Ten start-up otrzymał dofinansowanie w wysokości 340 mln złotych na stworzenie wegańskich alternatyw dla mięsa i ryb

W projekt zainwestowali m.in. Bill Gates, Richard Branson i Jeff Bezos.
.get_the_title().

W ramach jednego z biotechnologicznych gigantów, firmy Ginkgo, powstał właśnie start-up, który zajmie się pracami nad stworzeniem wegańskich odpowiedników produktów mięsnych i ryb. Motif Ingredients, który właśnie uzyskał dofinansowanie w wysokości 90 milionów dolarów (ponad 340 milionów złotych), zajmie się identyfikacją składników (witamin i białek) występujących w produktach pochodzenia zwierzęcego i rozwojem ich roślinnych alternatyw. Te powstaną w procesie fermentacji, z wykorzystaniem drożdży i kultur bakterii.

Motif Ingredients przejmie zatem część zadań z zakresu biotechnologii, z którymi start-upy, a nawet większe firmy o ugruntowanej pozycji w branży alternatywnych produktów zwierzęcych, często sobie nie radzą.

Źródło: Food Navigator USA

Zrównoważona produkcja i łatwo dostępne produkty o wysokiej wartości odżywczej to największe wyzwania, które stoją przed branżą spożywczą w niedalekiej przyszłości. Konsumenci oczekują zdrowej, pełnowartościowej żywności pochodzenia roślinnego, która będzie niedroga, a w smaku, teksturze i wyglądzie przypominać będzie produkty zwierzęce, które ma zastępować – twierdzi CEO Motif Ingredients, Jonathan McIntyre.

Źródło: Agrifood Tech

Motif Ingredients zajmie się rozwojem produktów, które pod każdym względem mają przypominać te pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli któreś z białek roślinnych nie będzie w stanie dostarczyć niezbędnych w ludzkiej diecie aminokwasów, start-up stworzy dodatkowy, uzupełniający składnik, dzięki któremu żywność stanie się zdrowsza.

Poza tworzeniem roślinnych odpowiedników produktów zwierzęcych, w laboratoriach Motif Ingredients będą też prowadzone eksperymenty z mięsem hodowanym w bioreaktorach.

Dofinansowanie w wysokości ponad 340 milionów złotych, które Motif Ingredients uzyskał od inwestorów, to rekord, jeżeli chodzi o finansowe wsparcie dla start-upu z branży technologii żywieniowej. W grupie inwestorów znaleźli się między innymi Bill Gates i jego fundusz ds. zwalczania zmian klimatu Breakthrough Energy ventures oraz Richard Branson, twórca imperium Virgin.

Źródło: Baking Business

Tekst: AO

FOODIE