5 najciekawszych dokumentów o modzie, które obejrzysz na YouTubie

Okazuje się, że świat mody to nie tylko splendor. To także upadki, zdrady, a nawet tajemnicze morderstwa. Tego wszystkiego dowiecie się z dokumentów, o których piszemy w poniższym zestawieniu.
.get_the_title().

Fascynujesz się ociekającym splendorem, zdradą, przepychem, a nawet przemocą światem mody? To zestawienie jest dla ciebie. Przedstawiamy 5 dokumentów o biznesie modowym, które możesz w ten weekend obejrzeć na YouTubie.

1. „McQueen and I” (2011)

Dokument opowiadający o historii jednego z największych wizjonerów – od początków jego podróży, przez światowe wybiegi, aż po wiele przełomowych momentów, które zapisały się złotymi zgłoskami w świecie mody. Produkcja BBC wypuszczona w 2011 roku dla upamiętnienia tragicznej śmierci Alexandra McQueena analizuje nie tylko jego dziedzictwo, ale także wymagania i presję, która ciążyła na McQueenie. Przybliża również relację projektanta z muzą i przyjaciółką Isabellą Blow.

2. „Catwalk” (1996)

Nakręcony ponad 20 lat temu – w czasach, kiedy nazwiska supermodelek były niemal na ustach wszystkich. Dokument pokazuje, co działo się za kulisami pokazów mody. Nakręcony został podczas miesiąca mody w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Paryżu. Zobaczymy w nim przymiarki oraz przygotowania do pokazów wiosna/lato 1994 dla marek takich jak Gaultier, Lagerfeld, Versace, Armani czy Galliano. W roli narratorki znana topmodelka Christy Turlington.

3. „The Legend of Leigh Bowery” (2002)

„The Legend of Leigh Bowery” to przelot po scenie klubowej Londynu z lat 80., miejscach, które były nieskończonym źródłem inspiracji dla pokoleń projektantów, muzyków, artystów i twórców. Dokument, stworzony przez Charlesa Atlasa, jest połączeniem scen z udziałem Leigh Bowery oraz wypowiedzi Boya George’a, Damiena Hirsta czy Belli Freud na temat tej ikony mody.

4. „Fashion Victim: The Killing of Gianni Versace” (2008)

Kolejna z produkcji BBC na temat wielkiej tragedii w świecie mody. Historia dotycząca morderstwa włoskiego projektanta była podstawą do nadchodzącego serialu „American Crime Story”, która ujrzy światło dzienne pod koniec tego miesiąca. Gianni Versace został zamordowany przez Andrew Cunanana w 1997 roku – dokument szczegółowo opisuje samo morderstwo, zbiera także komentarze świadków i członków rodziny.

5. „The Gucci’s: The Last Fashion Victim”

Kolejny z serii dokumentów o najciekawszych morderstwach w biznesie modowym. Tym razem o ostatnim z klanu Gucci. Maurizio, syn założyciela włoskiego domu mody, Guccio Gucci, zamordowany został 27 marca 1995 roku. „The Gucci’s: The Last Fashion Victim” śledzi kroki właściciela domu mody od początków, przez całą drogę usianą splendorem, zdradą i żądzą, która koniec końców doprowadziła do jego tragicznej śmierci z rąk mordercy wynajętego przez jego byłą żonę, Patrizie Reggiani.

FASHION