9 pięter zajmują kawiarnie, restauracje i sklepy. Jedyny w swoim rodzaju blok w centrum Sajgonu

Cafe Apartment przypomina labirynt. Jedyny w swoim rodzaju blok w centrum Sajgonu nocą rozświetlają neony kawiarni i sklepów.
.get_the_title().

Stary blok mieszkalny, który przeszedł metamorfozę i stał się miejscem licznie odwiedzanym przez Wietnamczyków i turystów, zlokalizowany jest na tętniącej życiem ulicy Nguyen Hue w mieście Ho Chi Minh, nazywanym również Sajgonem. Cała ulica to deptak z pięknymi francuskimi cudami architektury kolonialnej, fontannami, hotelami i luksusowymi centrami handlowymi.

Jednak Cafe Apartment przyciąga równie duże zainteresowanie.

źródło: fanpage The Letter Cafe
źródło: fanpage The Letter Cafe

Blok zbudowano w połowie XX wieku. Niegdyś zamieszkiwali go obywatele rządowi i oficerowie marynarki wojennej.

Dzisiaj ten charakterystyczny, trochę wyglądający na rozpadający się, dziewięciopiętrowy apartamentowiec to miejsce z niezależnymi kawiarniami, restauracjami, butikami i przestrzeniami coworkingowymi, których stale przybywa.

Miejsc jest na tyle dużo, że pół dnia można wędrować z góry na dół po krętych schodach, zaglądając do dowolnej kawiarni, aż znajdzie się tę, która najbardziej będzie nam odpowiadać.

źródło: fanpage boo cafe

Wszystkie kawiarnie i sklepy mają własny, oryginalny wystrój, a Wietnamczycy naprawdę dobrze radzą sobie w dziedzinie designu. Śródmieście Sajgonu jest coraz bardziej zdominowane przez luksusowe i znane marki, więc małym biznesom o wiele łatwiej jest działać w Cafe Apartment.

Klienci doceniają lokale za przystępne ceny, kreatywność w urządzeniu wnętrza, dobre produkty i ofertę gastronomiczną.

źródło: fanpage The Letter Cafe

Właścicielami są głównie artyści i fanatycy sztuki, którzy nie wiedzą, co to nuda i monotonia. Stworzenie swojego miejsca pozwoliło im na spełnienie swoich niekiedy wręcz szalonych wizji. W środku można znajdziecie lokale, których ściany zdobią namalowane obrazy fikcyjnych postaci anime, surowe i minimalistyczne bary czy kawiarnie z misiami w dziecięcym stylu. Nie brakuje też restauracji z kuchniami świata oraz barów.

źródło: fanpage Partea

Na czwartym piętrze znajduje najpopularniejsza i jedna z pierwszych kawiarni w bloku – Partea.

To herbaciarnia w angielskim stylu, która podbiła serca młodych Wietnamczyków ujmującą dbałością o kiczowate detale.

Rzeczywiście możliwość wyboru własnego imbryka z motywem angielskim (w tym przedstawiającym króla Henryka VIII i każdą z jego żon) oraz własnej filiżanki (dla odmiany z misiami, Alicją w Krainie Czarów lub tandetnym kwiatowym wzorem) pozwala zaklasyfikować miejsce do tych kiczowatych, ale nadal ciekawych i stworzonych z pomysłem. Przynajmniej nie jest kopią kolejnej industrialnej kawiarni ze złotymi dodatkami i roślinami. Możliwość wypicia herbaty w domku dla lalek naturalnej wielkości z pewnością byłoby świetną zabawą.

W bloku można znaleźć także ogromną księgarnię, która zajmuje cały parter, butki odzieżowe, salon kosmetyczny, jubilera, sklep meblowy oraz miejsce z pizzą.

Wietnamczycy zadbali także o roślinność – korytarz na czwartym piętrze stał się ogrodem zieleni.

źródło: vietnamcoracle.com
źródło: fanpage The Letter Cafe

Cafe Apartment koniecznie trzeba zobaczyć także z zewnątrz. Niezły widok gwarantowany jest szczególnie w nocy, kiedy każda z kawiarni oświetlona jest kolorowymi neonami, lampionami i latarniami. Spojrzenie na budynek z ulicy to także najlepszy sposób na stworzenie wizualnej mapy miejsc, które wyglądają szczególnie atrakcyjnie z zewnątrz i które będziemy chcieli odwiedzić, gdy już znajdziemy się w środku.

Tekst: Marta Mankiewicz
Zdjęcie główne: fanpage The Letter Cafe

FOODIE