Kapsułowe kolekcje młodej polskiej marki sprawią, że nie będziesz musiała kupować więcej!

Osnowa to sposób ułożenia nici w tkaninie, ale też podstawa do snucia historii, tym razem o modzie przyjaznej środowisku. Etyczna moda ma w Polsce kolejnego reprezentanta. Poznajcie Osnowę. 
.get_the_title().

Osnowa to młoda polska marka, która tworzy ponadczasowe kapsułowe kolekcje, nie goniąc za trendami. Do tego dba o środowisko i używa certyfikowanych materiałów, produkując ubrania lokalnie. Dbałość o środowisko to zresztą podstawa tej marki, założonej przez dwie Pauliny – Wardak i Sołtyk – które za cel postawiły sobie stworzenie odpowiedzialnej marki modowej.

Powstały więc minimalistyczne ubrania z ekologicznych materiałów szyte w Polsce przez świetnych, doświadczonych krawców.

Imię każdej szwaczki znajdziecie na metce. Dziewczyny doceniają polskie rzemiosło. Co oznacza nazwa marki? Osnowa to sposób ułożenia nici w tkaninie, ale też podstawa do snucia historii, tym razem o modzie przyjaznej środowisku. Etyczna moda ma więc w Polsce kolejnego reprezentanta.

Założycielki marki stawiają na naturalne materiały produkowane bez pestycydów z certyfikatami GOTS i ICEA (farmy traktujące zwierzęta z szacunkiem) oraz te pochodzące z recyklingu, przyjazne dla środowiska, i farbowane naturalnymi barwnikami roślinnymi. W ich kolekcji znajdziecie ubrania m.in. z materiału Newlife™, czyli poliestru z plastikowych butelek wyławianych z oceanów. Fajnie, prawda?

Dziewczyny tworzą tylko dwie kolekcje rocznie: na wiosnę/lato oraz jesień/zimę. Da się!

Do tego także kolekcje kapsułowe o limitowanej mocno liczbie wzorów. Wszystko w nich do siebie pasuje. Czemu ma to służyć? Ograniczeniu! Nie potrzebujesz dużo ubrań, potrzebujesz dobrej bazy w swojej szafie, która pozwoli ci łatwo zestawiać ze sobą rzeczy. W kolekcjach Osnowy rządzą ponadczasowe kroje i stonowane kolory. Dodatkowo dziewczyny pomogą ci zapanować nad twoją szafą i potrzebą ciągłego kupowania. Każda osoba, która kupi całą ich kolekcję, może poprosić o konsultację ze stylistą, który pomoże przejrzeć szafę i doradzi, jak zbudować kapsułową garderobę na wiele lat. Założycielki marki przygotowały także specjalny program mody cyrkularnej, w którym po jakimś czasie (wiadomo, ubrania jednak się niszczą) możesz wymieć starą kolekcję na nową, przekazując starą do recyklingu. Brawo! Guziki z drewna, metal bez niklu, opakowania z recyklingu. Pauliny, jako pierwsza marka w Polsce, skorzystały z RePack – szwedzkiego start-upu, który prowadzi obrót opakowaniami do wysyłki wielokrotnego użytku.

F5: Jak to się zaczęło i skąd pomysł na etyczną markę?

Zaczęło się zwyczajnie, tak jak to bywa w przyjaźni, od rozmów o modzie i wymiany spostrzeżeń. To były ciekawe dyskusje – w życiu jednej z nas od dzieciństwa obecna była moda, z uwagi na rodzinną szwalnię jej Taty. Druga natomiast od zawsze zdradzała niepohamowane zamiłowanie do sztuki, mody, a co za tym idzie – do pięknych rzeczy.

Okazało się, że obie mamy podobne oczekiwania względem mody i że dzielimy wspólne wartości. Wpadłyśmy na pomysł, żeby stworzyć markę, która pozwoli nam na nie odpowiedzieć.

Tak w dużym skrócie narodziła się Osnowa. Na wskroś praktyczna, prosta i szukająca dobrych, odpowiedzialnych rozwiązań. Zupełnie taka, jak my.

Jak powstają Wasze ubrania?

Nasze minimalistyczne ubrania z materiałów pozyskanych z ekologicznych i certyfikowanych źródeł są szyte ręcznie w Polsce. To my nadajemy charakter kolekcji i decydujemy o tym, co w niej będzie, jakich materiałów, kolorów i dodatków użyjemy. Pierwszym i najtrudniejszym krokiem jest poszukiwanie odpowiednich materiałów, których jakość potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Części tkanin i dzianin poszukujemy za granicą, ponieważ ich dostępność w Polsce jest ograniczona. Kolejnym etapem procesu jest kilkumiesięczna współpraca z konstruktorkami i krawcowymi – każdy element poprawiamy, aż uzyskamy satysfakcjonujący efekt. Następnie każde ubranie przechodzi test praktyczny – nosimy je, aby sprawdzić, czy są wygodne, czy materiał się sprawdza np. w praniu. Jeżeli jesteśmy z niego zadowolone, model trafia do naszego sklepu.

Dla kogo jest Osnowa?

Osnowa jest dla każdej z nas. Ubrania powstają z myślą o świadomej, a przy tym wrażliwej kobiecie, dla której indywidualny styl jest wypadkową decyzji nie tylko estetycznych, lecz także etycznych. Kobieta, którą ubieramy, nie podąża bezwiednie za modą – zamiast tego ceni szlachetne krawiectwo i prostą formę ubrań, które chce nosić przez długi czas, niezależnie od pory roku i zmieniających się trendów. Wie, że dzięki małym krokom można zrobić wiele dla dobra naszej planety. Z szacunku do natury, podejmuje odpowiedzialne i ekologiczne wybory.

Nie traktuje mody przedmiotowo, a raczej jako część osobistej filozofii.

W planach mamy również kapsułową kolekcję dedykowaną mężczyznom, o których również nie można zapominać w kontekście świadomych wyborów modowych.

Zdjęcia: materiały prasowe
www.osnowa.co
Od lutego ubrania Osnowy będą dostępne w Warszawie na Mysiej 3.

FASHION