Whimsigoth, czyli estetyka najntisowej czarownicy

Do łask wracają najntisowe outfity żywcem wyjęte z serialu 'Buffy: Postrach wampirów' czy filmu 'The Craft'.
.get_the_title().

Słyszeliście już pewnie takie nazwy jak cottagecore czy witchcore. Whimsigoth jest do nich trochę podobny. Nazwa powstała z połączenia słów 'whimsical’, czyli 'kapryśny, i 'goth’, a jej autorem jest Evan Collins z Consumer Aesthetics Research Institute. Odniósł on ten termin do wystroju, który był zarazem nastrojowy, mroczny, jak i dziwnie figlarny, a do tego łączył w sobie elementy kojarzone z latami 80. i 90. Brzmi tajemniczo? Przenieśmy to więc na modę.

Pomyślcie o takich osobach jak Florence Welch, Stevie Nicks, Lisa Bonet czy dziewczyny z kultowego filmu 'The Craft’ – i już mniej więcej wiadomo o co chodzi.

Bo estetyka whimsigoth wcale nie jest nowa, po prostu dopiero niedawno doczekała się nazwy.

@sophie.seddon some more whimsigothic outfit inspo 🌙✨✨ #whimsigothic #90saesthetic #fashioninspo ♬ original sound – Orlando Hernandez

@marandavandy Reply to @hunnabunny Styling whimsigothic outfits! Let me know if you want to see more because I have sooo many more pieces #whimsigothic #whimsigoth #whimsigothical #90sfashion #70sfashion #stevienicksvibes #darkboho #whimsigothfashion #outfitideas #thriftedfashion ♬ How Soon Is Now? (2011 Remaster) – The Smiths

Whimsigoth to charakterystyczne materiały, jak koronka, aksamit i skóra, wyraziste kolory, wśród nich czerwień, fiolet czy błękit, a do tego masa biżuterii.

Slip dresses, masywne buty, długie spódnice, gorsety i sto tysięcy warstw, czyli wszystko to, czego nie powstydziłyby się najntisowe alternatywki, zwłaszcza te, które marzyły o zostaniu czarownicami.

Inspiracji dla estetyki whimsigoth jest całe mnóstwo, wśród nich styl bohemy lat 70., gotyk lat 80., który często nawiązywał do stylu wiktoriańskiego i najtisowy grunge. A do tego cały stos produkcji telewizyjno-filmowych z lat 90. i 2000., wśród nich 'Buffy: Postrach wampirów’, 'Sabrina, nastoletnia czarownica’, 'Totalna magia’ czy 'Ginger Snaps’.

@fffigs i’ve been really inspired by @Ostara Shoppe whimsigothic videos so here is my take on the style!🌞🌙 #whimsigothic #90sfashion #outfitinspo ♬ Linger – The Cranberries

Dlaczego ta estetyka właśnie teraz cieszy się popularnością?

Nie bez znaczenia jest tu moda na astrologię i mistycyzm, która od paru lat zatacza coraz szersze kręgi wśród pokolenia Z.

Wicca, spirytyzm, new age – to popularne ścieżki, na które wkraczają zetki chcące zostać współczesnymi czarownicami. A whimsigoth daje im możliwość wyrażenia tego za pomocą ubioru. Nieprzypadkowo w tej estetyce jest mnóstwo biżuterii, która często ma znaczenie symboliczne. Plus whimsigoth nie jest drogi – ubrania utrzymane w tym stylu z łatwością można znaleźć w pierwszym lepszym secondhandzie, co jest dobre i dla portfela, i dla planety.

@whimsigothwitch #whimsigothic #whimsigoth #90soutfit #grungeoutfit ♬ Goth (eighties gothic rock pop) – seansaye

@whimsigothwitch #eBayWintern #whimsigothic #whimsigoth #whimsigothical #boho #gothic #90saesthetic #90s #fairycore #fairfygrunge ♬ Linger – The Cranberries

Tekst: NS
Zdjęcie główne: 'The Craft’

FASHION