Mamy trzecią gwiazdkę Michelin. Gratulacje dla Bottiglieria 1881!

Najnowsza edycja Przewodnika Michelin przyznała trzecią gwiazdkę na polskiej scenie gastronomicznej – to szczególne wyróżnienie otrzymała krakowska Bottiglieria 1881.
.get_the_title().

Coroczne wydanie Przewodnika Michelin powoduje wzrost emocji u szefów kuchni na całym świecie. Umieszczenie restauracji na kartach publikacji gwarantuje ogromną popularność lokalu, lecz przede wszystkim jest najwyższym wyrazem uznania dla podawanych w nim potraw. Wśród polskich foodies najsilniej zawrzało w 2013 roku, gdy Wojciech Modest Amaro zdobył pierwszą w Polsce gwiazdkę dla Atelier Amaro. Trzy lata później Michelin odznaczył kolejną gwiazdką warszawską restaurację Senses.

Źródło: fanpage Bottiglieria 1881

Oba lokale ze stolicy od czasu otrzymania nagrody utrzymują swoje gwiazdki, jednak w zeszły piątek do grona najlepszych w Polsce dołączyła krakowska winiarnia Bottiglieria 1881, w której kuchni rządzi Przemysław Klima.

Źródło: fanpage Bottiglieria 1881

Bottiglieria oferuje zarówno dania z karty, jak i specjalne menu degustacyjne. Stawia przede wszystkim na wykorzystanie sezonowych i regionalnych produktów, które umiejętnie łączy z dostępnymi tutaj ponad 400 rodzajami win. Składniki pozyskiwane są od małych, lokalnych dostawców, stosujących dawne i tradycyjne techniki przy wytwarzaniu swoich wyrobów.

Źródło: fanpage Bottiglieria 1881

„Utalentowany szef kuchni Przemysław Klima, po prawie dekadzie nieobecności wrócił do rodzinnego miasta, gdzie wykorzystuje najlepsze polskie spiżarnie w swoich kreatywnych, nowoczesnych potrawach. Kameralne, stuletnie piwnice w sercu Kazimierza stanowią odpowiednie tło” – uzasadnili swoją decyzję inspektorzy Michelin. Szef kuchni przy komponowaniu dań chętnie sięga po nasze lokalne dobroci, takie jak czosnek niedźwiedzi, dzika róża, pasternak czy rokitnik. Tworzy z nich małe cuda, którym zdecydowanie trudno się oprzeć.

Źródło: fanpage Bottiglieria 1881

Jeśli macie chęć skosztować potraw z trzeciej gwiazdkowej restauracji w Polsce, nie czekajcie za długo. Podejrzewamy, że wkrótce czas oczekiwania na stolik może znacznie się wydłużyć! Gratulujemy wszystkim trzem “gwiazdkowym” lokalom oraz krakowskim i warszawskim restauracjom, które uzyskały wyróżnienie Bib Gourmand, nagradzające najlepszy stosunek jakości do ceny: Alewino, Brasserie Warszawska, Butchery and Wine, Kieliszki na Hożej, Szóstka, Fiorentina i Zazie.

Źródło: fanpage Bottiglieria 1881

Tekst: KG
Zdjęcie główne: fanpage Bottiglieria 1881

FOODIE