Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gender fluid – moda, która pomaga nastolatkom LGBT zaakceptować siebie

Gender fluid to dosłownie 'płeć płynna'. Pojęcie spopularyzowane na fali mody unisex zostało szczególnie rozpowszechnione przez współczesne gwiazdy muzyki i mody takie jak Olly Alexander, Ruby Rose czy Jaden Smith. Piszemy o modzie na zacieranie granic płci.
.get_the_title().

Moda na unisex i gender fluid promowana była przez kilka ostatnich lat, aż w końcu na stałe zagościła w mediach, na wybiegach i wystawach sklepowych. Wiadomo nie od dziś, że róż jest nie tylko dla kobiet, a garnitury układają się dobrze nie tylko na panach. Projektanci z każdym sezonem idą jednak w swoich projektach o krok dalej. Gwiazdy zacierające granice między płciami w kostiumach scenicznych to nie nowość – ze starej gwardii wymieniać można m. in. Bowiego, Michaela Jacksona czy Madonnę.

Nowe pokolenie równie dobrze odnajduje się w tym stylu, równocześnie wykorzystując swój intrygujący look do zwrócenia uwagi na problemy LGBT i równość międzypłciową.

Gender fluid określane jest jako 'a boy, a girl, neither and both’, co w wolnym tłumaczeniu brzmiałoby: 'chłopak, dziewczyna – żadne z nich i jednocześnie jedno i drugie’.

Olly Alexander
Olly Alexander

Wśród prekursorów nowej fali gender fluid nie można pominąć lidera brytyjskiego zespołu Years & Years, Olly’ego Alexandra. Wokalista otwarcie opowiada o swojej seksualności, a w tekstach piosenek nie pozostawia wątpliwości, że zwraca się do chłopców ze swojej przeszłości.

Sukces Alexandra na międzynarodowej arenie muzycznej jest o tyle istotny, że jego zdecydowane stanowisko pomaga wielu nastolatkom, którzy borykają się z tymi samymi problemami co on – depresją, stanami lękowymi, zaburzeniami odżywiania i brakiem samoakceptacji w heteronormatywnym świecie.

Olly odpowiedzialny jest także za stworzenie dokumentu 'Olly Alexander: Growing up gay’, który jest częścią serii produkcji pod patronatem BBC.

Ruby Rose

Inne wpływowe gwiazdy określające się mianem gender fluid to także m. in. Ruby Rose. Androgeniczna modelka, gwiazda serialu 'Orange is the new black’ czy filmu 'xXx: Reaktywacja’, swoją urodą zwróciła na siebie uwagę mediów.

Krótka, odważna fryzura, wyraziste rysy twarzy i ostry rock-and-rollowy styl sprawiły, że wybrana została na twarz marki Urban Decay.

Ruby Rose
Ruby Rose

Przedstawicielem gender fluid jest także syn Willa Smitha, Jaden.

Początkujący aktor i piosenkarz zasłynął dzięki sesji dla magazynu GQ, w której to promował damską kolekcję marki Louis Vuitton.

Sam mówi, że nie widzi różnicy między płciami, a jedyne co nas ogranicza, to pewność siebie i poczucie własnego jestestwa.

Jaden Smith
Jaden Smith

Jedną z osób walczących o sprzeciwianie się nienawiści i szykanowania wobec osób o płynnej płci jest również Miley Cyrus. Piosenkarka i aktorka ma własną fundację wspierającą młodych, będących w trudnej sytuacji z tego powodu.

Obecność na rynku i odważne poglądy gwiazd tak wielkiego formatu jest niezwykle ważne dla dojrzewających osób LGBTQ. Daje im to nadzieję i poczucie, że mimo zderzenia się z murem braku zrozumienia, wciąż są tak samo ważni i mogą osiągnąć wielki sukces.

Bo przecież, jak mówi Ruby Rose, prawdą jest, że tylko ty wiesz, kim się urodziłeś i musisz być wolny, żeby nim pozostać.

FASHION