Amatorzy zielonej herbaty żyją średnio 15 miesięcy dłużej

Herbata to, zaraz po wodzie, najczęściej wybierany przez nas napój. W najnowszym badaniu dowiedziono, że nawyk picia zielonej herbaty niesie za sobą nie tylko zdrowotne właściwości. Może też przyczynić się do wydłużenia życia!
.get_the_title().

Dowodem na to jest nowe badanie, którego wyniki zostały opublikowane w styczniu tego roku w czasopiśmie naukowym „European Journal of Preventive Cardiology”. W eksperymencie wzięło udział 100 902 Chińczyków z 15 prowincji. Badacze prześledzili dane uczestników dotyczące spożycia herbaty, które zbierane były za pomocą kwestionariuszy, wywiadów i testów medycznych.

Okazało się, że osoby, które często piją herbatę, miały znaczną przewagę zdrowotną w porównaniu z osobami, które piły ją rzadko lub wcale.

Jednak nie wszystkie rodzaje herbaty są sobie równe. Osoby wybierające zieloną herbatę uzyskały znacznie lepsze wyniki w porównaniu do osób pijących czarną. Może to być związane z mniejszą zawartością zdrowych polifenoli w czarnej herbacie.

źródło: unsplash

Podczas mediany okresu obserwacji wynoszącej 7,3 roku odnotowano, że osoby regularnie pijące zieloną herbatę były o 20 proc. mniej narażone na wystąpienie chorób serca i udarów, o 22 proc. rzadziej umierały na zawał serca lub udar i o 15 proc. rzadziej umierały z jakiejkolwiek innej przyczyny, w porównaniu z osobami okazjonalnie lub w ogóle nie pijącymi herbaty.

Badanie sugeruje, że nawyk picia zielonej herbaty może sprzyjać długowieczności i zapobiegać chorobom.

Naukowcy szacują, że 50-letnia osoba pijąca ją na co dzień jest mniej narażona na choroby serca lub udar i żyje około 15 miesięcy dłużej.

źródło: unsplash

Jednak jeden kubek nie wystarczy.

Aby skorzystać ze zdrowotnych właściwości herbaty, należy ją pić co najmniej trzy razy w tygodniu (co w zasadzie nie jest przesadną ilością). Odkryto także, że osoby, które nie były konsekwentne w piciu herbaty lub raz ją pijali, a czasem w ogóle o niej zapominali nie otrzymywały takich samych korzyści związanych z długowiecznością. Prawdopodobnie działo się tak dlatego, że wzmacniające nasz organizm działanie herbaty wynika z zawartych w jej liściach polifenoli, takich jak flawonole, teaflawiny i katechiny. Związki te mają właściwości zmniejszające stan zapalny i działają jako przeciwutleniacze w organizmie, dzięki czemu pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek. – Badania nad tymi bioaktywnymi związkami sugerują, że nie są one przechowywane w organizmie przez długi czas – wyjaśnił Dongfeng Gu, autor badań i badacz z Chińskiej Akademii Nauk Medycznych. – Dlatego też to konsekwentne pijanie herbaty przez dłuższy czas jest konieczne dla uzyskania pozytywnego zdrowotnego efektu dla naszego organizmu.

źródło: unsplash

Nie jest to pierwsze badanie, którego celem jest określenie skutków zdrowotnych picia herbaty. Należy jednak pamiętać, że w grę mogą wchodzić także czynniki zakłócające wyniki. Jest całkowicie możliwe, że osoby biorące udział w badaniu miały także inne zdrowe nawyki, takie jak ćwiczenia lub spożywanie mniejszej ilości pokarmów bogatych w cukier lub tłuszcze nasycone.

Dlatego zanim zaczniemy nałogowo pić hektolitry zielonej herbaty, pamiętajmy, że może ona nam pomóc w poprawie zdrowia, ale nie powinna zastępować utrzymywania diety bogatej w składniki odżywcze i zdrowego, aktywnego trybu życia.

Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE