Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W tych naczyniach widzisz całą porcję, ale zjadasz połowę. To projekt genialny w swojej prostocie!

Wizualna sztuczka, która może ułatwić odchudzanie.
.get_the_title().

W ostatnim czasie pisaliśmy o kilku projektach, które oszukują naszą percepcję w kontekście spożywania i doświadczania jedzenia. Ciekawszymi i najbardziej intrygujących spośród nich były galaretowate naczynia wchodzące w interakcję z jedzącym czy osobliwe obiekty, które umieszone w talerzu optycznie zwiększają objętość posiłku.

Tym razem prezentujemy projekt Half/Full – zestaw naczyń z lustrami, które optycznie podwajają ilość jedzenia na talerzu.

Za projektem stoi kolektyw Studio Playfool – Saki Maruyama i Daniel Coppen, studenci londyńskiej Royal College of Art.

Postępujące z zastraszającym tempie zmiany klimatyczne nie pozostają bez wpływu na światowe rolnictwo. Wśród produktów, których dostępność może niedługo drastycznie spaść są m.in. awokado, wołowina czy orzechy. Twórcy Half/Full uważają, że już dziś możemy przygotowywać się na wspomniane niedobory, a zaprojektowane naczynia mają być swego rodzaju alertem, który przyzwyczai nas do spożywania mniejszych ilości jedzenia.

Lustra umieszczone w 'połówkach’ każdego elementu wizualnie pomnażają każdą porcję, dając naszej percepcji sygnał, że posiłek jest większy.

Zestaw Half/Full składa się z dwóch talerzy, kubka, miski oraz kompletu sztućców – noża, widelca i łyżki. Każdy z elementów częściowo pokryty jest lustrzaną powierzchnią.

źródło: deezeen.com

Projektanci opierali swoje założenia na licznych badaniach. Wskazują m.in. te przeprowadzone na Uniwersytecie w Tokio, które udowodniły, że nawet pozorna, iluzoryczna ilość pokarmu może mieć wpływ na zadowolenie z posiłku – jeśli jest go więcej, poczucie satysfakcji też będzie większe.

Inne badanie wykazało, że obecność lustra w czasie jedzenia wpływa na naszą samoświadomość, powodując, że zjadamy mniej.

To, czy zaprojektowane przez Studio Playfool naczynia faktycznie mogą wpływać na nasze zachowania wymaga jeszcze formalnego potwierdzenia, niemniej jednak projektanci wierzą, że projekt już dziś przyczyni się do zwiększenia świadomości wpływu zmian klimatycznych na produkty spożywcze i kulturę jedzenia.

źródło: deezeen.com

Wg badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Samsung (źródło tutaj) osoby, które odżywiają się zdrowo częściej gotują i jedzą posiłki przyrządzone w domu. 60 procent osób z tej samej grupy kupuje dużo świeżych owoców i warzyw, dlatego tak ważne jest nie tylko to w jaki sposób gotujemy, ale także jak przechowujemy żywność. Lodówka Food ShowCase ułatwi zdrowe odżywianie i dostosuje się do stylu życia domowników

Możemy zaplanować, które produkty będą na wyciągnięcie ręki – najlepiej te zdrowie i bogate w składniki odżywcze, dzięki czemu rzadziej będziemy sięgać po niezdrowe przekąski.

Dzięki podwójnym drzwiom można przechowywać produkty w dwóch niezależnych strefach. Technologia Food ShowCase wprowadza porządek, a nowatorski podział na drzwi i część wewnętrzną lodówki otwiera więcej możliwości rozmieszczenia produktów. Otwierając pierwsze drzwi, mamy dostęp do produktów po które sięgamy najczęściej. Drugie drzwi otwierają przed domownikami obszerną i ergonomicznie zaprojektowaną przestrzeń, gdzie na składanych półkach i w pojemnych szufladach znaleźć można produkty o różnych rozmiarach i kształtach. Lodówka FOOD SHOWCASE to również nowoczesne, minimalistyczne wzornictwo oraz lepsze utrzymanie optymalnej temperatury chłodzenia, by przechowywana żywność dłużej zachowowywała świeżość i smak.

FOODIE