Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Skórzane kurtki w kinematografii

Od Marlona Brando po Brada Pitta. Przez historię kinematografii przewinęło się wiele kultowych skórzanych kurtek. Postanowiliśmy wybrać kilka z nich.
.get_the_title().

Pomyślmy chwilę o koncepcji bycia “cool”. Co to w ogóle znaczy, czy można takim się stać i jak to zrobić? Pomyślmy o uniwersalnych atrybutach tej – jakże pożądanej – fajności.

Oczami wyobraźni widzimy wszystkich tych trochę niegrzecznych chłopców, których łączy jeden talizman – skórzana kurtka.

Kiedy funkcjonalizm spotkał modę i w 1928 roku Irving Shott zaprojektował pierwszy model kultowej kurtki Perfecto, zapewne nikt nie przypuszczał, że zostanie ona zawłaszczona przez uliczny styl i Hollywood. Fabryka snów w zasadzie na równi z kurtką motocyklową kochała się w wojskowym modelu Aviator. Klatki taśmy filmowej utrwaliły ten element ubioru jako symbol buntu i zarezerwował kurtki skórzane niemal wyłącznie dla prawdziwych twardzieli. Wybraliśmy kilku, najlepiej przez nas zapamiętanych bohaterów ubranych w ikoniczne albo szalenie ekscentryczne modele.
Zerknijcie!

Nicolas Cage jako Sailor Ripley w filmie “Dzikość Serca” (1990) reż. David Lynch

źródło: imdb

Ta kurtka symbolizowała indywidualizm oraz wiarę osobistą wolność Sailora. Niezapomniany, lekko przedłużany model wykonany z wężowej skóry. Grana przez Laurę Dern Lula musiała wysłuchać tej deklaracji niemal pięćdziesiąt razy.

John Travolta jako Danny Zuko w filmie “Grease” (1978) reż. Randal Kleiser

źródło: royalfashionist

Rozśpiewany licealista Dany Zuko w czarnej kurtce z wyhaftowanym symbolem T-Birds na plecach z impetem wjechał na swoim motocyklu w historię kinematografii.

Peter Fonda jako Wyatt w filmie „Easy Rider” (1978) reż. Dennis Hopper

źródło: miami today

Niczym nieograniczona swoboda i wolność na bezkresnych drogach Stanów Zjednoczonych. Jaki emblemat mógł znaleźć się na kurtce Wyatta, jeśli nie amerykańska flaga?

Tom Cruise jako Maveric w filmie „Top Gun” (1986) reż. Tony Scott

źródło: the rake

Niepokorny bohater zaadaptował wojskowy model z lat 30. na potrzeby bycia i pilotem i motocyklistą. Smaczkiem ponadczasowego bombera są naszywki, które upamiętniają wojskowe misje Maverica.

Harrison Ford jako Indiana Jones w filmie “Poszukiwacze zaginionej arki” reż. Steven Spielberg

źródło: collider

Pogłoski mówią, że kurtka była dopasowywana wiele razy do krytycznych uwag i wysokich oczekiwań Harrisona Forda. Należało zgrać funkcjonalność fasonu, wytrzymałość surowca i zawsze perfekcyjny wygląd archeologa. No cóż… Indie jest marką samą w sobie.

Marlon Brando jako Johny Strabler w filmie “Dziki” (1953) reż. Laslo Benedek

źródło: hollywood reporter

Klasyk totalny. Wzór ponad wzory. Ikoniczny model Perfecto i Marlon Brando jako lider motocyklowego gangu. Historia kinematografii, popkultury i wielkiej mody w jednym ujęciu.

Brad Pitt jako Tyler Durden w filmie Fight Club (1999) reż. David Fincher

źródło: the verge

Problem pojawia się wtedy, gdy twoje niesubordynowane alter-ego ubiera się znacznie lepiej niż ty sam. Czerwona kurtka, krwawa pasja i absolutnie nietuzinkowa osobowość Tylera były wybuchową, ale doskonale skomponowaną mieszanką.

Tekst: Aleksandra Tadrzak

FASHION