Galanty styl, czyli 5 marek modowych z Łodzi

Wybraliśmy 5 brandów, które oddają łódzki charakter.
.get_the_title().

Łódź z modą związana jest od zawsze. Nasze babcie i niektóre mamy dobrze pamiętają, że była to kiedyś stolica przemysłu odzieżowego w Polsce. To, czego babcie i mamy zazwyczaj jednak nie wiedzą, to to, że pomimo wielu mniejszych lub większych skandali, Łódź dzisiaj może pochwalić się kilkoma naprawdę dobrymi markami autorskimi. W naszym zestawieniu pominęliśmy tak oczywiste typy jak Pan Tu Nie Stał. Oto 5 brandów z łódzkim charakterem.

1. GOUDA WORKS

Źródło zdjęcia: Facebook GOUDA Works

Jak twierdzi założyciel marki, Daniel Tworski, jego przygoda z szyciem ubrań zaczęła się wtedy, kiedy postanowił wydać ostatnie 600 zł z portfela i uszyć kilka egzemplarzy koszulek. Nie były to jednak byle jakie koszulki, bo Gouda od kilku lat zajmuje się grafiką i to ona stała się głównym akcentem ubrań jego projektu. Koszulki i bluzy od Gouda Works to wyraz miłości do Łodzi i graficznej zabawy w jednym. W Łodzi nowe projekty potrafią wyprzedać się w kilka godzin i dla wielu stały się symbolem lokalnego patriotyzmu. Dla osób spoza miasta są dobrze zaprojektowanymi zabawnymi koszulkami, które może nie wszyscy rozumieją, ale które bronią się przede wszystkim dobrą grafiką.

Źródło zdjęcia: Facebook GOUDA Works

2. ŁÓDZKA RAJTUZA

Źródło: Facebook Łódzka Rajtuza

Można wyrażać miłość do miasta poprzez grafiki na koszulkach albo poprzez rajstopy, na których widoczne są zabytkowe budynki Łodzi. Na ten wyjątkowy pomysł wpadł łódzki producent rajstop, firma Gabriella. Marka od kilku lat ma w swojej stałej ofercie kolekcję „Łódzka Rajtuza”, która cieszy się ogromnym powodzeniem. Na łódzkiej rajstopie zobaczycie między innymi Tadeusza Kościuszko na cokole na Placu Wolności, stare fabryki i kominy, oraz bramę znajdującą się przy zakładach Izraela Poznańskiego. Po sukcesie „Łódzkiej Rajtuzy” marka ruszyła w Polskę i stworzyła kolekcję dla śląska (Ślóńskie Rajtuzy) oraz Warszawy (Rajtuzy Stołeczne). Czekamy na resztę miast.

Źródło: Facebook Łódzka Rajtuza

3. ANIMALKINGDOM.

ANIMALKINGDOM.

Personalizowana biżuteria to bardzo mocny trend. Kiedy dochodzą do niego elementy biżuterii w całości wykonane w Łodzi, marka zyskuje unikatowy charakter. A jeśli dodamy do tego jeszcze fakt, że większość projektów tej marki przedstawia zwierzątka różnego rodzaju, brand zdobywa serce prawie każdej kobiety. Biżuteria ANIMALKINGDOM. to dziś ponad 100 wzorów kolczyków, bransoletek, łańcuszków i pierścionków, wszystkie wykonane są ręcznie z kruszców i kamieni wysokiej jakości. Projekty marki są delikatne, ale zwracają uwagę. Potrafią być eleganckie i uniwersalne jednocześnie. Stąd bierze się sukces marki, zarówno w Łodzi, jak i poza jej granicami.

4. CZARNY

Czarny Szyje

Czarny to tak naprawdę Dorota i Tomek, którzy już prawie 5 lat szyją torby, plecaki i worki dla Łodzi oraz reszty świata. Ich projekty są tak różnorodne, że z pewnością każdy z was znajdzie w nich swój ulubiony model. Do szycia używają niemal każdego materiału, nie ograniczają się też we wzorach i kolorach. W ich sklepie znajdziecie zarówno basicowe projekty, jak i te, które dodadzą waszej stylówce konkretnego charakteru. Ich filozofia to brak ograniczeń i twórcza kreatywność.

5. NIC Łódź

Źródło: Facebook NIC Łódź

Ta marka to prawdziwy unikat na polskim rynku. Są niszowi, bo w ten sposób działają, nie interesują ich internetowe platformy sprzedażowe i tania moda ze sztucznych materiałów. Zamiast tego inspirują się tradycją dziewiarską prosto z krajów północnej Europy i implementują ją do swoich projektów. W jaki sposób? Dzięki autorskiej technice, która pozwala im przenieść sielankowe wiejskie krajobrazy na swetry i płaszcze. Zdjęcia również robią sami i jak potwierdzają, jest to jedyny element twórczy, który odbywa się poza Łodzią. W Łodzi projektują, dzieją dzianinę i szyją. Materiały pozyskują albo z recyklingu, albo z wełny naszych górskich owiec. Slow fashion, eco, lokalność i ubrania, które zachwycają. Czego chcieć więcej?

Źródło: Facebook NIC Łódź
NIC Łódź

Tekst powstał dzięki wsparciu grupy F5 Łódź.

Tekst: MW

FASHION