Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

’Heroin chic’ znowu trendem — dlaczego celebryci ponownie lansują modę na przeraźliwe chudnięcie?

Styl Y2K wraca do łask nie tylko w branży mody. Na szeroką skalę najpopularniejsze celebrytki chudną w oczach swoich obserwatorów, skłaniając się ku modzie początku lat 2000. i coraz bardziej przypominają wyjątkowo szczupłe modelki z okładek czasopism tamtego okresu. Media alarmują jednak by przy podążaniu za trendami, pamiętać o zdrowym rozsądku.
.get_the_title().

Wraz z powrotem typowych dla okresu Y2K koszulek odsłaniających brzuch i dżinsów z niskim stanem wiele osób zmieniło swoje postrzeganie ciała. Jak donoszą media, taki styl ma przekonywać konsumentów, że ​​to nie te charakterystyczne ubrania nie pasują do naszego ciała, ale to nasze ciała nie pasują do tych ubrań. Ma to być trend przekonywania młodych dziewczyn do wyraźnego chudnięcia, by uzyskać 'idealną’ figurę prosto z wybiegu i później móc zmieścić się we wspomniane ubrania.

Dyskusja na ten temat rozpoczęła się po ujawnieniu sekretu Kim Kardashian związanego z tegoroczną Met Galą. Celebrytka przyznała się, że aby zmieścić się w starą suknię Marilyn Monroe, która na co dzień jest eksponatem muzealnym, kobieta poddała się drastycznej diecie, podczas której znacząco schudła. Jedni nazywali to poświęceniem, inni czystą głupotą i szerzeniem niezdrowych nawyków żywieniowych pośród młodych dziewczyn. Z czasem jednak moda na chudnięcie, jedynie przyspieszyła.

Na TikToku popularność wciąż zyskują hasztagi związane z 'heroin chic body’. Jest to typ urody lansowany końcem lat 90. przez m.in. Kate Moss, wyjątkowo szczupłej dziewczyny z cieniami pod oczami i bladą cerą — wszelkimi cechami, które kojarzyć się mają z nadużywaniem narkotyków. Na aplikacji pełno jest samouczków, które pokazują jak odwzorować makijaż stylizowany na heroinowy szyk.

@birkinmommy heroin chic #girlboss #nyc #itgirl #citynight #fypシ ♬ STREETSX VACATION BIBLE SCHOOL – XXKATUSJINSUX

Podczas gdy wykonywanie specyficznego makijaż może wydawać się nieszkodliwe, martwiącym jest jednak fakt o stwierdzonej, rosnącej liczbie osób z zaburzeniami odżywiania. We wrześniu magazyn Variety opublikował artykuł o wzroście popytu na Ozempic, lek na cukrzycę, który może prowadzić do dramatycznej utraty wagi. W tym samym czasie wszelkie media społecznościowe zalewane są treściami influencerskimi, które pod #whatIeatinaday pokazują, że najlepszym 'zdrowym’ śniadaniem może być migdał popity wodą z cytryną a przez resztę dnia, najlepiej jest jeść tylko owoce i warzywa.

Dla wielu osób absurdem może wydawać się wierzenie w tego rodzaju diety czy ślepe podążanie za trendami, tym bardziej związanymi z tak drastycznymi zmianami w organizmie.

Dla młodych ludzi, którzy większość czasu spędzają w social mediach, taki obraz wykreowanej rzeczywistości staje się ideałem godnym do naśladowania. Skoro Kim Kardashian tyle schudła dla sukienki, oni by nie mogli?

Media nie bagatelizują zachodzących zmian i szerzą informacje o faktach. Przyjęcia do szpitali osób z zaburzeniami odżywiania w Anglii wzrosły o 84% w ciągu ostatnich pięciu lat. W styczniu ubiegłego roku organizacja charytatywna Beat zapewniła największą liczbę sesji wsparcia dla osób dotkniętych zaburzeniami odżywiania w swojej historii, w ciągu jednego miesiąca. Społeczeństwo powinno na równi z mediami starać się doinformowywać młodych, szczególnie narażonych na oddziaływanie trendów w socialach, na temat zaburzeń oraz uświadamiać, z jakimi konsekwencjami się łączą.

OP

FASHION