Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pączkowy zawrót głowy w Krakowie – gdzie ruszyć po pączka z tradycją, a gdzie zjeść pączka wegańskiego?

Wielkimi krokami zbliża się ten wyjątkowy, rozpustny czwartek roku, którego bohaterem jest pulchny, sprężysty, krąglutki pączek. Podobno nie wypada nie zjeść przynajmniej jednego. Jeśli jeszcze nie wiesz, gdzie upolować tego idealnego, to podpowiadamy kilka słodkich adresów.
.get_the_title().

1. Cukiernia Cichowscy, Starowiślna 21

Klimatyczna cukiernia przy ulicy Starowiślnej, znana z genialnych ciasteczek grylażowych, w Tłusty Czwartek stawia nas przed trudnym wyborem: pączek z różą czy z ajerkoniakiem?

źródło: fanpage cukiernia cichowscy

Bez względu na to, czy pozostaniemy wierni tradycji i postawimy na konfiturę, czy też zdecydujemy się na adwokatowe szaleństwo, możemy być pewni doskonale dopracowanego smaku. A może by tak słodko zgrzeszyć i skusić się na oba warianty?

Jeśli to rozwiązanie przeszło ci przez myśl, nie ma się nad czym dłużej zastanawiać – tego dnia kalorie się przecież nie liczą.

2. Cukiernia Michałek, Krupnicza 6

źródło: fanpage cukiernia michałek

Arcydługa kolejka na ulicy Krupniczej to już właściwie element tłustoczwartkowej tradycji. Tłumy przed legendarnym Michałkiem potrafią gromadzić się już od wczesnych godzin porannych, jednak nikt z zebranych nie ma wątpliwości, że to poświęcenie warte zachodu.

Świeżutki pączek porządnie nadziany różaną konfiturą, zwieńczony gładką i lśniącą warstwą lukru, wynagradza wszystko.

Są tak rozpustnie pyszne, że jeden to za mało. Adres zdecydowanie godny polecenia.

3. Cukiernia Rodzinna „St. Śliwa”, ul. Królewska 8

źródło: fanpage cukiernia st. śliwa

W Cukierni Rodzinnej Śliwa od lat ponad wszystko króluje klasyka, co ma swój niepowtarzalny urok i klimat.

W Tłusty Czwartek pracownię wypełni zapach niezwykle apetycznych pączków po brzegi nadzianych różą.

Elastyczne i puszyste w dotyku, pokryte delikatną warstwą lukru, który nie dominuje nad właściwym smakiem, a stanowi idealne wykończenie – na pewno skuszą wielu! To jeden z tych punktów na krakowskiej mapie pączkowej, w których warto dopełnić słodkiej tradycji.

4. Cukiernia Starowicz, Św. Wawrzyńca 32

źródło: fanpage cukiernia starowicz

To kolejne miejsce z długą historią. W ostatnim czasie, oprócz klasycznych receptur, cukiernia Starowicz coraz intensywniej stawia na roślinne wersje drożdżowych słodkości.

Na ten rozpustny dzień szykuje pączki z różą lub prażoną śliwką (wegańskie), lub nadzieniem adwokatowym w czekoladzie.

Dodatkowo, w kawiarni Szklarnia przy ul. Krowoderskiej 39 będzie można zjeść pączka przygotowanego przez cukiernię Starowicz, z nadzieniem stworzonym przez Pracownię Frostini – mango, marakuja, wanilia i goździki lub malina i anyż. Brzmi intrygująco!

Na pewno niejeden pączkowy amator będzie zachwycony.

5. Zielony Talerz, różne punkty

źródło: fanpage Zielony Talerz

Bez dwóch zdań wegańskie pączki to coraz gorętszy towar. Kilka pysznych, całkowicie roślinnych wariantów smakowych przygotowuje ekologiczna cukiernia Zielony Talerz.

Do wyboru będzie pączek z marmoladą różaną, lukrem cytrynowym i skórką pomarańczową, z bitą śmietaną, czekoladą belgijską i płatkami migdałowymi, z toffi, karmelem i kruszonymi fistaszkami oraz z kremem adwokatowym (bez alkoholu) i cukrem pudrem.

Słodko, prawda? By poznać pełną listę miejsc, gdzie będzie można zdobyć te kuszące, krągłe słodkości, warto sprawdzić profile społecznościowe pracowni.

Tekst: Anna Rzepka

FOODIE