Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

We Wrocławiu może powstać kawiarnia, w której obsługiwać będą m.in. osoby z zespołem Downa

Trwa zbiórka na Cafe Równik – wrocławską kawiarnię, w której będą pracować niepełnosprawni intelektualnie i osoby z zaburzeniami rozwojowymi. Czy uda się stworzyć miejsce spotkań, w którym nikt nie będzie na nikogo patrzył z góry? Tłumaczymy, jak można pomóc.
.get_the_title().

Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji terapią dzieci z zaburzeniami rozwojowymi (jak zespół downa, autyzm czy dysfazja) zajmuje się od 1994 roku. Przez ten czas na bardzo wiele sposobów świadczyło pomoc i wsparcie dla osób mających w życiu dużo trudniej niż większość z nas.

Nowy projekt stowarzyszenia, czyli Cafe Równik, zakłada powstanie we Wrocławiu kawiarni, w której absolutnie nikt na nikogo nie patrzyłby z góry, zaś rolę kelnerów czy barmanów pełnić będą tu osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Takie wyciągnięcie ręki i umożliwienie standardowej pracy w życzliwym środowisku z pewnością okaże się przygodą dla pracowników, zjednując też miejscu wielu stałych bywalców. By jednak wszystko się powiodło, konieczna jest zbiórka pieniędzy, a ściślej 50 tys. złotych – póki co udało się zebrać niecałe 20.

Jeśli chcecie wesprzeć rozkręcenie tej szlachetnej inicjatywy, wpłat można dokonywać tutaj. Na darczyńców czekają pomysłowe upominki.

Co, pod względem kulinarnym, będzie mieć do zaoferowania Cafe Równik? Jak głosi komunikat:

Chcemy dbać o podniebienia, ale także ciało naszych gości. Będziemy szukać ciekawych połączeń smaków, a wszystkie serwowane przez nas posiłki będą z najlepszych składników. Coś dla siebie znajdą u nas również wegetarianie oraz weganie. W naszej kawiarni będziemy serwować pyszną kawę, ale także inne ciepłe oraz zimne napoje – herbaty, domowe lemoniady, soki świeżo wyciskane. Chcemy, aby ich dopełnieniem były ciasta własnej roboty, kanapki czy inne przekąski oraz dania lunchowe. Wedle zapowiedzi, problemu nie będzie też stanowić przyjście z psem.

Ale Cafe Równik to nie tylko napoje i jedzenie, a także, według założeń, koncerty, spotkania autorskie, wernisaże, warsztaty, a przede wszystkim wzajemne życzliwe interakcje, które mają stanowić o prawdziwej sile tego miejsca. Od specjalistów będzie też można w przystępny sposób podkraść wiedzę, która pozwoli obalić wiele mitów o niepełnosprawności.

fot. wspieram.to/caferownik

Póki co udało się już zorganizować takie sprawy jak lokal (do remontu), personel, szkolenia, logo, jednak by wszystko mogło ruszyć jako pełnoprawna kawiarnia niezbędne jest wyznaczone jako cel 50 tysięcy złotych. Kwota ta pokryje koszty wykonania wentylacji, instalacji centralnego ogrzewania, wyposażenia zmywalni i wielu innych komponentów szczegółowo wymienionych na oficjalnej stronie zbiórki.

Jak obiecują organizatorzy akcji, pieniądze, które wygeneruje kawiarnia będą przeznaczane na jej dalszy rozwój lub, przy pozytywnej koniunkturze, na rozkręcenie kolejnej placówki, w której będą mogli pracować niepełnosprawni umysłowo.

Tekst: WM

Informacja znaleziona na grupie F5 Wrocław.

FOODIE