5 najlepiej zaprojektowanych kawiarni w Krakowie

W poszukiwaniu najlepszych kawiarnianych wnętrz zaglądamy dzisiaj do stolicy Małopolski. Oto nasz wybór.
.get_the_title().

Mówią, że Kraków sztuką i dobrą kawą stoi. Kiedyś bezkonkurencyjnie królowała tu Bracka. Dzisiaj kawiarniany Kraków otwiera się bardziej, wyrasta daleko poza granice klimatycznego Starego Miasta. Dobrze zaprojektowanych lokali w stolicy małopolski nie brakuje, a dobrym designem można cieszyć oko już od samego rana. Popijając aromatyczną i świeżo mieloną kawę.

1. Camelot Cafe

Tego rankingu nie wypada zacząć inaczej. Camelot to miejsce-legenda, mieszczące się w najbardziej klimatycznym zakątku w okolicach Rynku. Zaułek Niewiernego Tomasza w sezonie letnim przypomina urokliwe zakamarki włoskich miasteczek, do których rano zagląda się na pyszną kawę, a wieczorem przesiaduje się w ogródku przy butelce wina. Camelot urzeka jednak przez cały rok. O wnętrzu urządzonym w stylu XIX-wiecznych kamienic, z małymi stoliczkami, serwetami i bibelotami we wszystkich salach, mówi się, że można je albo pokochać, albo już nigdy do niego nie wrócić. Bez względu na osobiste preferencje, trzeba przyznać, że Camelot to miejsce magiczne, nabierające smaku wraz z upływem kolejnych lat.

Camelot Cafe
Camelot Cafe
Camelot Cafe

2. Massolit Books & Cafe

Massolit, mieszczący się w niedużej odległości od ścisłego centrum, to miejscówka jedyna w swoim rodzaju. Kolejna legenda na mapie krakowskich kawiarni. Możecie napić się tu aromatycznej kawy, ale możecie też spędzić tu kilka dobrych godzin, dzień po dniu, popijając hektolitry kawy i zaczytując się w angielskojęzycznych książkach, które dostępne są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Imponującym zbiorem Massolitu nie powstydziłaby się mała lokalna biblioteka, a przytulna atmosfera, wygodne fotele i lampki do czytania sprawiają, że czujemy się tu równie dobrze (a czasem nawet lepiej) jak w domu. I chociaż Massolit otwiera nowe lokale nastawione głównie na gastronomię, niepowtarzalny klimat Massolit Books & Cafe nadal przyciąga wielu wielbicieli książek i dobrej kawy.

Massolit Books & Cafe
Massolit Books & Cafe

3. Wesoła Cafe

Ta kawiarnia (teraz już znacznie więcej niż kawiarnia) zmieniła sposób patrzenia na design w krakowskich lokalach. Wprowadziła nowego, świeżego ducha i pokazała krakowianom, jak wygląda dobrze zaprojektowana współczesna miejscówka w centrum miasta. Cegły, świetlówki ułożone w chwytliwy napis, stoliki i połączone kanapy, a także obsługa, która z miejsca skraca niepotrzebny dystans. Wesoła przyniosła do Krakowa design i styl, który był już widoczny w innych polskich miastach i od razu rozkochała w sobie zarówno lokalsów, jak i przyjezdnych studentów oraz turystów. Śniadanie i kawa na Rakowickiej to obowiązkowy punkt podczas pobytu w Krakowie.

Wesoła Cafe
Wesoła Cafe
duze-podroze.pl

4. Ranny Ptaszek

Krakowski Kazimierz od lat walczy o miano najbardziej klimatycznej dzielnicy miasta. Trzeba przyznać, że wychodzi mu to całkiem nieźle, zwłaszcza kiedy powstają tu takie miejsca, jak Ranny Ptaszek na Augustiańskiej. Prowadzony przez mamę i córkę, bar śniadaniowy to miejsce, które pokochacie od pierwszego wejrzenia. Najmodniejsze połączenia kolorów, miedziane dodatki, rośliny i małe szczegóły, które sprawiają, że wnętrze nabiera wyjątkowego charakteru. Choć otwarty niecały rok temu, Ranny Ptaszek już stał się miejscówką, o której mówią krakowscy wielbiciele dobrego designu.

Ranny Ptaszek
Ranny Ptaszek
fot.Mateusz Torbus

5. C-2 Południe Cafe

Kraków to nie tylko Rynek i Kazimierz. Dobre kawiarnie również nie kończą się za granicami starej części miasta. Sięgają nawet jego najdalszych zakątków, czyli do Nowej Huty, która ze względu na zatrzymany w niej czas, jest jedną z najciekawszych dzielnic Krakowa. C-2 Południe Cafe to mały hołd złożony temu, co wyróżnia tę część miasta. Oprócz dobrej kawy znajdziecie tu zbiór tego, co minęło, czyli PRL-owskich cerat w kratę, starych telewizorów, tablic, telefonów z tarczą do wykręcania numerów i wiele wiele więcej. Ta kawiarnia to mały wehikuł czasu, który dla młodszego pokolenia jest ciekawostką o tym, jak to wszystko kiedyś było i jak wiele się zmieniło. Zmienia się też Kraków, który z roku na rok zaskakuje nas nowym spojrzeniem na design.

C-2 Południe Cafe
Źródło: www.hiphuta.com

MW

FOODIE