Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nie jest człowiekiem, ale podbija świat mody. Teraz jej twórca został oskarżony o rasizm

Shudu to czarnoskóry awatar, który współpracuje z markami i wspierany jest przez najgłośniejsze nazwiska ze świata mody. Ale wraz z dużą popularnością pojawiła się również krytyka. Twórca wirtualnej modelki został oskarżony o rasizm.
.get_the_title().

Shudu to popularna w świecie mody i social media influencerka. To także wytwór wyobraźni brytyjskiego fotografa i artysty Camerona Jamesa Wilsona. Ta wirtualna modelka w mniej niż rok przyciągnęła na Instagramie uwagę ponad 85 tys. followersów. Kibicuje jej Tyra Banks, Fenty Beauty repostuje jej zdjęcia, a Oscar de la Renta zaprasza do współpracy. Oczywiście Shudu wzbudza również duże kontrowersje.

. . @cjw.photo . #fenty #fentybeauty #mattemoiselle #sawc #3dart

Post udostępniony przez Shudu Gram (@shudu.gram)

Jak zaczęła się jej historia? Wilson, znudzony pracą w branży modowej, zaczął angażować się w różne kreatywne projekty, m.in. w tworzenie personalizowanych lalek Barbie. To właśnie jedna z nich, „Princess of South Africa”, zainspirowała powstanie awatara.

Zawsze kochałem Grace Jones, Alek Wek, Naomi Campbell czy Iman. Shudu czerpie z każdej z nich – mówi Wilson. – Jej imię pochodzi od jednej z kobiet z Afryki Południowej, która była jedną z pierwszych fanek mojego avatara.

Każdy post to efekt kilku tygodni pracy – tyle czasu musi minąć od powstania konceptu po kliknięcie „opublikuj” na Instagramie. Twórca wciąż nie sprzedał swojego konta, pozostaje jednak otwarty na płatne współprace z markami.

I tutaj pojawia się zgrzyt. Wilson jest biały, Shudu jest czarnoskórą modelką. Fakt, że biały mężczyzna buduje swoją karierę i zarabia na „czarnoskórej kobiecie” (nawet, jeśli jest tylko cyfrowym tworem) wzbudził wiele kontrowersji i oburzenia w sieci.

Pojawiały się nie tylko hejty i obelgi, ale również długie posty z konstruktywną krytyką, odwołujące się do czasów niewolnictwa oraz przytaczające przypadki wykorzystywania i uprzedmiotawiania zarówno kobiet, jak i czarnoskórych mężczyzn. Część ekspertów w dziedzinie socjologii argumentuje jednak, że Shudu jest – technicznie rzecz biorąc – biała, ponieważ jest tylko internetowym tworem wyobraźni i przybraną osobowością białego mężczyzny.

Flamingo . By @cjw.photo . . #3dart

Post udostępniony przez Shudu Gram (@shudu.gram)

Czy to przejaw nadgorliwej poprawności politycznej? Pomimo fali zarzutów, twórca awatara twierdzi, że spotka się również z wieloma pozytywnymi komentarzami.

O dziwo, praktycznie każdy projektant lub twórca, który odezwał się do mnie w celu współpracy z Shudu, był czarnoskóry. Krytycy mówią, że nie doceniam dziedzictwa czarnoskórych osób i bezprawnie wykorzystuje ich wizerunek w swoich pracach, a jednocześnie dostaję mnóstwo wiadomości od dziewczyn, które mówią, że borykają się z dyskryminacją ze względu na swój kolor skóry i doceniają, że tworzone przeze mnie obrazy pokazują ciemną skórę w seksowny i piękny sposób – mówi artysta.

@cjw.photo . . #3dart

Post udostępniony przez Shudu Gram (@shudu.gram)

Tekst: DS

FASHION