Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 najbardziej absurdalnych gadżetów patriotycznych

Ostentacyjna miłość do ojczyzny staje się ostatnio w Polsce ogromnie popularna. Momentami przybiera ona wręcz komiczną formę... Pościel z Żołnierzami Wyklętymi? Fasolka niepodległościowa? Wybraliśmy 10 najbardziej absurdalnych gadżetów patriotycznych!
.get_the_title().

Okazuje się, że nastroje społeczne wpływają nie tylko na sztukę i kulturę. Mogą także determinować przedsiębiorczość. W końcu ekonomia osadzona jest w konkretnym kontekście – lokalne zwyczaje i tradycje mogą ją zarówno ograniczać, jak i jej sprzyjać. Na przykładzie polskiego rynku łatwo możemy dostrzec, jak koniunktura polityczna łatwo przekłada się na koniunkturę gospodarczą.

Nietrudno w Polsce zauważyć nasilenie postaw patriotycznych – tendencji do gloryfikowania wartości narodowych przy jednoczesnym odrzuceniu wszystkiego, co globalne lub obce kulturowo.

Tę sytuację postanowili wykorzystać co niektórzy przedsiębiorczy rodacy – zaczęło się od koszulek z wizerunkiem orła znanego z polskiego godła czy bluz w biało-czerwonych barwach. Ale wraz ze wzrostem popularności narodowych symboli na rynku zaczęły pojawiać się kolejne gadżety. Jak to zwykle w takich przypadkach bywa – większy popyt i masowość poskutkowały zalewem marnej jakości produktów.

Współtwórcy Surge Polonia (fot. Tomasz Walków)

Krew Powstańców Warszawskich na koszulkach? Pióra husarii na bluzach? W krótkim czasie moda na patriotyczne produkty urosła do nieprawdopodobnych rozmiarów (markę z patriotyczną odzieżą Red Is Bad śledzi aktywnie na Facebooku niemal 230 tys. użytkowników), a jej efektami ubocznymi są absurdalne gadżety bądź koszmarnie kiczowate wzory na ubraniach, które w groteskowy sposób nawiązują do historii naszego kraju.

Choć mają wśród rodaków krzewić szlachetną ideę miłości do ojczyzny, tak naprawdę ośmieszają patriotyzm.

Oczywiście ważnym jest, aby nie wstydzić się swojego pochodzenia. Ale jeśli ktoś posuwa się do szowinizmu i czyni to w niedyskretny lub komiczny sposób, często nie sposób przejść wobec tego obojętnie. Dlatego, podchodząc z dystansem do tematu patriotyzmu, postanowiliśmy wybrać 10 najbardziej absurdalnych gadżetów patriotycznych, które pojawiły się na rynku w ostatnim czasie. Zaczynamy!

Klocki Cobi – seria Powstanie Warszawskie

Gadżety związane z Powstaniem Warszawskim często przekraczają dobry smak, stając się klasykami absurdów mody na patriotyzm. Okazuje się, że jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach naszego narodu łatwo zostało poddane utowarowieniu przez rekinów nadwiślańskiego kapitalizmu. Powyższe klocki to tylko jeden z wielu przykładów. Przeznaczone są dla dzieci od lat 5. Warto się zastanowić, czy informacja o upamiętnieniu historycznego Powstania zamieszczona na pudełku zabawki dobrze konweniuje z uśmiechniętymi figurkami hitlerowców i powstańców. Szczęśliwe dzieciństwo gwarantowane.

Koszulki z krwią powstańców

Kolejny ciekawy przykład powstańczej mody – koszulki ze śladem po kuli, oczywiście zbroczone krwią. Fakt, to tylko imitacja – ale nie prawdziwość materiału wykonania jest przecież istotą powyższego 'dzieła’. Tego typu rarytasy pojawiły się już jakiś czas temu na jednym z serwisów aukcyjnych. Powyżej model żeński. Rozmiar M i S. 79 zł. Niezła 'okazja’.

Naklejka na ścianę – Polska Walcząca

źródło: allegro.pl
źródło: allegro.pl

Patriotyczne trendy obejmują już nawet elementy wyposażenia wnętrz. Powstańczy design? Czemu nie! Nie ma to jak wygodnie rozłożyć się na kanapie po ciężko przepracowanym dniu i w swoim minimalistycznie zaaranżowanym salonie podumać nad Polakami mordowanymi przez hitlerowców. A potem oczywiście można odpalić jakiś dobry, sensacyjny film na ładnie komponującym się z napisem 'Pamiętamy’ płaskim telewizorze.

Pościel dla Prawdziwych Polaków

źródło: odziez-uliczna.pl
źródło: odziez-uliczna.pl
źródło: odziez-uliczna.pl

Tylko pod taką pościelą Prawdziwy, wyklęty Polak może zapaść w prawdziwy, twardy (a nie miękki) sen. Polak taki śni wyłącznie o Narodzie, o bitwach zwyciężonych i o Polsce, która z kolan powstaje i nikomu się nie kłania. A u jego boku spoczywa płowowłosa niewiasta, która wkrótce zrodzi mu dorodne słowiańskie dzieci.

PS Zwróćcie uwagę na 'ułożenie’ pościeli na łóżku, dokonanej zapewne przez jakiegoś mistrza Photoshopa.

T-shirt Wołyń ‘43

Ktokolwiek liznął choć trochę historii, pamięta zapewne, jak strasznym i bolesnym wydarzeniem dla relacji polsko-ukraińskich są wydarzenia z Wołynia, zwane też Rzezią Wołyńską. Ta koszulka powstała chyba dla tych, którym zdarzyłoby się zapomnieć. Fakt, zobaczyć kogoś odzianego w ten t-shirt na ulicy – niezapomniane przeżycie. Oby tylko ten ktoś nie wchodził w nim do restauracji.

Koszulka termoaktywna Zbroja Husarska

Husaria znowu w natarciu. W takiej koszulce przebiegniesz całą Europę, a przy okazji podbijesz kilka państewek typu Luksemburg czy Malta.

Magnes na lodówkę z orłem na tle tęczowej flagi (?!)

Owszem, ten gadżet jest strasznie kiczowaty, ale nie to zdecydowało, że wybraliśmy go do naszego zestawienia. Zainteresował nas przede wszystkim pewien szczegół. Sklep z Biłgoraja być może wprowadzając na rynek orła na tle tęczowej flagi, nie dostrzegł pewnego zabawnego zgrzytu – w końcu i orzeł, i tęcza są w Polsce symbolami dwóch przeciwstawnych postaw politycznych. Ale nam się akurat podoba ta wizja! Jesteśmy na tak!

Naklejka winylowa Polska Walcząca

Znowu patriotyzm został sprowadzony do roli designerskiego logotypu – sklep z odzieżą patriotyczną Surge nie pozostawia nawet wątpliwości co do takiej interpretacji. Popatrzcie tylko, jak Polska Walcząca pięknie komponuje się z logiem Apple’a!

Torba sportowa Puma Husaria

W tej torbie zmieści się wszystko – książka, notes, ładowarka do telefonu, szminka, szabla i oczywiście husarskie pióra.

Fasola (!) patriotyczna

źródło: allegro.pl

Tak, nie pomyliliście się. To jest patriotyczna FASOLA. A ściślej – odmiana fasolki karłowej, na której znajduje się orzełek. Taką fasolkę nazywa się też 'niepodległościową’. Sprzedawca zachwala: 'Fasola z orzełkiem ma niezwykłą i długą historię. Już na pierwszy rzut oka wywołuje zdumienie i urzeka kształtem. Co więcej, na niektórych ziarnach, nad orzełkiem, występuje niewielka plamka, przypominająca koronę polskiego godła’. Okej, kupujemy to.

Dresowa bluzo-zbroja (bonus)

A teraz bonus. Ta bluza jakiś czas temu stałą się przebojem sieci – ów produkt miał rzekomo zwiastować wejście na rynek marki Polonia Patria. Fejk? Niestety, strona tej firmy dawno zniknęła z Facebooka, a projekt bluzy tak naprawdę nazywa się Duncan Armored Knight Hoodie i jest produkowany w Korei. Tak czy siak, pomysł na pewno sprawdziłby się na polskich ulicach. Bluza z kapturem zmieniającym się w przyłbicę? Byłaby to z pewnością niesamowita gratka dla wszystkich uczestników Marszu Niepodległości marzących o Polsce od Morza do Morza, którzy ostentacyjnie odpierają chęć na kebaba w co drugi poniedziałek niczym husaria odpierała ataki piechoty tureckiej podczas Bitwy pod Chocimem.

FUTOPIA