Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kapsułowe kolekcje młodej polskiej marki sprawią, że nie będziesz musiała kupować więcej!

Osnowa to sposób ułożenia nici w tkaninie, ale też podstawa do snucia historii, tym razem o modzie przyjaznej środowisku. Etyczna moda ma w Polsce kolejnego reprezentanta. Poznajcie Osnowę. 
.get_the_title().

Osnowa to młoda polska marka, która tworzy ponadczasowe kapsułowe kolekcje, nie goniąc za trendami. Do tego dba o środowisko i używa certyfikowanych materiałów, produkując ubrania lokalnie. Dbałość o środowisko to zresztą podstawa tej marki, założonej przez dwie Pauliny – Wardak i Sołtyk – które za cel postawiły sobie stworzenie odpowiedzialnej marki modowej.

Powstały więc minimalistyczne ubrania z ekologicznych materiałów szyte w Polsce przez świetnych, doświadczonych krawców.

Imię każdej szwaczki znajdziecie na metce. Dziewczyny doceniają polskie rzemiosło. Co oznacza nazwa marki? Osnowa to sposób ułożenia nici w tkaninie, ale też podstawa do snucia historii, tym razem o modzie przyjaznej środowisku. Etyczna moda ma więc w Polsce kolejnego reprezentanta.

Założycielki marki stawiają na naturalne materiały produkowane bez pestycydów z certyfikatami GOTS i ICEA (farmy traktujące zwierzęta z szacunkiem) oraz te pochodzące z recyklingu, przyjazne dla środowiska, i farbowane naturalnymi barwnikami roślinnymi. W ich kolekcji znajdziecie ubrania m.in. z materiału Newlife™, czyli poliestru z plastikowych butelek wyławianych z oceanów. Fajnie, prawda?

Dziewczyny tworzą tylko dwie kolekcje rocznie: na wiosnę/lato oraz jesień/zimę. Da się!

Do tego także kolekcje kapsułowe o limitowanej mocno liczbie wzorów. Wszystko w nich do siebie pasuje. Czemu ma to służyć? Ograniczeniu! Nie potrzebujesz dużo ubrań, potrzebujesz dobrej bazy w swojej szafie, która pozwoli ci łatwo zestawiać ze sobą rzeczy. W kolekcjach Osnowy rządzą ponadczasowe kroje i stonowane kolory. Dodatkowo dziewczyny pomogą ci zapanować nad twoją szafą i potrzebą ciągłego kupowania. Każda osoba, która kupi całą ich kolekcję, może poprosić o konsultację ze stylistą, który pomoże przejrzeć szafę i doradzi, jak zbudować kapsułową garderobę na wiele lat. Założycielki marki przygotowały także specjalny program mody cyrkularnej, w którym po jakimś czasie (wiadomo, ubrania jednak się niszczą) możesz wymieć starą kolekcję na nową, przekazując starą do recyklingu. Brawo! Guziki z drewna, metal bez niklu, opakowania z recyklingu. Pauliny, jako pierwsza marka w Polsce, skorzystały z RePack – szwedzkiego start-upu, który prowadzi obrót opakowaniami do wysyłki wielokrotnego użytku.

F5: Jak to się zaczęło i skąd pomysł na etyczną markę?

Zaczęło się zwyczajnie, tak jak to bywa w przyjaźni, od rozmów o modzie i wymiany spostrzeżeń. To były ciekawe dyskusje – w życiu jednej z nas od dzieciństwa obecna była moda, z uwagi na rodzinną szwalnię jej Taty. Druga natomiast od zawsze zdradzała niepohamowane zamiłowanie do sztuki, mody, a co za tym idzie – do pięknych rzeczy.

Okazało się, że obie mamy podobne oczekiwania względem mody i że dzielimy wspólne wartości. Wpadłyśmy na pomysł, żeby stworzyć markę, która pozwoli nam na nie odpowiedzieć.

Tak w dużym skrócie narodziła się Osnowa. Na wskroś praktyczna, prosta i szukająca dobrych, odpowiedzialnych rozwiązań. Zupełnie taka, jak my.

Jak powstają Wasze ubrania?

Nasze minimalistyczne ubrania z materiałów pozyskanych z ekologicznych i certyfikowanych źródeł są szyte ręcznie w Polsce. To my nadajemy charakter kolekcji i decydujemy o tym, co w niej będzie, jakich materiałów, kolorów i dodatków użyjemy. Pierwszym i najtrudniejszym krokiem jest poszukiwanie odpowiednich materiałów, których jakość potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Części tkanin i dzianin poszukujemy za granicą, ponieważ ich dostępność w Polsce jest ograniczona. Kolejnym etapem procesu jest kilkumiesięczna współpraca z konstruktorkami i krawcowymi – każdy element poprawiamy, aż uzyskamy satysfakcjonujący efekt. Następnie każde ubranie przechodzi test praktyczny – nosimy je, aby sprawdzić, czy są wygodne, czy materiał się sprawdza np. w praniu. Jeżeli jesteśmy z niego zadowolone, model trafia do naszego sklepu.

Dla kogo jest Osnowa?

Osnowa jest dla każdej z nas. Ubrania powstają z myślą o świadomej, a przy tym wrażliwej kobiecie, dla której indywidualny styl jest wypadkową decyzji nie tylko estetycznych, lecz także etycznych. Kobieta, którą ubieramy, nie podąża bezwiednie za modą – zamiast tego ceni szlachetne krawiectwo i prostą formę ubrań, które chce nosić przez długi czas, niezależnie od pory roku i zmieniających się trendów. Wie, że dzięki małym krokom można zrobić wiele dla dobra naszej planety. Z szacunku do natury, podejmuje odpowiedzialne i ekologiczne wybory.

Nie traktuje mody przedmiotowo, a raczej jako część osobistej filozofii.

W planach mamy również kapsułową kolekcję dedykowaną mężczyznom, o których również nie można zapominać w kontekście świadomych wyborów modowych.

Zdjęcia: materiały prasowe
www.osnowa.co
Od lutego ubrania Osnowy będą dostępne w Warszawie na Mysiej 3.

FASHION