Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W pełni odnawialne buty od Adidasa wykonane z plastikowych odpadów to przyszłość sportowego obuwia?

Adidas przedstawił światu technologię, która pozwala na recykling starych butów. Eksperyment w postaci modelu Futurecraft Loop nadaje nowego znaczenia stwierdzeniu „życia krąg” i jest światełkiem w ciemnym tunelu przyszłości.
.get_the_title().

Jedni noszą buty do odpadnięcia podeszwy, inni przestają je nosić po jednym sezonie i zamieniają na nowy, modniejszy model. Z myślą o zatrzymaniu tego błędnego koła, które prowadzi do coraz poważniejszych konsekwencji, Adidas opracował technologię, która pozwala na całkowity recykling znoszonej pary butów. Sportowy model butów do biegania Futurecraft Loop daje możliwość ponownego wykorzystania materiału. Jak to działa?

Kiedy stwierdzisz, że buty są już wystarczająco znoszone, oddajesz je z powrotem do sklepu Adidasa.

W siedzibie firmy buty zyskują drugie życie, zamieniając się w nową parę Futurecraft Loop.

Recykling nie jest jednak możliwy w skali 1:1. Oznacza to, że jedna znoszona para butów nie pozwala stworzyć pełnowartościowego nowego modelu. Obecnie nowa para Futurecraft Loop składa się w 10 proc. ze starych butów poddanych recyklingowi. Adidas zapewnia jednak, że badania nad dopracowaniem tej technologii nadal trwają i są na zaawansowanym poziomie. Niezwykle pocieszający jest jednak fakt, że pierwotny model butów Futurecraft Loop będzie wykonany z plastikowych odpadów wyłowionych z mórz i oceanów.

Jeśli wszystko się uda, Adidas może wprowadzić na rynek model, który zmieni sposób produkcji i używania butów.

Na wielką premierę przyjdzie nam jeszcze poczekać do wiosny 2021 roku.

Przedstawiciele marki przyznają, że eksperymentalne modele działają zgodnie z planem, ale jednocześnie nie ukrywają, że nie mają jeszcze przygotowanej strategii na wdrożenie swojej idei w życie. Wyprodukować buty przeznaczone do recyklingu to jedno, a odzyskać je z powrotem to już inna sprawa, na którą producent nie ma ostatecznego wpływu.

Tekst: Malwa Wawrzynek
Zdjęcia: Adidas

FASHION