Nie możesz pić kawy? Oto sprawdzone alternatywy!

Z roku na rok zwiększa się liczba osób pijących kawę. Jeśli jednak jesteś jedną z osób, które próbują ograniczyć kofeinę, a odstawienie tego energetycznego kopa jest dla ciebie trudne, to proponujemy ci kawowe alternatywy, które także dodadzą ci energii.
.get_the_title().

Niezależnie od tego, czy chcesz całkowicie wyeliminować kawę, czy po prostu wypróbować kilka jej alternatyw, te opcje to świetny sposób na przebudzenie i dobre rozpoczęcie dnia.

1. Matcha

ZDJĘCIA: unsplashed

Matcha to zielony proszek, który powstaje podczas mielenia młodych liści herbaty. Z powodzeniem może stać się świetną kawową alternatywą, w szczególności dla osób, które nie chcą się zbyt mocno pobudzić.

Matcha zawiera kofeinę i L-teaninę – aminokwas, który odpręża umysł bez uczucia senności.

Ostatnie badania sugerują, że L-teanina może współpracować z kofeiną w celu uzyskania pozytywnego wpływu na funkcje poznawcze i nastrój. Może więc dlatego tak wiele osób twierdzi, że matcha daje im poczucie zrelaksowania bez uczucia roztrzęsienia. Ponadto, dzięki zmieleniu całych liści herbaty, matcha dostarczy nam też dawkę błonnika.

2. Kombucha

ZDJĘCIA: unsplashed

Kombucha to nie tylko ciekawy kulinarny trend, który ostatnio coraz bardziej się upowszechnia, ale także kolejny potencjalny zamiennik kawy dla tych, którzy próbują zmniejszyć jej spożycie. W produkcji kombuchy używa się herbaty jako podłoża do fermentacji, więc pijący czerpią też korzyści z współpracującej z kofeiną L-teaniny.

Szklanka kombuchy zawiera mniej kofeiny niż filiżanka kawy, więc dla osób, które chcą łagodnego i delikatnego kofeinowego doładowania, może okazać się świetną alternatywą, a ponadto dostarczy przydatnych bakterii probiotycznych.

3. Złote mleko

ZDJĘCIA: unsplashed

To tradycyjny indyjski napój bezkofeinowy, podawany na ciepło, zawierający imbir, cynamon, kurkumę oraz odrobinę czarnego pieprzu. Można dodać do niego miód lub wanilię – mówi dr Anthony Kouri, lekarz z University of Toledo Medical Center. Kurkumina, substancja czynna zawarta w kurkumie, ma silne właściwości przeciwzapalne. Badania wykazały, że spożycie 500 mg kurkuminy jest równoważne 50 mg leków przeciwzapalnych.

Kouri dodaje, że istnieją także badania, które pokazują, że picie złotego mleka może poprawić zdrowie psychiczne, pamięć i gęstość kości.

4. Zielona herbata

ZDJĘCIA: unsplashed

Zielona herbata jest minimalnie przetwarzana i ma największe zalety zdrowotne ze wszystkich dostępnych herbat – mówi Kouri. – Liczne badania wykazały, że osoby pijące zieloną herbatę znacznie rzadziej zapadają na raka pęcherza, piersi, płuc, żołądka, trzustki i jelita grubego. Ponadto zielona herbata pomaga zmniejszyć cukrzycę typu 2 i choroby serca.

Kofeina zawarta w zielonej herbacie pomaga poprawić pracę mózgu oraz przyspiesza metabolizm.

Wciąż toczy się debata na temat tego, ile zielonej herbaty należy pić w ciągu dnia, aby uzyskać maksymalne korzyści zdrowotne. Kouri sugeruje wypijanie od 3 do 5 filiżanek.

5. Smoothie

ZDJĘCIA: unsplashed

Wiele warzyw i owoców też może przyczynić się do zwiększenia w nas energii. Wystarczy odpowiednio je połączyć, a powstanie bogaty w węglowodany, błonnik i białko koktajl, który z powodzeniem możemy wypić na początku dnia. – Koktajle dostarczają porcji owoców i warzyw, której wielu z nas brakuje w codziennej diecie. Ponadto naturalnie występujący cukier doda nam energetycznego kopa oraz chęci do działania – mówi Natalie Allen, dietetyczka i instruktorka nauk biomedycznych na Missouri State University. Z powodzeniem możemy wypijać smoothie zamiast kawy, ponieważ zmniejsza senność oraz zmęczenie i pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi.

6. Ocet jabłkowy

Również ocet może się dobrze sprawdzić jako zastrzyk energii zastępujący poranną filiżankę kawy.

Bezkofeinowy, zrobiony ze sfermentowanych jabłek, zawiera kwas octowy i ma korzystny wpływ na poziom insuliny oraz cukru we krwi – mówi Kouri.

Chociaż ocet jabłkowy może dostarczyć energii i zapewnić inne korzyści zdrowotne, Kouri sugeruje, aby zawsze przyjmować go z dużą ilością wody, ponieważ kwasowość z octu jabłkowego może źle wpływać na nasze zęby.

7. Domowe kakao

ZDJĘCIA: unsplashed

Kakao to kolejna świetna alternatywa dla kawy. Wraz z ciepłym mlekiem tworzy idealny poranny napój, który jest pełen silnych przeciwutleniaczy i w podobny sposób co kawa może spowodować poprawę naszego nastroju.

Kakao zawiera również magnez, który może pomóc rozluźnić mięśnie, zrelaksować się, a przy tym pobudzi nas do działania.

8. Yerba mate

ZDJĘCIA: unsplashed

Yerba Mate to herbata z Ameryki Południowej. Robi się ją z liści oraz patyczków ostrokrzewu paragwajskiego. – Jedna filiżanka yerba mate zawiera taką ilość kofeiny, co przeciętna filiżanka kawy – mówi Kouri. – Zawiera też teobrominę, która występuje również w czekoladzie, jest naturalnie pobudzającym środkiem i daje energię na dłużej bez nadmiernego pobudzenia, jakie daje kawa.

Yerba mate jest również pełna przeciwutleniaczy, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi i zapobiegają chorobom serca.

Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE