5 najbardziej znanych akcji Shachko i FEMEN-u

"Oksana Shachko. Była najbardziej odważną i najbardziej wrażliwą” – mówią bliscy zmarłej. Wspominamy znane akcje ruchu FEMEN z udziałem Oksany, by uczcić pamięć 31-letniej aktywistki, która popełniła samobójstwo 23 lipca.
.get_the_title().

1. Szwajcaria, luty 2012

Kobiety protestowały przeciwko organizowania Mistrzostw Świata w Hokeju na Białorusi w 2014 roku. Ten kraj jest nazywany przez dyplomatów „ostatnią dyktaturą w Europie”.

2. Rosja, marzec 2012

Akcja przeciwko wyborom prezydenckim została zorganizowana w jednym z lokali wyborczych, gdzie oddał swój głos również Władimir Putin. Dziewczyny próbowały wynieść urnę wyborczą, a po akcji zostały deportowane z kraju.

3. Szwajcaria, styczeń 2013

Akcja podczas World Economic Forum, które zdaniem FEMEN-u jest seksisowskie i potwierdza męską dominację w gospodarce światowej. Aktywistki miały na piersiach wymalowane napisy ”S.O.S. Davos” czy „Poor because of you”.

4. Niemcy, kwiecień 2013

Akcja odbyła się podczas spotkania Władimira Putina z Angelą Merkel w Hanowerze. Nagie dziewczyny wybiegły z tłumu w kierunku Prezydenta Rosji, wykrzykując obelżywe słowa.

5. Francja, luty 2014

Akcja przeciwko Julii Tymoszenko w Paryżu. Wszystkie dziewczyny miały długie, sztuczne warkocze, przypominające fryzurę byłej premier Ukrainy. Aktywistki wspięły się na krzesła i zimitowały własne powieszenie na tych warkoczach.

Organizacja FEMEN

Założony w 2008 roku na Ukrainie społeczny ruch kobiet, który walczy z dyskryminacją, korupcją czy totalitaryzmem. Akcje organizacji charakteryzują się pokazywaniem nagich piersi w celu przyciągnięcia uwagi, ideologicznymi napisami na ciele oraz kwiatami we włosach. Według informacji podanej na stronie ruchu, ideologia FEMEN-u to sekstremizm, ateizm, feminizm. – Religia to biznes, narzędzie do zarządzania świadomością ludzi – przekonywała Oksana Shachko.

Oksana Shachko

Współzałożycielka ruchu FEMEN. Urodziła się na Ukrainie. Pisała ikony już w wieku ośmiu lat, do perfekcji opanowała styl bizantyjski i była głęboko wierzącym dzieckiem. Jej prace nawet były kupowane przez cerkwie prawosławne. Jednak dorastając, Oksana zmieniła swoje poglądy religijne. W 2013 roku razem z innymi aktywistkami ruchu przeniosła się do Francji, gdzie dziewczyny otrzymały azyl polityczny. We Francji Oksana zajmowała się malarstwem, wystawiała swoje prace w galeriach. Stworzyła serię kontrowersyjnych ikon przedstawiających Matkę Boską w burce i aniołów w trampkach czy z bronią. – Za pomocą tych prac chciałam pokazać, że w historii ludzkości religia zawsze była źródłem wojen i konfliktów. Sztuka musi reagować na to, co dzieje się w społeczeństwie. Moim zdaniem sztuka musi być kontrowersyjna, musi wywoływać dyskusję. Uważam, że dzieła, które nie wywołują krytyki należą bardziej do rzemiosła, niż do sztuki. – mówiła Ukrainka.
23 lipca 2018 roku ciało Oksany Shachko zostało znalezione w mieszkaniu w Paryżu. Obok niego leżała kartka z napisem „You are fake”.

Tekst: Tetiana Shataieva

FUTOPIA