają się na prezenty także te świąteczne.

Ruch slow, dbałość o środowisko i coraz silniejszy trend minimalizowania ilości otaczających nas przedmiotów sprawiają, że znacznie rozsądniej podchodzimy do kwestii zakupów i nie podążamy na siłę za bieżącymi trendami. Dbajmy o środowisko, kupujmy mądrze – dotyczy to również prezentów. Taki jest Prezentownik F5, nazwany przez nas Rozsądnikiem. Przywiązujemy w nim dużą wagę do zainteresowań, potrzeb i marzeń waszych bliskich pamiętając jednocześnie ośrodowisku.

Jak znaleźć podarunek idealny dla każdego? Podpowiemy! Anoushka jest na naszej liście.

Kto stoi za marką Anoushka i skąd wzięła się nazwa?

Uparta kobieta, kochająca życie, pełna pasji, która postanowiła spełnić swoje marzenie. Czekałam na nie długo, na odpowiedni moment. Przez lata pochłonięta byłam realizowaniem strategii marketingowych i PR-owych m.in. dla największych wydawnictw w Polsce oraz wychowaniem trójki dzieci. Mam na imię Anna, a Anoushka to ukryta we mnie dziewczyna, która od zawsze kocha sztukę, tradycję, zapomniany kunszt rzemiosła. W świecie masowo produkowanych rzeczy, mechanizacji wielu procesów, realizacji na teraz/zaraz to niezwykła wartość – kawałek ludzkiej duszy ukryty w przedmiocie.

Chciałam się zatrzymać – przez lata w biegu bardzo mi brakowało skupienia na innych, wsłuchania się w siebie. Rozmawiając z innymi, widziałam, że także im tego bardzo brakuje. To taki mój manifest – każdy zasługuje na wysłuchanie, spokojną rozmowę, czas, uwagę.

Nazwa Anoushka powstała 7 lat temu, ale jeszcze wówczas nie było przestrzeni na moją własną działalność. Dopiero, kiedy moja najmłodsza córka skończyła 6 lat, czyli rok temu, uznałam, że mogę dać szansę projektowi, który bardzo długo czekał w szufladce z nazwą ”marzenie do spełnienia”. Przez ponad 6 miesięcy przygotowywałam się do wystartowania z moimi projektami, moją historią. To były bardzo trudne miesiące – równolegle pracowałam i byłam mamą niezłej gromadki. Na szczęście mogłam liczyć na ogromne wsparcie mojego męża, rodziców, dwóch przyjaciółek.

Jak powstała Wasza marka?

Chciałam stworzyć autorską biżuterię artystyczną robioną ręcznie, dzięki której można opowiadać swoją historię. I tak powstała pierwsza kolekcja UNSPOKEN – kolekcja pierścionków liter, symboli oraz naszyjników z konkretnym przesłaniem lub w określonym kształcie oraz możliwość personalizacji – zaprojektowania wraz ze mną swojego napisu, kształtu zachowującego charakter Anoushki. Bardzo mnie zaskoczyło, jak wiele innych osób utożsamia się z napisami (z mojej historii): #możesz #warrior # mom # wildchild #inna. Muszę też przyznać, że zaskoczyło mnie, jakie duże zamieszanie zrobiły personalizowane projekty. Cały czas staram się rozwijać i projektować nowe rzeczy – tak powstały kolekcje SHAPES czy STARS (wizerunek ikon – artystów, muzyków, którzy nadal zajmują w naszym sercu niezwykłe miejsce). Uwielbiam szarady, symbole, kody, nieoczywiste przekazy – dzisiaj mam przyjemność wysłuchiwać historii innych osób i realizować niezwykłe projekty. Każda rozmowa zaczyna się od #opowiedzmi.

Jak powstają wasze projekty?

Projekty powstają w tradycyjny sposób wykorzystujący kunszt sztuki, jakim jest rzemiosło jubilerskie. Nie pracujemy na drukarkach 3D czy maszynach, które masowo wypluwają personalizowane blaszki. Najpierw ręcznie, w procesie żmudnym i wymagającym niezwykłej cierpliwości, powstaje model, który jest prototypem do stworzenia specjalnej gumy. Dzięki niej projekty mogą być odlewane (pracujemy tylko na metalach szlachetnych bez żadnych dodatków: srebro, złoto, platyna). Po odlaniu rzeczy są obrabiane ręcznie i w kolejnym procesie stają się naszyjnikami, bransoletkami, kolczykami czy pierścionkami. Cały proces trwa – projekty dostępne na stronie www.anoushka.pl są przygotowywane od 3 do 7 dni, personalizowane nawet do 21 dni.

Oczywiście największą inspiracją są dla mnie ludzie – każda historia jest dla mnie ważna.

Jednak do swoich pierwszych projektów podeszłam dość egoistycznie, tworząc takie napisy jak WARRIOR, MOŻESZ czy MAMA. One mnie określały lub były dla mnie bardzo ważne – jak się okazało, nie tylko dla mnie. Kolejne projekty rodziły się spontanicznie, pod wpływem natchnienia – i tak to chyba powinno wyglądać.

Jakie macie plany i marzenia związane z marką?

Plany na najbliższe miesiące to ciężka praca. Mamy bardzo dużo zamówień. Możemy realizować specjalne zamówienia personalizowane dla firm, które cenią wartość, jaką jest przygotowanie projektu ręcznie, z metali szlachetnych. Oczywiście na bieżąco tworzone są kolekcje dostępne na www.anoushka.pl. Przed świętami pojawią się nowe postacie w kolekcji STARS: Marylin Monroe, Salvador Dali, Amy Winehouse… Bardzo lubię prostotę i na pewno będą kolejne projekty wykonane z drutu srebrnego lub złotego. Nausznice to tylko początek… Kiedyś chciałabym też zrobić coś z kamieniami szlachetnymi. ale to dopiero w dalszej przyszłości. Na razie pojawią się naszyjniki z perłą – także przed świętami.

Twój ulubiony wasz projekt to?

To bardzo trudne pytanie, bo z każdym wiążą się emocje. Bardzo lubię naszyjnik ćma, serce, mom, kolczyki możesz, Uwielbiam nausznice oraz wszystkie projekty (kolczyki, naszyjnik, pierścionek) z FRIDĄ – ulubioną artystką mojej córki. Na co dzień (w zależności od nastroju, stylizacji) noszę wszystkie swoje projekty. To jeszcze jedna zaleta bycia projektantką biżuterii – w końcu kobiety kochają biżuterię!

FASHION