Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Clowncore: maksymalizm w high fashion i na TikToku

'Wyglądasz jak klaun' nie jest już chyba obelgą.
.get_the_title().

Po latach dominacji zachowawczego minimalizmu i roku spędzonym w dresach do mody coraz pewniej wraca totalny maksymalizm. Im więcej, tym lepiej! Najdobitniejszym dowodem na to jest zyskująca coraz większą popularność estetyka o interesującej nazwie clowncore.

To estetyka – tak, dobrze zgadliście – w której głównym punktem odniesienia są klauni.

Ogromne kokardy i wielkie kołnierze, odważne kolory i zestawienia wzorów, groszki, romby, szerokie spodnie – wszystko to przychodzi nam do głowy, gdy o nich myślimy. A do tego blade twarze i dziwny make-up. Osoby cierpiące na koulrofobię, czyli strach przed klaunami, powinny mieć się teraz na baczności!

GIVENCHY
SAINT SINTRA

Clowncore’ową estetykę widać obecnie na wybiegach – jej przejawy obecne były podczas pokazów na jesień 2021 Diora, Ricka Owensa czy Undercover, a także w wiosennych propozycjach Givenchy, Saint Sintra i Puppets and Puppets.

Na wybiegach pojawiły się stroje arlekinów, czerwone nosy, odważne zestawienia kolorów czy krynoliny.

Clowncore w dużej mierze jest pochodną tego, że wielkie domy mody, jak Chanel i Isabel Marant, postanowiły zreinterpretować lata 80., przywracając choćby coraz szersze spodnie. – Lata 80. pełne były jasnych, odważnych kolorów i zbyt dużych ubrań, przez co były w jakiś sposób związane z klaunami – mówi Lauren S. Cardon, historyczka i autorka 'Fashion and Fiction: Self-Transformation in Twentieth-Century American Literature’. Cardon przypomina także pokaz Alexandra McQueena na jesień/zimę 2001 'What a Merry-Go-Round’, w którym klaun był bezpośrednią inspiracją.

PUPPETS AND PUPPETS
PUPPETS AND PUPPETS

Moda dopaminowa, która polega na mocnych, intensywnych barwach i totalnym odrzuceniu czarnych ubrań i dodatków, święci obecnie niezwykłą popularność – po ponurych latach pandemii i miesiącach lockdownu chcemy doładować baterie, ubierając się trochę weselej niż wcześniej. W tym kontekście nic więc dziwnego, że i clowncore robi teraz rundkę po TikToku.

To dopaminowe ciuchy na sterydach i apoteoza zabawy modą.

Wszystko jest dozwolone, nic nie jest zbyt dziwne, nie ma żadnych granic. Może tak beztroski stosunek do ubrań przydałby się nam wszystkim? Kto wie.

@pigeonscribble thought I’d make one of these as I get asked a lot!!!! #kidcore #clowncore ♬ The Magic Bomb (Questions I Get Asked) [Extended Mix] – Hoàng Read

@cavityc0re she said “oh dear what’s wrong w ur face” #clown#clowncore#alt#fyp#foryou#BearWeek#UnitedWeDance#Phrog#BeatsDaisyChallenge ♬ Kitchen Sink by Twenty One Pilots – Jordyn ψ

@saracampz happy Saturday bb’s🌈 #fyp #personalstyle #maximalism #styleinspo #ootd #fitcheck #fashiontiktok #clowncore #clownmakeup #clowncheck #vintage #thrift ♬ original sound – Sara Camposarcone

@pansystbattie Reply to @cancer.clown part 1 of my small business recs #learnintiktok #clowncore #smallbusiness #wheretoshop #fashion ♬ original sound – Pansy St. Battie

Tekst: NS

FASHION