Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Te pojemniki powiedzą ci, czy jedzenie, które masz w lodówce jest jeszcze dobre

Chcesz być bardziej zero waste, ale zapominasz, co masz w lodówce? Ta firma znalazła na to sposób.
.get_the_title().

Pochodzący z Chicago start-up Ovie stworzył linię inteligentnych pojemników na żywność o nazwie Smarterware. Zostały one zaprezentowane podczas odbywających się właśnie w Las Vegas targów technologicznych Consumer Electronics Show 2019. Kolekcja Smarterware składa się z plastikowych pojemników, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak standardowe plastikowe pudełko, specjalnych klipsów, które zamocować można na przykład na pęczku marchwi, oraz „uniwersalnego złącza”, które przyczepia się do żywności. Złącze wyposażone jest w lepki żelowy podkład, dzięki czemu można je przymocować do pojemników, klipsów czy kartonów z sokiem czy mlekiem, a nawet do styropianowych opakowań wypełnionych niedojedzonym daniem na wynos.

Inteligentne złącze zmienia kolor w zależności od świeżości jedzenia – na początku jest zielone, potem robi się żółte, a kiedy żywność zaczyna się psuć, świeci się na czerwono.

Złącza wyposażone są w system smartTag. W tej aplikacji znajdują się przepisy, które powiedzą użytkownikowi systemu Smarterware, co może przygotować z zalegającej w lodówce żywności.

Jednak nie jest to jedyna funkcja smarTag – aplikacja wysyła na telefon powiadomienia dotyczące świeżości oznakowanego jedzenia.

System współpracuje także z asystentem głosowym Amazona. Smarterware w zeszłym roku pojawił się na Kickstarterze. Najtańsza wersja produktu kosztowała w przedsprzedaży 35 dolarów. Ma dotrzeć do zamawiających już w przyszłym miesiącu. System Smarterware z pewnością pomoże wszystkim, którzy chcą wcielić w życie ideały zero waste, ale brak im czasu czy cierpliwości, aby sprawdzać ważność produktów, które przechowują w lodówce. Tylko w Polsce każdego roku do śmietnika trafia aż 9 mln ton żywności – dlatego też każdy pomysł, który celuje w rozwiązanie tego problemu, jest na wagę złota.

FOODIE