Polska marka torebek w duchu Zero Waste, czyli drugie, piękne życie skóry

Poznajcie, kolejny Argument za tym, że Zero Waste to dobra idea. Argument to nowa polska marka torebek, która odpady skórzane zamienia w piękne torebki.
.get_the_title().

Eko rewolucja w modzie trwa. Każda nowa marka stworzona w duchu eko przyczynia się do zwiększenia świadomości i realnej zmiany na lepsze. Z takiego założenia wyszła marka Argument, nowość na polskim rynku skórzanych torebek. Skórzanych? Czy skóra jest ekologicznym materiałem? Tak, jeśli do produkcji wykorzystuje się niewykorzystane skrawki skóry z warsztatów tapicerskich, meblarskich oraz zakładów galanteryjnych.

Tak właśnie jest w przypadku marki Argument, której projekty to w 90% skóry przeznaczonej pierwotnie na odpady.

To, co równie istotne w założeniach marki to transparentność ceny. W opisie każdego z modelu znajdziecie wyszczególnione składowe, które w sumie dają końcową cenę produktu. To ciekawe podejście do sprzedaży, które w dzisiejszych czasach ma coraz większą wartość. Transparentność ceny i produkcji buduje zaufanie do marki i sprawia, że poznajemy ją od podszewki. W dobie walki z fast fashion to wystarczający argument, aby zainteresować się tą nowością na polskim rynku.

 

F5: Kto stoi za marką Argument?

Ada Ochman: Jestem pomysłodawcą i  jednocześnie dyrektorem kreatywnym marki. Jestem absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Grafiki i Sztuki Mediów oraz studium fotografii Phobos. Jednak za Argument odpowiada cały zespół.

Skąd pomysł na markę?

Zainspirowana powszechnym problemem odpadów wpadłam na pomysł, aby wykorzystywać materiały, które były przeznaczone do utylizacji ze względu na swój niekorzystny format. Starałam się nawiązać kontakt z firmami, które realizują duże gabarytowo zamówienia – takie jak meble lub siedziska samochodowe. Niewiele osób wie, że takie firmy, mają dość wyśrubowane wymagania wobec jakości skór i materiałów. W związku z tym, często materiały poddawane testom jakości, które mają mikro-skazy niewychwytywane gołym okiem, muszą być automatycznie odrzucane. Dzięki nawiązanej współpracy, mamy możliwość uszycia torebek, które na pierwsze spojrzenie nie przypominają takich, które mogłyby zostać wykonane ze skrawków. Skóra naturalna jest surowcem wytrzymałym, dzięki czemu przy odpowiednim odszyciu, jako przydatny produkt, będzie służyć przez lata.

Wykorzystujemy tylko materiał, który został przeznaczony do utylizacji – staramy się ograniczać degradację środowiska oraz marnotrawstwo dóbr naturalnych.

 

Jak powstają torebki Argument?

Wszystko zaczyna się od pomysłu – nie na torebkę, ale na funkcję, którą będzie ona spełniać. Każdy projekt marki Argument, został opracowany na podstawie potrzeb ludzi z naszego otoczenia. W kwestii estetyki staraliśmy się stworzyć produkty, które będą mocno nawiązywać do klasyki lat 80-tych. Podczas przygotowania projektów, spotykamy się z osobami, które posiadają największą wiedzę i doświadczenie w swoim warsztacie. Taką osobą bezpośrednio jest kaletnik, z którym rozmawiamy na temat możliwości, zmian, czy sugestii na temat planowanego projektu. Po odszyciu prototypów, osiągamy gotowy produkt.

Jakie plany na przyszłość?

Kiedy realizowałam plan projektu temat zero waste nie był tak szeroko dyskutowany w Polsce jak w chwili obecnej. Na szczęście odnoszę wrażenie, że dzięki zaangażowaniu prasy, instytucji i świadomych osób publicznych wątek odpowiedzialnego biznesu mody staje się coraz bardziej rozpoznawalny.

W związku z tym, mam nadzieję, że nasza strategia odnośnie inspirowania konsumentów na temat implementacji zmian w ich życiu – na korzyść zero waste, czy nawet less waste – wpłynie korzystnie na wiarygodność naszych działań.

Niezmiennie pracuję nad nowymi projektami, które mam nadzieję, już niedługo ujrzą światło dzienne. Tym razem, uchylając rąbek tajemnicy – biorę pod uwagę również ścinki z innych materiałów niż skóra, które powstają w zakładach.

W propozycjach Argument znajdziemy pięć modeli skórzanych torebek, które przykuwają wzrok finezyjnym kształtem, a przy tym pozostają w pełni praktyczne i wygodne. Utrzymane w trendzie na minimalizm i geometryczne kształty, torebki Argument są zaprojektowane tak, aby można było je nosić do wszystkiego. To też pewnego rodzaju ekologiczne rozwiązanie, bo uniwersalna torebka oznacza brak przymusu kupowania kolejnej „do sukienki” i jeszcze jednej „do tej kurtki, co nic do niej nie pasuje”.

Tekst: Malwa Wawrzynek
Zdjęcia: Argument

FASHION