Ta kolekcja ubrań powstała, by zmylić monitoring

Twórczynią kolekcji jest amerykańska hakerka.
.get_the_title().

Technologia rozpoznawania twarzy ma coraz gorszą prasę. W ostatnich miesiącach zakazały jej trzy amerykańskie miasta, argumentując, że algorytmy działają dobrze tylko wtedy, gdy mają zidentyfikować białych mężczyzn – znacznie gorzej radzą sobie natomiast w przypadku osób o innym kolorze skóry i kobiet. Technologia, upowszechniająca się choćby za sprawą popularnych aplikacji, takich jak FaceApp, staje się także tematem, z którym coraz częściej mierzą się projektanci – na przykład Ewa Nowak, która stworzyła biżuterię „Incognito”, uhonorowaną niedawno w konkursie Mazda Awards 2019.

Hakerka i projektantka Kate Ross także postanowiła się skupić aktualnym problemie i wzięła na warsztat nieco inną – choć równie powszechną – kwestię, czyli kamery śledzące ruch uliczny.

Jej kolekcja nosi nazwę Adversarial Fashion i została zaprezentowana w Las Vegas w ubiegłą sobotę podczas konferencji na temat cyberbezpieczeństwa DefCon.

Ross wpadła na pomysł kolekcji, gdy usłyszała od przyjaciela pracującego w Electronic Frontier Foundation (organizacji pozarządowej walczącej o wolności obywatelskie w elektronicznym świecie), że kamery śledzące samochody w rzeczywistości nie radzi sobie za dobrze z rozpoznawaniem kształtów. – Może je zmylić ogrodzenie albo podobne rzeczy. Pomyślałam, że jeśli może je zdezorientować zwykły płot, mogłabym spróbować – tłumaczy Ross. Tak powstała kolekcja Adversarial Fashion, która składa się z wykonanych z wysokogatunkowej bawełny T-shirtów, spódnic, sukienek, bluz i kurtek. Wszystkie łączy mylący monitoring nadruk, który przedstawia tablice rejestracyjne.

W nadruku zakodowane jest jeszcze jedno istotne przesłanie – treść 4. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która chroni Amerykanów przed nieuzasadnionymi rewizjami i przeszukaniami.

Zdaniem projektantki i hakerki, kamery śledzące ruch uliczny stoją w kontrze do 4. poprawki. – To wysoce inwazyjny system masowej inwigilacji, który atakuje każdą część naszego życia, zbierając tysiące tablic rejestracyjnych na minutę. Ale skoro ten system się oszukać za pomocą kawałka materiału, to może nie powinniśmy przydawać mu tak wielkiego znaczenia – tłumaczy Ross. Ceny ubrań z kolekcji Adversarial Fashion wahają się od 24,99 dol. za T-shirt lub crop top do 54,99 dol. za kurtkę. Możecie je kupić tutaj.

Zdjęcia: Adversarial Fashion
Tekst: NS

FASHION