Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ładni ludzie robiący ładne rzeczy w ładnych miejscach w obiektywie Slima Aaronsa

Co łączy słynnego fotografa Slima Aaronsa z instagramowym feedem najpopularniejszych influencerów? Zaskakująco wiele, mimo życia w zupełnie innym czasie. Prezentujemy prace artysty, który był pionierem estetycznych ujęć na tle zachwycających widoków.
.get_the_title().

George Allen Aarons był mistrzem instagramowych obrazów z wakacji na długo przed istnieniem internetu. Idealne scenerie przy doskonałej pogodzie stanowiły tło dla ówczesnych celebrytów na pełnych słońca kadrach.

Mimo że sam fotograf nie wywodził się z wyżyn społecznych, to został stałym bywalcem kalifornijskich salonów.

Znałem wszystkich – powiedział w 2002 roku podczas rozmowy z 'The London Independent’. – Zapraszali mnie na swoje imprezy, ponieważ wiedzieli, że ich nie skrzywdzę. Byłem jednym z nich. Ukrywał jednak swoją prawdziwą tożsamość, twierdząc, że wychował się w New Hampshire, był sierotą i nie miał żadnych żyjących krewnych. Dopiero po śmierci Aaronsa w 2006 roku jego żona i córka dowiedziały się, że fotograf wywodził się z żydowskiej rodziny imigrantów. Dorastał w biedzie na Lower East Side na Manhattanie, a z powodu choroby matki i złych relacji z ojcem tułał się między krewnymi. Niektórzy są zdania, że gdyby nie wola ukrycia prawdziwych korzeni, Slim Aarons nie miałby szans zrobić kariery wśród amerykańskich celebrytów.

ŹRÓDŁO: SLIM AARON/GETTY IMAGES
ŹRÓDŁO: SLIM AARON/SHULTON ARCHIVE/GETTY IMAGES
ŹRÓDŁO: SLIM AARON/GETTY IMAGES
ŹRÓDŁO: SLIM AARON/GETTY IMAGES

W wieku 18 lat zaczął służyć w charakterze fotografa dla amerykańskich sił zbrojnych. W czasie II wojny światowej awansował na fotografa bojowego, relacjonując przebieg konfliktu zbrojnego. Aarons nie ukrywał, że doświadczenie wojny odcisnęło na nim piętno. Podczas wojny koreańskiej dostał dobrą ofertę relacjonowania tamtejszych wydarzeń, ale kategorycznie ją odrzucił.

Nie chciał już oglądać brutalnych obrazów, wybrał atrakcyjne miejsca i znane twarze.

Prawdopodobnie dlatego tuż po wojnie osiedlił się w pełnej słońca Kalifornii.

ŹRÓDŁO: SLIM AARON/SHULTON ARCHIVE/GETTY IMAGES
ŹRÓDŁO: SLIM AARON/GETTY IMAGES
ŹRÓDŁO: SLIM AARON/GETTY IMAGES
ŹRÓDŁO: SLIM AARON/GETTY IMAGES

Na najbardziej znanych zdjęciach Aaronsa nie sposób dopatrzyć się pracy stylistów czy wizażystów, ponieważ nigdy ich nie zatrudniono. Fotograf nie chciał fałszować rzeczywistości w ten sposób, ale nie można powiedzieć, że nie robił tego wcale. W końcu tematem jego prac jest garstka bardzo zamożnych ludzi w swoich luksusowych rezydencjach przy wspaniałych basenach. Sylwetki na obrazach to oczywiście osoby z wyższych sfer, ubrane – co zrozumiałe – w klasykę lat 60. i 70. Kobiety zawsze z gustownym makijażem w odważnych, czasem skąpych strojach przy basenie.

Aarons często podkreślał, że uważa siebie za dziennikarza, nie fotografa mody.

Nie można jednak odmówić artyście wyczucia stylu. Krąży nawet plotka, że nie zgodził się na fotografowanie ludzi w dżinsach, T-shirtach albo obuwiu sportowym. Evgenia Peretz, rozmawiając z Aaronsem dla 'Vanity Fair’ w 2003 roku, zauważyła, że ​​nigdy nie interesował się sztuką wysoką, chociaż fotografował jedynie osoby z wyższych sfer.

ŹRÓDŁO: SLIM AARON/GETTY IMAGES
ŹRÓDŁO: SLIM AARON/SHULTON ARCHIVE/GETTY IMAGES
ŹRÓDŁO: SLIM AARON/GETTY IMAGES
ŹRÓDŁO: SLIM AARON/GETTY IMAGES

W 1997 roku Mark Getty, współzałożyciel Getty Images, odwiedził Aaronsa w jego domu i kupił jego całe archiwum. Dzięki temu twórczość fotografa została jeszcze bardziej spopularyzowana. Kilka lat temu prace artysty doczekały się nawet printów na ubraniach francuskiej marki Maje. Projektantkę Judith Milgrom zachwyciły ujęcia basenu w widoku z samolotu. W ośmiu projektach estetykę Aaronsa nadrukowano w stylu pocztówek ze sloganem 'historie przy basenie’. Można poczuć nawet odrobinę ironii, że prace artysty wzbraniającego się przed fotografowaniem osób w T-shirtach trafiają właśnie na T-shirty.

ŹRÓDŁO: MAJE

Zdjęcie główne: Slim Aaron/Shulton Archive/Getty Images
Tekst: KN

FASHION