Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sól – poznajcie jej przydatne i zaskakujące możliwości użycia

Sól jest najprawdopodobniej najbardziej przydatna ze wszystkich przypraw i to nie tylko ze względu na fakt, że jej pominięcie często sprawia, że potrawy wydają się pozbawione smaku. Co jak co, ale bez szczypty soli jajka, chleb czy awokado to już nie to samo!
.get_the_title().

Sól może mieć znacznie więcej niesamowitych zastosowań, niż tylko wykorzystanie jej do doprawienia ulubionych potraw. Nadszedł czas, by pokazać trochę więcej możliwości, które kryją się za chlorkiem sodu.

Od pomocy w pozbyciu się niechcianych zapachów przez utrzymywanie skrojonych jabłek w nienaruszonym kolorze po chłodzenie napojów.

Oto kilka sposobów wykorzystania soli, które nie mają nic wspólnego z przyprawianiem dań.

ŹRÓDŁO: UNSPLASHED

Zapobiegaj brązowieniu jabłek

Płukanie owoców w słonej wodzie i co za tym idzie zahamowanie procesu utleniania może pomóc im zachować świeżość, smak i oczekiwany wygląd na dłużej. Aby jabłka mogły być wcześniej pokrojone i nie ściemniały do czasu jedzenia, wystarczy przygotować mieszankę (1/2 łyżeczki soli wymieszana z 1 szklanką zimnej wody) i moczyć w niej plasterki owocu przez około dziesięć minut, a następnie osuszyć i przechowywać do momentu podania. Wówczas spłucz jabłka wodą z kranu, a będą smakować i wyglądać tak, jakby zostały dopiero co pocięte.

Szybko schłodź swoje napoje

ŹRÓDŁO: PIXABAY

Pokochasz ten trik, jeśli jesteś gospodarzem improwizowanych i niezapowiedzianych imprez.

Dodanie soli do miski z lodem przyspieszy chłodzenie napojów, co może się szczególnie przydatne w okresie wakacyjnym. Aby szybko schłodzić wino, prosecco lub inny ulubiony trunek, umieść butelkę w wiadrze z lodem lub w innym wysokim plastikowym pojemniku. Ułóż warstwę lodu na dnie wokół butelki i posyp ją kilkoma łyżkami soli. Kontynuuj naprzemienne nakładanie lodu i soli, aż dotrzesz do szyjki butelki, a następnie wlej wodę aż do poziomu lodu. Po 10-12 minutach otwórz alkohol i podaj gościom już miło schłodzony.

Oczyść deskę do krojenia

Aby usunąć nieprzyjemne zapachy z drewnianej deski do krojenia, wystarczy, że wysypiesz obfitą ilość soli morskiej bezpośrednio na jej powierzchni. Następnie delikatnie przetrzyj wilgotną ściereczką i spłucz ciepłą wodą. Będzie jak nowa!

Pozbądź się zapachów czosnku i cebuli

ŹRÓDŁO: PIXABAY

Posiekałeś czosnek lub skroiłeś cebulę i masz w planach jeszcze dziś wyjść do znajomych? Nie bój się, wystarczy, że masz pod ręką sól.

Potrzyj ręce mieszaniną soku z cytryny i soli, a następnie umyj je mydłem.

Zapach powinien natychmiast zniknąć!

Rozbite jajko może być mniejszą zmorą 

Na pewno każdemu nieraz zdarzyło się, że jajko, które miało wylądować na patelni, skończyło na podłodze. Jeśli nie masz nerwów na sprzątanie bałaganu, który w przypadku jajek niełatwo i nieprzyjemnie się zbiera to możesz rozbite jajko posypać solą i pozostawić na parę minut. Po tym czasie jego wytarcie będzie zdecydowanie łatwiejsze.

ŹRÓDŁO: PIXABAY

Udrożnij rury

Gdy nie masz pod ręką silnego środka do udrażniania rur, a jesteś w nagłej potrzebie – sól przyjdzie ci z pomocą.

Wystarczy wsypanie 1/2 szklanki soli do rury w kuchni lub łazience i zalanie jej gorącą wodą.

Zanim kupisz firmowy środek możesz śmiało powtarzać tę czynność raz w tygodniu.

Na ból gardła

Bez względu na to, czy boli cię gardło w zapowiedzi zbliżającej się choroby, czy po prostu za dużo mówiłeś poprzedniego dnia, możesz płukać gardło słoną mieszaniną. Przepis to jedna część soli na dwie części wody.

Przywróć połysk szkła

ŹRÓDŁO: UNSPLASHED

Sól pomoże odzyskać zagubiony blask twojej wazy, dzbanka do kawy lub innego szklanego naczynia.

Zacznij od wymieszania 1/3 szklanki soli morskiej z 2 łyżkami octu, aby utworzyć pastę. Użyj jej do przetarcia wnętrza szkła (w przypadku dużego dzbanka lub wazonu, podwój lub potrój ilość pasty). Odstaw na 20 minut, wytrzyj pastę, wypłucz, a następnie wysusz. Będzie świecić jak nowe.

Pozbądź się osadu z filiżanki

ŹRÓDŁO: PIXABAY

Przetrzyj solą wnętrze odbarwionego kawą bądź herbatą kubka i obserwuj, jak brzydkie, brązowe plamy w mig się rozpływają. Proste i niezwykle tanie.

Tekst: MM

FOODIE