Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nike Zoom Vaporfly 4% – najszybsze buty świata to nie fake

Dla niektórych 4 proc. to niewiele. Jednak w takich dyscyplinach jak długodystansowe bieganie zwiększenie wydajności i względnej prędkości o 4 proc. to różnica, która ma znaczenie. Wie o tym każdy, kto miał okazję przetestować rewolucyjny model butów Nike Vaporfly 4%.
.get_the_title().

Są lekkie, dynamiczne, sprężyste i maksymalnie dopasowują się do stopy.

Według obietnic zwiększają także prędkość biegania o 4 proc. względem innych dostępnych na rynku modeli butów.

Nike Zoom Vaporfly 4% i personalizowany Nike Vaporfly Elite, które zadebiutowały w zeszłym roku, okazały się czymś więcej niż tylko wielką obietnicą. Testy dowodzą, że te buty naprawdę dają speeda.

Nike Zoom Vaporfly Elite
Eliud Kipchoge Nike Breaking2 Maraton

Dzięki sportowej aplikacji Strava mamy dostęp do rzetelnych wyników zaczerpniętych z amerykańskich maratonów. Okazuje się, że statycznie biegacz, który ma na stopach model butów Nike Vaporfly zyskuje rzeczywistą przewagę nad biegaczem w innym modelu butów. Raz jest to wspomniane 4 proc., innym razem 1 proc., w zależności od tego, jakie obuwie założył konkurent.

Choć Vaporfly nie gwarantuje pierwszego miejsca w zawodach biegowych, dane pokazują, że ostateczny wynik osiągany jest mniejszym wysiłkiem niż w przypadku innych modeli butów.

To właśnie w tych butach Kenijczyk Eliud Kipchoge był bliski pobicia rekordu 2 godzin we włoskim maratonie. Z Vaporfly na stopach przebiegł dystans w 2:00:25 i choć rekord nie został oficjalnie uznany ze względu na specjalnie dostosowane warunki biegu, Vaporfly stał się modelem, który zapragnęli mieć wszyscy biegacze świata.

Niestety buty Vaporfly nie są łatwo dostępne, a to powoduje intensywne zaognienie sporów w świecie sportowców.

Podważa się zasady fair play i piętnuje się rewolucyjny model Nike jako rodzaj technologicznego dopingu.

Niektórzy domagają się wręcz usunięcia butów ze sprzedaży i wprowadzenia zakazu używania ich na oficjalnych zawodach biegowych. Jak na razie jednak dowodów na nielegalne działanie modelu Vaporfly brak i wszystko wskazuje na to, że dalej będzie on dodawać skrzydeł szczęśliwym posiadaczom najszybszych butów świata.

Tekst: MW

FASHION