Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak Aaliyah kreuje współczesne trendy?

Urodzeni po 2000 roku mogą mieć problem ze skojarzeniem młodej gwiazdy R&B. Aaliyah, choć odeszła młodo, pozostawiła po sobie niemały dorobek artystyczny. Miała też wpływ na modę końca lat 90., która z sezonu na sezon powraca w kolekcjach projektantów. Dlaczego jej styl jest nadal aktualny i w jaki sposób inspiruje współczesne trendy?
.get_the_title().

Styl Aaliyah to przede wszystkim mocny uliczny charakter ubrań, krótkie topy odsłaniające brzuch, szerokie spodnie z mocno obniżonym stanem i duże, masywne sneakersy. Najczęściej noszone przez nią akcesoria to wąskie przeciwsłoneczne okulary (dokładnie te, które teraz noszą wszyscy), bandana oraz wielkie łańcuchy zapożyczone od najlepszej przyjaciółki, Missy Elliot.

Chociaż od śmierci 22-letniej Aaliyah minęło siedemnaście lat, jej charakterny, uliczny styl nadal jest aktualny i inspiruje zarówno projektantów, jak i odbiorców mody.

essence.com
essence.com

Dzisiaj, kiedy streetwear zdaje się grać pierwsze skrzypce w kolekcjach najważniejszych kreatorów mody, hip-hopowy styl Aaliyah jeszcze bardziej nabiera na znaczeniu. Jedna z największych ikon współczesnej mody, Rihanna, swoją garderobę w znacznym stopniu opiera na stylizacjach, które jednoznacznie kojarzą się ze zdjęciami Aaliyah z końca lat 90. Krótkie topy połączone z ciężkimi kurtkami i streetwearowymi akcentami to znak rozpoznawczy Barbadoski, jednak niewielu pamięta, że wcześniej ten znak charakteryzował garderobę właśnie tej młodej i utalentowanej gwiazdy R&B.

Dla przykładu, jedna z kurtek Rihanny, pochodząca ze wspólnej kolekcji Canada Goose x Vetements, inspirowana jest kurką moro, którą kiedyś nosiła Aaliyah.

Projekt Gvasali to doskonały przykład na to, że styl gwiazdy lat 90. po prawie dwóch dekadach nadal jest aktualny.

Aaliyah przyczyniła się także do wykreowania jednego z największych obecnych trendów makijażowych.

Szminka nude, odcienie brązu i bordo to makijaż, który najczęściej gościł na jej twarzy.

Dzisiaj, po makijażowej rewolucji Kim Kardashian, rzadko która dziewczyna wyobraża sobie swoją kosmetyczkę bez szminki w naturalnym odcieniu. Jednak Aaliyah wyznaczała trendy długo przed Kardashiankami i teraz, dzięki limitowanej kolekcji kosmetyków MAC wszyscy mogą sobie o tym przypomnieć.

essence.com
refinery29.uk

MAC stworzył tę kolekcję na prośbę fanów piosenkarki. Paleta kolorów opiera się na neutralnych, bazowych odcieniach brązu i beżu, a uzupełniona jest o delikatne odcienie różu. Szminki dostępne są w mocnych odcieniach ciemnego bordo lub jaśniejszych tonacjach ostrej czerwieni i odcieni nude. Kolekcja MAC x Aaliyah całkowicie wyprzedała się online zaraz po premierze i może to świadczyć jedynie o tym, że duch lat 90. i duch młodej piosenkarki jest nadal obecny zarówno w trendach makijażowych, jak i odzieżowych.

Tekst: MW

FASHION