Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

„Niebezpieczne ujęcia”, czyli 100 lat polskiej fotografii mody na wystawie IFF

Jak dowiedzieć się, w jaki sposób zmieniała się polska moda na przestrzeni ostatniego stulecia? Oczywiście za pomocą fotografii, które stanowią najlepszą dokumentację o wielu aspektach lokalnej mody.
.get_the_title().

Warszawski Instytut Fotografii Fort otworzył właśnie jedną z najciekawszych wystaw fotograficznych o tematyce modowej. „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” to wystawa, której głównym założeniem jest pokazanie zmian zachodzących w polskiej fotografii mody. To nie tylko pokazanie samych zdjęć, ale też próba podjęcia analizy tego, jak czynniki ekonomiczne, społeczne, polityczne i kulturowe zmieniały uwiecznianie mody na fotografiach, a także jak zmieniała się moda sama w sobie.

Wiesław Zieliński Moda Polska

Początek wystawy sięga roku 1918 roku i przechodzi kolejno przez okres wojenny, czasy PRL, aż po czasu współczesne. Zdjęcia prezentowane podczas wystawy IFF to w dużej mierze kampanie i sesje dla żurnali modowych, a później dla magazynów, które znane nam są dzisiaj.

To również fotografie, które ułożone w ciągu chronologicznym pokazują to, jak zmieniała się technika wykonywania zdjęć, oraz sposób prezentowania mody na przestrzeni ostatnich dekad.

Na wystawie zobaczymy prace między innymi Tadeusza Rolke, Jacka Poremby, Wojciecha Plewińskiego, Zuzy Krajewskiej, Sonii Szóstak, Marcina Kempskiego, duety Wunsche&Samsel oraz wielu innych autorów, którzy na swoich fotograficznych obrazach uwieczniali polską modę i jej aspekty społeczne.

fot. Aga Murak
Zuza Krajewska kampania UEG
Reserved

Mecenat nad wystawą objęła marka Reserved, a fotografie można oglądać od 5 lipca do 12 września 2019 roku w Instytucie Fotografii Fort. Tutaj polecamy też inne wystawy, które warto odwiedzić w Warszawie w najbliższym czasie.

Tekst: Malwa Wawrzynek

FASHION