Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego po imprezie albo przegranym meczu tak chętnie sięgamy po kebaba?

Ma to naukowe uzasadnienie.
.get_the_title().

Wracając z imprezy, albo przegranego meczu nachodzi was ochota na kebaba czy cheeseburgera? Nie jesteście w tym odosobnieni. Co więcej, ma to naukowe uzasadnienie. Może się to wydawać paradoksalne, bo same napoje alkoholowe bywają dość kaloryczne – butelka jasnego piwa czy kieliszek słodkiego wina to około 150 kcal, a kieliszek wódki dostarcza 110 kcal – a na jednym przecież często się przecież nie kończy.

Naukowcy z brytyjskiego Francis Crick Institute w badaniach opublikowanych w „Nature Communication” twierdzą, że zwiększony apetyt związany jest nie z procesami zachodzącymi w mózgu, a w żołądku.

Przynajmniej w przypadku badanych przez nich myszy – u pojonych etanolem zwierząt zauważono wzmożone aktywowanie neuronów AgRP, które odpowiadają właśnie za uczucie głodu. Myszy, choć w rzeczywistości nie były prawdopodobnie głodne, pod wpływem alkoholu chętniej sięgały po jedzenie.

Strona Rehabs.com sprawdziła z kolei, po jakie przekąski najczęściej sięgają Amerykanie pod wpływem alkoholu i ile mają one kalorii. Po zbadaniu 5,9 tys. osób okazało się, że najchętniej wybierają one Taco Bell (40 proc. badanych), gdzie mężczyźni zjadają posiłki o równowartości 730 kcal, a kobiety – 715 kcal. Na drugim miejscu (wybór 21 proc. badanych) znalazł się McDonald’s. Tam mężczyźni pochłaniali średnio 826 kcal, a kobiety 750. Trzecie miejsce przypadło kalorycznemu rekordziście – w Waffle House mężczyźni posilali się daniem mającym 1009 kcal, a kobiety zjadały 949 kcal. Z oczywistych przyczyn podobne badania w naszym kraju wyglądałyby zupełnie inaczej.

Można przypuszczać, że również w Polsce na podium znalazłby się McDonald’s. Prawdopodobnie towarzyszyły by mu kebaby i zapiekanki.

W ich przypadku trudno podać konkretną wartość kaloryczną, bo wszystko zależy od lokalu i przepisu. Jednak zarówno przeciętny kebab, jak i duża zapiekanka z serem i pieczarkami ma około 850 kalorii.

Z badań Rehabs.com wynika, że przeciętnie badani mężczyźni pochłaniali 790, a kobiety 759 kalorii. Oczywiście każdy ma inne zapotrzebowanie kaloryczne (zależy to m.in. od wieku, wzrostu, wykonywanej pracy czy trybu życia), jednak przyjęło się uważać, że w ciągu dnia dorosły mężczyzna powinien spożywać 2900 kcal, a kobieta – 2200 kcal.

Jak widać kebaby zjadane w drodze z imprezy do domu mogą znacznie zawyżyć dobowy wynik.

Co mówią na ten temat naukowcy? „Unikaj upijania się, jeśli chcesz uniknąć objadania się. Nadużywanie alkoholu i otyłość są zazwyczaj uważane za dwa oddzielne problemy społeczne, ale dlaczego tak się dzieje na całym świecie i co nas do tego zmusza? Zbyt łatwo jest uwierzyć, że jedno nie prowadzi do drugiego, i że ta korelacja w jakiś sposób nie angażuje mózgu” – piszą badacze z Francis Crick Institute.

Źródło: Independent, Reader’s Digest

FOODIE