Bez znaczenia czy masz ogródek, czy tylko parapet. Rozpocznij własną uprawę!

Nie ma czegoś takiego jak bezproblemowa uprawa, ale jest bardzo dużo niezawodnych roślin, które przy minimalnym wysiłku dadzą smaczne i zdrowe plony. Zobacz co warto zasadzić, by wkrótce cieszyć się domowymi zbiorami.
.get_the_title().

Osobom niecierpliwym radzi się zacząć od hodowli rzodkiewek, ponieważ dają szybkie rezultaty wzrostu, ale prawda jest taka, że ​​między chrupiącą, pieprzną rzodkiewką, a tą nieidealną i drewnianą w smaku jest cienka granica i można bardzo łatwo zaniedbać ich uprawę. Tak samo jeśli chodzi o pomidory. Są najlepsze, gdy ogrzane słońcem wystarczająco dojrzeją, a wilgotne lato może nie dać oczekiwanego rezultatu.

Spójrz jakie rośliny będą bezpieczniejszą opcją na rozpoczęcie domowej uprawy w zależności od tego jakim miejscem na hodowlę dysponujesz.

Jeśli dysponujesz jedynie parapetem

ŹRÓDŁO: UNSPLASHED

Microgreens to popularne ostatnio, młode, kilku- lub kilkunastodniowe listki baby leaf, czyli siewki warzyw oraz ziół. Można jeść je jak kiełki, oferują intensywny smak, bogactwo witamin jak również innych składników odżywczych, a im mają dłuższy czas wyrastania tym dają bardziej obfity plon. Czasem mogą wyrosnąć tak wysoko, że przypominają mały las! Można uprawiać je w domu, w doniczkach oraz w skrzynkach i nie potrzeba do tego odpowiednich naczyń na nasiona. Możliwość zasiania da ci już zwykły kubeczek po jogurcie.

Microgreens to jednak jednorazowa frajda z jedzenia – każde cięcie jest końcem życia sadzonki – więc będziesz musiał je zasiać ponownie by na nowo cieszyć się ich smakiem.

Kupując nasiona możesz wybierać spośród rzodkiewki czerwonej, bazylii, lucerny, sałaty zielonej, kopru ogrodowego, kalarepy, buraka ćwikłowego. W ten sposób możesz też pozyskać młode listki szpinaku, cykorii, jarmużu oraz brokułu. Lista jest nieskończona – nawet sadzonki marchwi są pyszne.

ŹRÓDŁO: UNSPLASHED

Jeśli masz trochę więcej miejsca na parapecie, a przy tym wystarczająco dużo słońca, zainwestuj w drzewko cytrynowe. I nie dlatego, że będziesz zbierał miski pełne owoców, bo z tym akurat nie tak prosto, ale dla liści, które kryją cały smak cytrynowej skórki w subtelny i interesujący sposób. Mogą być używane w curry, puddingach lub w ginie z tonikiem! Możesz dodać do ziemi kilka kolendrowych microgreens i jeszcze bardziej podkręcić intensywność smaku.

Drzewa cytrusowe potrzebują jasnych, ciepłych warunków, bez przeciągów i skoków temperatury.

ŹRÓDŁO: UNSPLASHED

Świeżo wyhodowana natka i szczypiorek również mogą w prosty sposób zagościć na twoim parapecie. Zasadzony korzeń pietruszki, podlewaj regularnie, ale niezbyt obficie, a zacznie wypuszczać listki i da ulubioną natkę. Jako podłoże wystarczy ziemia zmieszana z piaskiem, a bliskość okna będzie zdecydowanie na plus.

Jeśli dysponujesz balkonem lub miejscem na doniczki zewnętrzne

ŹRÓDŁO: UNSPLASHED

Niezależnie od tego, czy doniczki znajdują się na balkonie, na dziedzińcu, czy na ganku lub altanie, mogą oferować warunki do uprawy roślin, pod warunkiem, że w lecie jest dużo dobrego światła, a ty nie zapomnisz o codziennym ich podlewaniu.

Obecność światła jest niezbędna, ponieważ zbyt dużo cienia z pewnością nie przysłuży się twojej hodowli. Potrzeba co najmniej trzech, słonecznych godzin w ciągu dnia, aby uzyskać przyzwoite zbiory.

ŹRÓDŁO: UNSPLASHED

Każdy chce zacząć od hodowania pomidorów, ale ty postaw na chili. Są co prawda roślinami z wysokimi wymaganiami wodnymi i aby odpowiednio je nawodnić będziesz potrzebować dla nich pięcio- lub nawet dziesięciolitrowych doniczek.

Trzeba się jednak pilnować, bo niebezpieczne jest przelanie roślin – może doprowadzić do gnicia korzeni. Dlatego w pojemniku, w którym uprawiana jest papryczka chili niezbędne są otwory oraz drenaż.

Kiedy już zaczną kwitnąć to jedna lub dwie rośliny będą w stanie zaopatrywać cię w domowe chili przez cały rok.

Jeśli nie lubisz ostrego chilli to możesz spróbować karłowej fasolki, która jest bardzo łatwa w uprawie. Połowa maja aż do pierwszych dni lipca to idealny czas na rozpoczęcie siewu i śmiało możesz to zrobić w donicy na balkonie. Fasola tyczna nadaje się na zielone parawany i bardzo szybko rośnie gdy tylko otrzyma odpowiednią ilość słońca. Wymaga umiarkowanego podlewania i przeciętnej, lekko wilgotnej gleby.

Jeśli wygospodarujesz jeszcze trochę miejsca to możesz zasiać w pobliżu przyjazny pszczołom kwiat, np. nagietek, aby zachęcić owady do zapylania.

Jeśli dysponujesz gruntem bądź przydomowym ogródkiem

ŹRÓDŁO: UNSPLASHED

Radość z posiadania ziemi polega na tym, że to ona robi całą robotę za ciebie. Korzenie roślin mogą rosnąć głęboko i chłonąć minerały oraz składniki odżywcze, a przyjazne drobnoustroje pomagają chronić je przed szkodnikami i chorobami.

Jeśli jeszcze nie próbowałeś zasadzić karczochów to jest to właśnie ten moment.

Te przystojne pod względem wyglądu rośliny mają silne, niemalże srebrne liście, które sięgają metra długości. Dojrzała roślina może dać do 10 karczochów każdego lata.

ŹRÓDŁO: UNSPLASHED

Jeśli w jakiś sposób znudzisz się ich smakiem zawsze możesz zamoczyć zewnętrzne płatki karczochów w wódce i zrobić własną wersję likieru Cynar, czyli alkoholowego, słodko-gorzkiego trunku.

W ostatecznej wersji, zostaw je, by kwitły, wówczas pszczoły z pewnością będą Ci wdzięczne, a twój ogród będzie pięknie wyglądał. Karczochy odmiany Green Globe wyglądają niecodziennie obsadzone łagodnymi ziołami, takimi jak lawenda, melisa, koper oraz rozmaryn.

Natomiast jeśli nie czujesz się pewnie, albo nie lubisz karczochów to na pewno spodobają ci się się warzywa sałatkowe, zapewniają szybki zbiór i możliwość wysiania z nasion. Sałata nie jest zbyt wymagająca i dobrze rośnie w warunkach nasłonecznionych jak i w cieniu, a pierwszy zbiór można uzyskać już po 4-8 tygodniach. Szpinak da plony po 6-8 tygodniach, a najbardziej popularny i często obecny w ogródkach koper ma szereg zastosowań, od składnika kiszonek po dodatek do wiosennych zup i sałatek.
Nic tylko sadzić!

Tekst: Marta Mankiewicz

Banner Image Banner Image
AdvertisementAdvertisement
AdvertisementAdvertisement
Preloader spinner
Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook
Age: