Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Brytyjski McDonald’s wycofał plastikowe słomki, a konsumenci zażądali ich powrotu

Dziesiątki tysięcy Brytyjczyków podpisały petycję, prosząc McDonald’s o przywrócenie plastikowych słomek. Jeden z użytkowników Twittera napisał: „Papierowe słomki w McDonald's dosłownie zrujnowały mi życie”.
.get_the_title().

Plastikowe słomki były jednym z czarnych bohaterów ubiegłego roku. Eliminuje je więc coraz więcej lokali, w tym także brytyjski McDonald’s. Zeszłego lata ogłosił on, że zamieni plastikowe słomki na papierowe we wszystkich swoich 1391 restauracjach w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zapowiedziane zobowiązanie wprowadził w życie kilka miesięcy później.

McDonald’s każdego dnia w swoich restauracjach w Wielkiej Brytanii zużywa około 1,8 miliona słomek – to duża ilość plastiku, który dzięki ostatniej zmianie nie wyląduje się w nosach żółwi morskich.

Nasi klienci powiedzieli nam, że chcą, abyśmy również byli przyjaźni środowisku, ale żeby zmiana na lepsze odbyła się bez narażania obecnego doświadczenia związanego z konsumpcją w naszych restauracjach – powiedział Paul Pomroy, dyrektor generalny McDonald’s w Wielkiej Brytanii i Irlandii. – W ciągu ostatnich kilku miesięcy ściśle współpracowaliśmy z nowymi dostawcami słomek, aby znaleźć rozwiązanie, które zadowoli naszych klientów.

ŹRÓDŁO: FACEBOOK MCDONALD’S

Jednak zastąpienie plastikowych słomek papierowymi nie wszystkim przypadło do gustu.

W ostatnich dniach ponad 38 tys. Brytyjczyków podpisało na portalu 38 Degrees internetową petycję w sprawie przywrócenia plastikowych słomek w McDonald’s.

„Przywróćcie słomki do McDonald’s, abym mógł znów w należyty sposób pić mojego milkshake’a” – napisał twórca petycji Martin Reed.

ŹRÓDŁO: GETTY IMAGES

„Po chwili robią się rozmoczone i nadają napojowi smak kartonu” – napisał jeden z przeciwników papierowych słomek. „Sprawiają, że czuję dziwne uczucie na zębach podczas picia” – dodaje inny. „Papierowe słomki McDonald’s dosłownie zrujnowały mi życie” – nie przebiera w słowach kolejny klient McDonald’s.

Mimo tego, że petycja została podpisana przez zastraszająco dużą liczbę osób, pojawiają się głosy, że odrobina papieru w ustach to niewielka cena za ochronę środowiska.

„Jeśli jesteś jednym z 30 tys. ludzi, którzy podpisali petycję, aby McDonald’s przywrócił plastikowe słomki, ponieważ papier niszczy twój napój, to lepiej zastanów się nad twoimi priorytetami” – napisał na Twitterze pewien mężczyzna. „Twoja plastikowa słomka zanieczyszcza planetę, więc nie korzystaj z niej i używaj tej cholernej papierowej słomki”.

Inicjator akcji i inni rozczarowani klienci McDonald’s nie są na szczęście popierani nawet przez portal 38 Degrees, na którym znajduje się petycja.

„Ta petycja została rozpoczęta przez ludzi, a nie przez portal 38 Degrees” – czytamy w oświadczeniu właścicieli portalu. – „Używanie jednorazowych plastików, takich jak słomki, kubki, butelki, i ich wyrzucanie ma ogromny wpływ na nasze środowisko, zanieczyszcza oceany i naszą planetę. Unikajmy ich.” Na stronie z apelem o przywrócenie plastikowych słomek w McDonald’s znajduje się z kolei link do oddzielnej petycji proszącej największe brytyjskie sieci kin o wycofanie w ich placówkach właśnie plastikowych słomek.

ŹRÓDŁO: FACEBOOK MCDONALD’S

McDonald’s wydało sprawie słomkowej afery pisemne oświadczenie. „Nasi dostawcy zrobili dla nas papierowe słomki, które przetrwają co najmniej 30 minut w nienaruszonym stanie w znacznej większości naszych napojów. Zostały one wprowadzone po otrzymaniu pozytywnej opinii większości klientów i cieszymy się, że przyczyniamy się do postępu w usuwaniu plastiku z naszych restauracji i podejmujemy istotne kroki w celu zmniejszenia złego wpływu na środowisko” – czytamy w nim.

Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE