Ekologiczny, wegański kaszmir wykonany z roślin ograniczy okrucieństwo wobec kóz

Masowa produkcja kaszmiru nie jest zrównoważona i wiąże się z obawami związanymi z okrucieństwem wobec zwierząt. Stąd też zrodził się pomysł na wyprodukowanie jego ekologicznej alternatywy, której podstawą będą rośliny.
.get_the_title().

Kaszmir to tkanina luksusowa, zwykle wytwarzana z wełny kóz kaszmirskich.

Uznawana jest za najdelikatniejszą oraz wyjątkowo puszystą w dotyku.

Często łączy się ją z owczą wełną – swetry zrobione z tej mieszanki wyjątkowo dobrze chronią nas przed zimnem. Pomimo wielu zalet tego materiału, znane marki na czele m.in. z ASOS zaprzestały sprzedaży ubrań, do produkcji których używa się kaszmiru. Powodem są obawy związane z okrucieństwem wobec kóz w procesie pozyskiwania potrzebnej wełny.

Z pomysłem na stworzenie atrakcyjnej alternatywy dla kaszmiru przyszedł David Lee, były tancerz w Oakland Ballet Company oraz projektant, który posiada już własną markę odzieży do tańca KD New York.

Swoją linię wegańskich, kaszmirowych ubrań Lee nazwał Vegetable Cashmere™. Stworzył ją w celu zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania na kaszmir i zmniejszenia związanych z jego produkcją kosztów środowiskowych.

Od ponad pięciu lat pracuję nad alternatywą przyjazną Ziemi oraz zwierząt i właśnie teraz jestem gotowy do wprowadzenia swojej pierwszej kolekcji Vegetable Cashmere ™ – mówi projektant.

źródło: kickstarter.com

Lee zaczął udoskonalać swój kaszmir, współpracując z fabryką eksperymentującą z włóknami sojowymi.

W celu odtworzenia wyglądu i właściwości kaszmiru opracował mieszankę z wykorzystaniem soi i włókien roślinnych.

Wszystkie rośliny użyte do produkcji tego materiału są certyfikowane jako ekologiczne. Włókno sojowe jest wytwarzane z odzyskanych produktów ubocznych organicznego przemysłu sojowego, które w przeciwnym razie zostałyby spisane na straty.

źródło: kickstarter.com

Lee twierdzi, że żaden materiał tekstylny nie może być uważany za idealnie trwały, ale stworzona przez niego mieszanka włókien ma minimalny wpływ na środowisko. Ponadto produkcja wymaga stosunkowo niewielkiej ilości energii i wody.

Odzież Vegetable Cashmere™ jest biodegradowalna.

Według Lee wegańska alternatywa idealnie oddaje charakter oraz miękkość prawdziwego kaszmiru, równie doskonale chroni od zimna i jest przewiewna. Co więcej, wegański kaszmir ma również właściwości antybakteryjne i można go prać w pralce bez obaw o to, że się skurczy.

źródło: kickstarter.com

Tekst: Marta Mankiewicz

FASHION