Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowy pierwiastek w świecie mody – marka RAD duetu Rusin i Jóźwicki

Duet RAD jest wyjątkowy jak odkrycie noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, od którego marka zaczerpnęła swoją nazwę. Projekty Rusina i Jóźwickiego są połączeniem tradycyjnego krawiectwa i nowoczesnych technologii, takich jak druk 3D czy haft cyfrowy.
.get_the_title().

W 2017 roku Juliusz Rusin i Maciej Jóźwicki rozpoczęli współpracę, której zwieńczeniem jest podbijająca właśnie rynek mody marka RAD. Obaj artyści są absolwentami poznańskich uczelni artystycznych: Rusin projektowania ubioru w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych, a Jóźwicki – wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym.

„Wiesia” to najnowsze dziecko duetu. To wariacja na temat polskiego folkloru, pradawnych obrzędów i wspomnień z minionych czasów.

Kolekcja powstała na bazie strojów i materiałów wyszukiwanych w second-handach. Stare, białe firany, szydełkowane narzuty i wzorzyste bieżniki projektanci dopełnili elementami huculskiego wzornictwa i kolorami rodem z Jugosławii lat 60.

Modelki w strojach z nowej kolekcji przypominają porcelanowe figurki lub kruche, kolorowe wazy. Ekoskóra malowana ręcznie we wzór włocławskiego fajansu, guziki z autentycznych, starych, kuchennych szafek – projektanci przełamują koncepcję stroju ludowego i cepelii, a ich wyobraźnia nie ma granic.

Kolekcję uzupełniają słomiane i wiklinowe kapelusze z motywami polnych kwiatów.

Dziełem sztuki są nie tylko stroje RAD, ale również cała kampania promująca kolekcję „Wiesia”.

Na fenomenalnych zdjęciach Weroniki Walijewskiej wizje RAD materializują się na polu kapusty, wśród stogów siana i pod przydrożnymi kapliczkami, a wszystko okraszone jest obecnością kur i innych typowo wiejskich motywów.

Ludowość pojawia się na modowych wybiegach od wielu sezonów, jednak projektów Juliusza Rusina i Macieja Jóźwickiego nie da się porównywać do żadnych innych. Ich eklektyczny sposób czerpania z przeszłości jest na tyle nowatorski i odmienny, że z pewnością zyska uznanie i rozgłos zarówno wśród rodzimej, jak i zagranicznej publiczności.

Zdjęcie główne: „Wiesia” duet RAD / fot. Weronika Walijewska / modelka: Zofia Wróbel
Tekst: Anna Puszczewicz-Siodłok

FASHION