Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Krótka historia o samotności i odmienności

Sesja fotografki Anny Ciupryk, przypominająca sceny z "Sex Education", mówi o poszukiwaniu siebie, samotności i odmienności.
.get_the_title().

Kiedy wyrwaliśmy się z próby, dzień przed premierą „Absolutly Fabulous Dancers”, byliśmy przekonani, że świat jest słoneczny. Nie spodziewaliśmy się burzy z gradobiciem. Przerażał nas dźwięk kulek lodowych uderzających o latarnie, ulice, samochody, spadające gałęzie, ale jednocześnie obraz ten bardzo podkręcał poczucie wyjątkowości chwili. Po burzy życie na ulicach zamarło… Ale tylko na moment, właściwie po krótkiej chwili wszystko wróciło do normy, jedynie w nieco innej scenografii, bo w mieście pływającym w wodzie. Pokochaliśmy ten moment, pasował do naszej wizji zdjęć, które miały opowiadać o samotności jednostki, odmienności i indywidualizmie oraz braku zgody na podporządkowanie się systemowi. Z drugiej strony jest wyjątkowość, sprawczość, kreatywność, siła jednostki jako części grupy, społeczności, świata, kosmosu – mówi Anna Ciupryk, fotografka autorka sesji Absolutely Fabolous Lonelers.

Absolutely Fabolous Lonelers jest autorską wariacją na temat spektaklu „Absolutely Fabolous Dancers”, realizowaną przez kolektyw HOTELOKO movement makers. Fotografka Anna Ciupryk, która zajęła się również oprawą graficzną tego performansu, zainspirowana choreografiami bohaterów, postanowiła opowiedzieć również swoją historię o samotności jednostki, braku akceptacji, odmienności oraz braku zgody na podporządkowanie się systemowi.

W swoim projekcie chce zwrócić uwagę na samotność człowieka wynikającą z jego indywidualizmu. Ważnym elementem sesji jest jej bohater – tancerz. To zawód i pasja wymagająca mnóstwa pracy i wyrzeczeń. Tancerz narażony jest na nieustanną ocenę i krytykę, a jego ciało jest narzędziem wypowiedzi. Przez pryzmat tej postaci autorka chciała pokazać jak ważne jest poznanie siebie, swoich możliwości i ograniczeń, znalezienia swojej formy wyrażania i zbudowania z czasem świadomego „ja”, by wykreować swoją własna historię, bez obciążeń kulturowych, oczekiwań i wymagań z zewnątrz.

Jak powiedziała Michelle Obama: „Bycie zdolnym do mówienia własnym głosem jest bezpośrednio związane z tym na ile dobrze czujesz się ze swoja własną historią (…), a jeśli znasz siebie, możesz stanąć w swojej obronie i mówić własnym głosem”.

Podobnie jak w spektaklu „Absolutely Fabolous Dancers”, tak i w projekcie Anny Ciupryk poważne tematy są ujęte w lekką, kolorową formę, bo tak naprawdę to tylko zwykłe życie i normalny człowiek, niezależnie od statusu społecznego, koloru skóry czy orientacji seksualnej.

foto: Anna Ciupryk/ www.annaciupryk.com
inspiration: spektakl „Absolutely Fabulous Dancers” w choreografii Magdaleny Przybysz i Wojciecha Grudzińskiego
model: Wojciech Grudziński (tancerz, choreograf, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej imienia Romana Turczynowicza w Warszawie oraz Wydziału Tańca Współczesnego Codarts – Rotterdam Dance Academy w Holandii)
costiumes: Tomasz Karcz/ www.tomaszkarcz.com

FASHION