Facewatch 60: 10 polskich fotografów, którzy kształtują branżę mody

Zdecydowanie za rzadko się o nich mówi. A szkoda, bo to oni kreują najpiękniejsze obrazy, które podziwiamy w znanych tytułach, kampaniach reklamowych i lookbookach. Polscy fotografowie mody są dowodem na to, że w naszym kraju też się da i to czasem z lepszym efektem niż za granicą. Oto 10 polskich fotografów mody, którym naprawdę warto się przyglądać.
.get_the_title().

1. Zuza Krajewska

Krajewska to jedna z wisienek na torcie fotografii modowej w Polsce. Do mody podchodzi elastycznie i widzi ją w różnorodnych konceptach. Raz w pełnej przepychu estetyce kampu w świetnej kampanii dla marki Reserved, innym razem w bardziej statycznych i stonowanych sesjach dla Vogue Polska. Dla nas Zuza Krajewska zrealizowała materiał Nowe Subkultury. Fotografka zasłynęła także świetnym projektem IMAGO, na którym uwieczniła codzienność chłopaków przebywających w zakładzie wychowawczym.

Zuza Krajewska Reserved
Zuza Krajewska Nowe Subkultury dla F5
Zuza Krajewska Elle

2. Sonia Szóstak

Ta młoda dziewczyna szturmem podbija nie tylko rynek, ale też serca odbiorców, którzy często nie mogą wyjść z podziwu nad jej talentem. Od kilkunastu lat fotografuje dosłownie wszystko, ale to właśnie fotografia mody stała się jej znakiem rozpoznawczym. Kobiety na jej zdjęciach mogą być efemeryczne, ale też bardzo konkretne. Z nami Sonia współpracowała przy sesji do numeru Best of Polska, na koncie ma też projekty dla Vogue Polska, Harper’s Bazaar czy Elle.

Sonia Szóstak Vogue Polska
Sonia Szóstak
Sonia Szóstak F5: Best of Polska

3. Daniel Jaroszek

Bez wątpienia jeden z najzdolniejszych polskich fotografów mody, choć nie tylko. Dużą rozpoznawalność przyniosły mu projekty realizowane we współpracy z Kas Kryst, które w każdym sezonie przekraczają kolejne granice abstrakcji, załamania przestrzeni i iluzji. Jaroszek po mistrzowsku wykorzystuje światło oraz elementy grafiki. Obecnie coraz częściej zajmuje się realizacją filmów reklamowych. W swoim portfolio ma takich klientów jak Calvin Klein, Reebok, Converse czy Pepsi.

Daniel Jaroszek Kas Kryst
Daniel Jaroszek Kas Kryst
Daniel Jaroszek

4. Asia Typek

Moda to nie tylko kolorowe magazyny i sesje prezentujące kolekcje największych domów mody. Moda żyje na ulicy i właśnie taką widzi ją Asia Typek, która zaledwie w kilka lat stała się najbardziej rozchwytywaną fotografką mody ulicznej. Jak sama przyznaje, zdjęcie robi wtedy, kiedy w przypadkowo spotkanej osobie zobaczy emocje i harmonię pomiędzy człowiekiem a ubraniem. Dzisiaj Asia Typek przemieszcza się między najważniejszymi stolicami mody i pracuje dla Vogue Polska, Highsnobiety czy znanej zagranicznej blogerki Garance Doré.

Asia Typek Atelier Dore
Asia Typek
Asia Typek

5. Agata Pospieszyńska

Agata Pospieszyńska to nazwisko, które niestety bardziej rozpoznawalne jest za granicą niż w naszym kraju. Nic dziwnego, skoro Pospieszyńska stale współpracuje z zagranicznymi wydaniami Harper’s Bazaar (głównie z UK), z wydawanym przez Inę Lekiewicz magazynem Unpolished oraz z takimi tytułami, jak Elle, L’Officiel czy Stylist Magazine. W Polsce fotografuje między innymi dla Vogue Polska, Gosi Baczyńskiej oraz Elle. Patrząc na imponujące portfolio Pospieszyńskiej, nikogo nie dziwi jej międzynarodowy sukces. Fotografuje modę na najwyższym poziomie i nic nie stanowi dla niej bariery nie do pokonania. Jej wyczucie koloru nie ma sobie równych.

Agata Pospieszyńska Harper’s Bazaar UK
Agata Pospieszyńska Harper’s Bazaar Russia
Agata Pospieszyńska Sunday Time Stylist

6. Łukasz Pukowiec

Kolejny młody talent, który od kilku lat skutecznie pobija polski i zagraniczny rynek. Pukowiec rozumie fotografię modową i wie, jak pokazać nie tylko piękno modelki, ale też charakter fotografowanych ubrań. Realizuje sesje dla Vogue, Numero, Harper’s Bazaar, L’Officiel, Dazed & Confused i nic nie wskazuje na to, aby zamierzał się zatrzymać.

Łukasz Pukowiec
Łukasz Pukowiec Vogue Polska
Łukasz Pukowiec

7. Weronika Kosińska

Mało kto potrafi ukazać kobiece piękno w taki sposób, w jaki robi to Weronika Kosińska. Fotografuje modę, beauty, ale też komercję. W każdej dziedzinie w centrum stawia kobietę, wokół której buduje scenerię do zrealizowania kolejnego wyjątkowego zdjęcia. Zasłynęła sesjami beauty oraz projektem „Światłoczuli”, jednak kampanie fashion również są jej mocną stroną. Współpracuje z takimi tytułami jak L’Officiel, Harper’s Bazaar, Viva! oraz z takimi markami jak L’Oreal, Baldowski, Answear.com.

Weronika Kosińska L’Officiel
Weronika Kosińska
Weronika Kosińska

8. Marcin Kempski

Moda na jego fotografiach jest zawsze konkretna i wyrazista. Niezależnie od tego, czy realizuje sesję dla topowego zagranicznego tytułu, czy trochę eksperymentuje w kampaniach MISBHV, Hexeline, Mohito lub Versus by Versace. Dwa lata temu Kempski dostał nagrodę Elle Style Awards w kategorii Fotograf Roku, jednak po jego pracach widać, że zdecydowanie nie osiadł na laurach. Pracuje jak szalony, realizując projekty dla międzynarodowych tytułów i globalnych marek.

Marcin Kempski Versus by Versace
Marcin Kempski MISBHV
Marcin Kempski, Vogue Portugal
Marcin Kempski, Vogue Portugal

9. Piotr Stokłosa

Piotr Stokłosa to jeden z naszych najcenniejszych fotografów za granicą. Na co dzień mieszka w Paryżu, gdzie realizuje sesje oraz filmy dla największych marek sektora fashion&beauty. Dior, Chanel, Hugo Boss, Yves Saint Laurent – to tylko niektórzy z jego klientów. Stokłosa udowadnia, że w fotografii modowej nie chodzi tylko o modelkę, ale przede wszystkim o produkt. To on ostatecznie ma być obiektem pożądania i staje się nim na każdej fotografii Stokłosy.

Piotr Stokłosa
Piotr Stokłosa
Piotr Stokłosa

10. Kulesza & Pik

Agnieszka Kulesza i Łukasz Pik to duet, bez którego to zestawienie nie byłoby kompletne. Już od kilku lat są nierozłączni zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Razem opiekują się swoimi psami i razem robią sesje dla najważniejszych tytułów w branży. Mówią, że do dobrego zdjęcia potrzeba trochę szczęścia, ale dzięki doświadczeniu wiedzą jak temu szczęściu pomóc. Zakładki „Editorial” i „Advertising” na ich stronie przedstawiają tak długą listę klientów, że nie sposób ich tu wymienić. Lubią prostotę, która na ich zdjęciach dodaje wyrazu osobom i przedmiotom znajdującym się w centrum obrazu.

Agnieszka Kulesza & Łukasz Pik
Agnieszka Kulesza & Łukasz Pik Magazyn Usta
Agnieszka Kulesza & Łukasz Pik Elle

Tekst: MW

FASHION