Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Te galaretowate naczynia zmienią sposób, w jaki doświadczasz smaków

Zestaw elastycznych talerzy i naczyń, które 'ożywają', gdy się z nich korzysta, zmienia doświadczenie między jedzeniem a jedzącym.
.get_the_title().

Autorką zestawu naczyń 'The Living Plates’ jest Lina Saleh, designerka o włosko-saudyjskich korzeniach, którą fascynują kulturowe aspekty naszych codziennych zachowań.

W swojej pracy projektantka skupia się na przyszłości interakcji i zachowań wywoływanych przez obiekty codziennego użytku.

Kolejne projekty Saleh powstają na bazie obserwacji zachowań, a następnie kwestionowaniu przyjętych norm, dzięki czemu powstają ciekawe przykłady nowych wzorców. Living Plates, który powstał jako tegoroczna praca dyplomowa projektantki na Royal College of Art, jest doskonałym przykładem jej innowacyjnego podejścia do projektowania.

Punktem wyjścia do stworzenia projektu było założenie, że doświadczanie smaków jedzenia zaczyna się zanim podniesiemy sztućce do ust. Living Plates jest kolekcją talerzy i misek wykonanych z silikonu, które pod wpływem dotyku 'ożywają’, wzbogacając doświadczenie posiłku o zupełnie nowy wymiar – interaktywność.

Miski, które można 'wywinąć’ do góry dnem, odbijające i sprężynujące kopuły, talerze, które można składać w dłoni – to przykłady osobliwej zastawy stołowej, która reaguje na umieszczane w niej dania, jak i nasze z nimi interakcje.

Na początkowym etapie kreacji Saleh współpracowała z szefem kuchni, by dania o różnym charakterze, formie i teksturach możliwie najciekawiej połączyć z danym projektem. Następnie rozszerzyła to doświadczenie na całą linię naczyń, które można wykorzystać do różnych potraw. Pierwszym daniem, które wzięła na warsztat był deser. Wypukły, silikonowy talerz, na którym go umieściła, wizualnie podkreśla jego ciężkość i bogactwo smakowe jeszcze zanim go spróbujemy. Proces jedzenia tak podanego deseru jest spowolniony – gdy oddzielamy każdy kolejny kawałek, talerz porusza się i zmienia pod wpływem zmieniającego się ciężaru.

Living Plates

Projektantka zdecydowała się na użycie silikonu ze względu na jego elastyczność – to materiał, który natychmiast reaguje na dotyk, zachowując przy tym miękkość.

Czynnikami, które w znacznym stopniu zdeterminowały jego zachowanie był kształt oraz grubość ścianek naczyń. Eksperymenty z różnymi wartościami tych parametrów pozwoliły Saleh na wypracowanie projektów, które 'reagowały’ tak, jak to sobie uprzednio wyobraziła. Naczynia zostały odlane w bezpiecznym dla żywności silikonie na bazie ceramicznych form.

via GIPHY

via GIPHY

via GIPHY

Living Plates w unikatowy sposób eksploruje temat relacji między jedzeniem a jedzącym. Dodaje absolutnie nowy wymiar do kwestii podawania i prezentowania jedzenia, na którą dziś zwracamy tak dużą uwagę.

Dzięki poszczególnym naczyniom, dotychczas płaskie i statyczne talerze, zamieniają się w interaktywne i reagujące na każdy nasz dotyk twory, stając się także pięknym rozszerzeniem każdej kreacji kulinarnej.

Czy tak właśnie może wyglądać przyszłość naszej interakcji z jedzeniem?

Living Plates
Living Plates

Kuchnia to dziś centralny punkt każdego domu, dlatego wybierając sprzęt AGD kierujemy się nie tylko jego funkcjonalnością, ale coraz większą uwagę zwracamy na design, także detali.

Lodówka, piekarnik czy zmywarka powinny nie tylko wtapiać się we wnętrze, mogą być również atrakcyjnym elementem dopełniającym jego klimat.

Marka Samsung stworzyła linie sprzętów do zabudowy, które są dopracowane z dbałością o najmniejsze szczegóły, tak by każdy mógł wybrać serię dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb.

Linia Stal szlachetna

Subtelny, minimalistyczny design oraz wykończenie ze stali nierdzewnej sprawiają, że ta linia nie tylko świetnie wygląda, ale i jest odporna na sezonowe trendy.

To nie wszystko, bo sprzęty, które ją tworzą posiadają także innowacyjne funkcje znacznie ułatwiające codzienną kuchenną krzątaninę. Płyta indukcyjna z dużą, otwartą strefą Flex ZoneTM pomieści garnki i patelnie o nietypowych rozmiarach i kształtach, a zmywarka z technologią WaterwallTM domyje wszystkie naczynia.

Linia czarne szkło

Samsung przygotował również coś dla fanów minimalizmu we wnętrzach, którzy mają już dość bieli w kuchni i szukają alternatywy.

Czarna kuchnia może być praktyczna i stylowa, do tego można ją uzupełnić czarnymi sprzętami AGD z linii Czarne szkło.

Czerń zyskuje coraz większą popularność w aranżacji mieszkań. Wykorzystują ją nie tylko projektanci mebli, ale także producenci sprzętów AGD. Z myślą o wielbicielach szlachetnych materiałów i ponadczasowej kolorystyki Samsung stworzył linię urządzeń wykończonych w czarnym szkle. Nowoczesny design sprzętu podkreślają wyrafinowane detale, takie jak błękitne wyświetlacze LED czy sterowanie dotykowe.

Linia grafitowa stal

Niezwykle oryginalną propozycją na rynku sprzętów kuchennych jest linia w kolorze grafitowej stali.

To wykończenie nadaje kuchni nowoczesny i jednocześnie elegancki wygląd.

Grafitowa stal idealnie pasuje zarówno do szkła, drewna, jak i granitu, przez co daje dużą wolność przy aranżowaniu kuchni.

FOODIE