Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Woda święcona z rzeki Jordan i stalowy krzyż w nowym modelu butów Nike

Studio projektowe MSCHF przygotowało jedynie 15 sztuk Nike Air Max 97, które wyprzedały się w kilkanaście minut.
.get_the_title().

Kilka miesięcy temu firma Nike wywołała skandal, wprowadzając do sprzedaży model butów, który miał uczcić obchody amerykańskiego Dnia Niepodległości. W rezultacie marka zaliczyła ogromną wpadkę – na obuwiu znalazła się niewłaściwa flaga Betsy Ross, od dawna kojarzona z niewolnictwem, a współcześnie wykorzystywana przez grupy rasistowskie.

Twórcy kolejnego odważnego projektu – „Jesus Shoes” – przy tworzeniu inspirowali się fragmentem Ewangelii wg. Św. Mateusza, w którym Jezus chodzi po wodzie.

W każdym z butów znalazło się się 60 mililitrów wody święconej, zaczerpniętej z rzeki Jordan, w której odbył się chrzest Chrystusa. Dla zwiększenia efektu została ona dodatkowo zabarwiona.

Przy sznurowadłach butów został umieszczony stalowy krzyż. Z boku obuwia widnieje napis „MT.14:25” będący inskrypcją z Ewangelii, której fragment mówi o kroczeniu Jezusa po jeziorze.

jesus.shoes
jesus.shoes

Buty stworzone przez nieznane dotychczas studio MSCHF wyprzedały się w kilkanaście minut. Cena jednej z piętnastu par wynosiła początkowo ponad pięć i pół tysiąca złotych, a na rynku wtórnym ceny wzrosły już do ponad 10 tysięcy.

jesus.shoes
jesus.shoes

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: jesus.shoes

FASHION