Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Historia trzech wielkich kobiet świata nauki zamknięta w kolekcji mody

Giorgia Lupi, autorka kilku książek, której prace stanowią część stałej ekspozycji muzeum MoMa, nawiązała współpracę z marką & Other Stories. Efektem jest kolekcja, która opowiada historię trzech wielkich naukowczyń.
.get_the_title().

Giorgia Lupi nadaje zbiorom bezosobowych informacji ludzką twarz – projektuje na ich bazie grafiki i traktuje jako punkt wyjścia do tworzenia wielowymiarowych opowieści. Jako pionierka sztuki nazywanej humanizmem danych, pracuje bliżej ludzi i emocji niż wśród statystyk i liczb. W jej procesie twórczym informacje są punktem wyjścia do bogatych i wielowymiarowych opowieści – tak właśnie powstała specjalna seria ubrań marki & Other Stories.

Każdy z dwunastu elementów kolekcji pozwala na własnej skórze doświadczyć osiągnięć trzech wielkich kobiet świata nauki poprzez odręcznie rysowane nadruki.

„Projekty oparte na informacjach mogą być piękne wizualnie. Ich prawdziwa siła tkwi jednak w tym, że niosą ważne wiadomości o ludziach i miejscach, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień” – mówi artystka.

„Mój sposób interpretacji danych jest jak czytanie powieści. To coś więcej niż analiza liczb – to odkrywanie historii. Projekty oparte na informacjach mogą być piękne wizualnie. Ich prawdziwa siła tkwi jednak w tym, że niosą ważne wiadomości o ludziach i miejscach, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień. Bazy danych wcale nie muszą nas onieśmielać.” – dodaje Giorgia Lupi.

Giorgie w czasie tworzenia kolekcji inspirowały trzy kobiety, których dokonania zmieniły oblicze nauki.

Były to Ada Lovelace, uznawana za pierwszą programistkę komputerową w historii, Rachel Carson, która zapoczątkowała współczesny ruch ekologiczny oraz Mae Jemison, pierwsza czarnoskóra kobieta w kosmosie. Analizując związane z ich pracami dane, ale także ich życiorysy, Lupi zaprojektowała specjalne nadruki, desenie i hafty. Poświęciła tym samym kolekcję konkretnym dziedzinom: matematyce, biologii i astronautyce. Niektóre projekty posiadają więc charakterystyczne dla XIX wieku mankiety i kołnierze, inne – z linii astronautycznej – są wykonane z odblaskowych tkanin albo mają obszerne fasony przywodzące na myśl przestrzeń kosmiczną.

Wzory, kroje i wykończenia ubrań odzwierciedlają osiągnięcia bohaterek, jak i ważne momenty w ich życiorysach.

Jak mówi Anna Nyrén, szefowa kolekcji specjalnych & Other Stories – „Wspólna kolekcja & Other Stories i Giorgii Lupi pozwala nam cieszyć się wyjątkowymi historiami. Dzięki niespotykanemu podejściu do danych, Giorgii udało się w piękny i poetycki sposób opowiedzieć o ludziach, wydarzeniach i ideach. Fantastycznie, że możemy podzielić się tym z naszymi klientkami.”

Specjalna kolekcja Giorgii Lupi będzie dostępna w wybranych sklepach & Other Stories i na stories.com późną jesienią 2019 roku.

Tekst: PK
Zdjęcie główne: materiały prasowe

FASHION