Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Cracow Fashion Awards, czyli moda odpowiedzialna i mocny przekaz na wybiegu

Już po raz dziesiąty gala Cracow Fashion Awards otworzyła krakowski Tydzień Mody. Wydarzenie obfituje w różnorodne eventy, warsztaty, wykłady i wystawy, które związane są z szeroko pojętą dziedziną mody. Pokaz dyplomowych kolekcji studentów SAPU (Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru) to zdecydowanie najważniejszy punkt całej imprezy. Finałowa czternastka pokazała swoje kolekcje, w których nie brakowało dekonstrukcji, inspiracji dalekimi państwami, skupienia się na człowieku, a także sterty śmieci zamienionej w naprawdę przyzwoite wybiegowe sylwetki.
.get_the_title().

Zwycięska kolekcja „Identity” to właśnie opowieść o fascynacji człowiekiem i wzajemną zależnością jednostek. Tak mówi o niej sama projektantka, Anna Nowak-Curyło. Uwagę odbiorcy przyciągają detale, które nawiązują do aktualnych trendów, a także nowe technologie, jak plecak z wbudowanym hologramem gałki ocznej, który okazał się najmocniejszym punktem pokazu.

Kolekcja „Identity” spodobała się tak bardzo, że zdobyła obie główne nagrody, nagrodę Rady Mody oraz Rady Mediów, stając się jednocześnie Kolekcją Roku 2019.

Anna Nowak-Curyło
Anna Nowak-Curyło
Anna Nowak-Curyło

Sporą uwagę jury i gromkie oklaski publiczności zebrała także kolekcja Klaudii Klimas, inspirowana rosyjską pozytywką. Kolory, aplikacje i piękne stroje zachwyciły wszystkich zebranych gości i zdobyły kilka wyróżnień, w tym roczną profesjonalną opiekę agencji PR Black Balloon, którą kierują Klaudia Kaszuba i Tobiasz Kujawa.

Klaudia Klimas
Klaudia Klimas

Wyróżnienia zdobyły także kolekcje Oliwii Jankowskiej („In The Mind”), Eweliny Kowal („New Romantic”), Tamary Avdieievy („In The Making”), Kordiana Mędrali („SLV”), Niny Sakowskiej („Śmieci”) oraz Moniki Cieślik (Thunderstrike”), która na wybiegu zaprezentowała dekonstrukcję inspirowaną robotniczym strojem.

Nina Sakowska
Nina Sakowska
Nina Sakowska
Monika Cieślik fot. Podlewski/AKPA

Co istotne, większość kolekcji nawiązywała do głównego tematu tegorocznego Cracow Fashion Week, czyli „Moda, sztuka, ekologia”. W wyróżnionych kolekcjach nie zabrakło żadnego z tych elementów, a część z nich w bardzo dosadny sposób zwracała uwagę na problem zaśmiecania rynku kolejną stertą ubrań czy potrzeby znalezienia nowego środku wyrazu w czasach, kiedy wszystko staje się kopią kopii.

Ewelina Kowal
Ewelina Kowal
Kordian Mędrala , fot. Podlewski/AKPA
Oliwia Jankowska

Podczas gali miało miejsce także dosyć niespodziewane przemówienie nestora mody Jerzego Antkowiaka. Antkowiak nie szczędził publiczności ani humoru, ani też szczerej opinii na temat zmieniających się trendów, zarówno tych modowych, jak i tych społecznych czy logistycznych, o których wspomniał w kontekście organizacji wydarzeń podobnych do krakowskiego Tygodnia Mody. Przemówienie polskiego projektanta było równie fascynującym akcentem gali, co najlepsze kreacje zaprezentowane na wybiegu i wywołało wiele uśmiechów na twarzach zebranych gości.

Cracow Fashion Week potrwa do najbliższej niedzieli (17 marca).

W programie czekają na was jeszcze wystawy, wernisaże warsztaty i spotkania, a całe wydarzenie jak zawsze zwieńczy pokaz no waste, prezentujący ubrania zaprojektowane w duchu mody odpowiedzialnej.

Tekst: Malwa Wawrzynek
Zdjęcia: Cracow Fashion Week materiały prasowe

FASHION