Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kawa przyszłości? Atomo – molekularna kawa, która nie jest gorzka

Zmiany klimatyczne sprawią, że w przyszłości zniknie wiele gatunków kawy. Czy molekularna kawa to odpowiedź na ten problem?
.get_the_title().

Niektórzy nie przepadają za gorzkim smakiem kawy i maskują go, dodając do napoju mleko czy cukier. Właśnie z myślą o nich przedsiębiorca Andy Kleitsch oraz zajmujący się żywnością naukowiec Jarred Stopforth stworzyli Atomo. To molekularna kawa, która nie jest gorzka.

Nie jest to jednak jedyna zaleta nowego napoju – Atomo to kawa bez ziaren.

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew szacują, że w zmiany klimatyczne zagrażają aż 60 proc. gatunków kawy (szerzej pisaliśmy o tym tutaj), co związane jest z przedłużającymi się okresami suszy, ulewami, wylesieniem i chorobami roślin. Należy się więc liczyć z tym, że w przyszłości kawa może zniknąć, a więc opracowanie alternatyw dla tego napoju jest z pewnością istotne, zwłaszcza dla tych osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez espresso.

Badaliśmy składowe kawy na poziomie molekularnym – ich kolor, aromat, uczucie, które wywołują w ustach – łącznie ponad 1000 związków w każdym ziarnie kawy. Znaleźliśmy wśród nich te, które odpowiadają za aromat i smak. Następnie pozyskaliśmy związki pochodzenia naturalnego, dzięki którym stworzyliśmy naszą własną kawę – tłumaczy dr Jarred Stopforth. Naukowiec nie zdradza, z czego konkretnie wykonana została kawa Atomo. Wiadomo jednak, że w jej składzie znajduje się kilkadziesiąt związków występujących w żywności, takich jak przeciwutleniacze, flawonoidy i kwasy kawowe, a także kofeina.

Atomo różni się od tradycyjnej kawy wyłącznie sposobem pozyskiwania – jej twórcy zapewniają, że będzie się ją zaparzać tak samo jak mieloną kawę, a gotowy napój będzie miał znajomą barwę i aromat.

Testy napoju odbyły się już m.in. wśród studentów University of Washington – aż 70 proc. z nich przyznało, że Atomo smakuje im bardziej niż zwykła kawa. Atomo ma trafić na sklepowe póki w Stanach Zjednoczonych już w przyszłym roku.

Źródło zdjęć: Atomo
Tekst: NS

FOODIE