Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jakie wino będziemy teraz pić? Pomarańczowe!

Co prawda pomarańczowe wino nie ma nic wspólnego ze smakiem słodkich pomarańczy, ale dzięki długiej maceracji uzyskuje niepowtarzalny smak i intensywny aromat, często porównywany do suszonych owoców oraz cytrusów.
.get_the_title().

Pomarańczowe wino już od jakiegoś czasu szturmem podbija rynek i coraz częściej pojawia się w restauracjach. Jednak łatwo jest być złośliwym, zwłaszcza biorąc pod uwagę niedawny raport angielskiej sieci hipermarketów Sainsbury’s o trendach, który sugeruje, że prawie 1/3 zbadanych osób w wieku od 25 do 34 lat kupiłaby to wino tylko dlatego, że dobrze wyglądałoby pokazane na ich profilu na Instagramie. W połączeniu z faktem, że niektóre wina pomarańczowe smakują podobnie do cydru, a przy tym ich cena jest trzy- lub czterokrotnie wyższa, można się zastanawiać, o co tyle zamieszania.

źródło: unsplash

Cóż, po pierwsze, pomarańczowe wino tak naprawdę nie jest nowością – w Gruzji robią je od 2000 lat w glinianych amforach zwanych qvevri.

I nie, nie jest zrobione z pomarańczy, ale z winogron o jasnej skórce. Świeżo otrzymany moszcz pozostawia się w kontakcie ze skórkami, pestkami i szypułkami na kilka tygodni (do roku), aby nabrał koloru, czyli podobnie jak przy produkcji wina czerwonego i różowego.

Im dłuższy kontakt, tym głębszy będzie kolor – niektóre wina pomarańczowe mają szczególnie piękny, bursztynowy lub herbaciany kolor, często z różowym odcieniem.

źródło: unsplash

O pomarańczowym winie warto wiedzieć, że należy podawać je cieplejsze niż standardowe białe wino – powinno mieć około 12-14°C – i że dobrze znosi dekantację.

Ma strukturę i taniczność, która dobrze skomponuje się z czerwonym mięsem, zwłaszcza jagnięciną i rybami.

W zasadzie serwuje się je często do tych potraw, do których podałoby się czerwone wino. Szczególnie dobrze pasuje również do potraw z Bliskiego Wschodu oraz ostrych, ciężkich dań.

Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE