Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Na tym instagramowym profilu znajdziecie największe modowe perełki sprzed 2000. roku

Trendy modowe odchodzą i powracają po kilku dekadach, dlatego warto czerpać inspirację z przeszłości. Teraz jest to znacznie łatwiejsze z instagramowym kontem @thiswasfashion.
.get_the_title().

Profil This Was Fashion to młodsze dziecko mieszkającej w Los Angeles aktorki, która swoją przygodę z Instagramem zaczynała wraz z kontem This Was Hollywood – dzisiaj ulubionym miejscem każdego wielbiciela Hollywood. Filmowy profil Carli Valderramy ma obecnie prawie 60 tys. obserwujących i trudno się temu dziwić. Carla gromadzi na nim najpiękniejsze zdjęcia ze złotych dekad fabryki snów. Z czasem jednak aktorka zauważyła, że na jej profilu pojawia się coraz więcej zachwycających kreacji i strojów, które przeszły nie tylko do historii filmu, ale również mody. Szybko zrozumiała, że to właśnie moda jest jej drugą miłością i postanowiła podzielić się nią z odbiorcami Instagrama. Tak powstało drugie konto Carli, This Was Fashion.

Dla Valderramy w modzie najważniejszy jest przede wszystkim ponadczasowy styl i projekty, które w jakiś sposób korespondują z kobiecą sylwetką. Dlatego, zanim wstawi dane zdjęcie na swój profil, dokonuje szczegółowej selekcji.

Przede wszystkim zdjęcie czy video musi mnie w pewien sposób poruszyć, muszę czuć z nim emocjonalną więź. Drugą naczelną zasadą jest wybieranie zdjęć wyłącznie sprzed roku 2000 – tłumaczy.

Gdzie Carla znajduje takie modowe perełki? – Głównie w starych magazynach, w książkach z dawnych lat oraz ze zdjęć pochodzących prosto z danego studio – mówi. Spora kolekcja starych fotografii, o której wspomina aktorka jest dowodem na to, że jej zamiłowanie do mody vintage nie jest przelotnym romansem, a raczej długotrwałą fascynacją. Jak sama mówi, powoli zaczyna jej brakować miejsca na przechowywanie materiałów. Być może właśnie z tej przyczyny część tego, co ją inspiruje przechowuje na Instagramowym koncie, które cieszy się sporą popularnością.

Dovima wearing a Rudolf dress in an Enka rayon ad, 1954.

A post shared by This Was Fashion (@thiswasfashion) on

W wirtualnej kolekcji Carli możemy zobaczyć wiele zdjęć z lat 80. i 90., na których pozują kultowe supermodelki.

Wiele z tych zdjęć przeszło do historii mody i dzisiaj ponownie są na ustach wszystkich, bo ubrania, które wtedy nosiła Naomi, Christy, Linda i Carla Bruni znowu pojawiają się na wybiegach i ulicach wielkich miast.

Ostatni pokaz Marca Jacobsa to jedna wielka inspiracja sylwetką lat 80. To również nawiązanie do tajemniczego i eleganckiego wyglądu gentelmenów z lat 40. Błyszczące materiały, jeans i duże kolczyki, które kiedyś nosiły ikony lat 80., również powróciły do głównego nurtu mody i pozostaną w nim na kilka kolejnych sezonów.

Dzisiaj dekady w modzie mieszają się jak nigdy wcześniej. Vintage łączymy ze współczesnymi dodatkami, inspirujemy się jednocześnie latami 70., 80. i 90., nie boimy się kolorów i odważnych wzorów, stajemy się coraz bardziej świadomi dorobku, który zostawiło nam minione stulecie. Dla Carli najbardziej kultowe momenty w historii mody to przede wszystkim okładka amerykańskiego Vogue’a, na której po raz pierwszy pojawiła się czarnoskóra modelka Beverly Johnson, scena ze „Słomianego Wdowca”, w której Marylin Monroe staje w białej sukience nad dmuchawą, a także teledysk Spicegirls do „Wannabe”. Każde wydarzenie pochodzi z innej dekady i dziś możemy zobaczyć, jakie piętno odcisnęły na współczesnej modzie. Pozostaje tylko czekać, aż zobaczymy w niej kolejne trendy minionych dekad, które w wyjątkowy sposób prezentuje nam Carla.

Tekst: MW

FASHION