5 pytań, które musicie sobie zadać zanim weźmiecie ślub

Choć rozmowy o finansach często prowadzą do kłótni, przed ślubem warto jest zadać sobie nawzajem kilka pytań związanych z pieniędzmi. Oto 5 najważniejszych kwestii finansowych, które trzeba poruszyć przed zawarciem związku małżeńskiego.
.get_the_title().

Jak z łatwością określić, czy danej parze grozi rozstanie? Wystarczy sprawdzić, czy kłóci się ona o pieniądze. Kłótnie o finanse są czołowym czynnikiem prognostycznym rozwodu. Z tej przyczyny przed wzięciem ślubu warto jest zadać sobie kilka pytań dotyczących pieniędzy.

Będziecie teraz pracować zespołowo, dlatego wypracowanie skutecznych strategii stanie się najważniejszą częścią połączenia waszych finansów – ważniejszą nawet od obliczeń – mówi Nick Holeman z firmy inwestycyjnej Betterment.

Wbrew pozorom kwestie związane z pieniędzmi często mają więcej wspólnego z emocjami niż z matematyką. Przedstawiamy wam 5 kluczowych kwestii, które należałoby poruszyć w rozmowie przed ślubem.

1. Jakie są wasze cele finansowe?

Domek nad jeziorem czy podróże dookoła świata? Może się okazać, że twój wybranek lub wybranka ma zupełnie inne wyobrażenia na temat tego, w co warto jest inwestować. – Upewnijcie się, że zgadzacie się, co do swoich dużych celów finansowych – mówi Holeman. Po ślubie będziecie mogli kontynuować dyskusję na ten temat w sposób skonkretyzowany, ale na początek warto sprawdzić, czego chce i potrzebuje partner.

2. Jakie są wasze obawy związane z finansami?

Warto jest zrozumieć, jaki jest generalny stosunek partnera do pieniędzy. Nakreślenie tła może pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie – warto na przykład dowiedzieć się, jakie nauki na temat wydawania i oszczędzenia partner wyniósł z domu rodzinnego. Znajomość wzajemnych różnic, obaw i przyzwyczajeń związanych z pieniędzmi pozwoli wam szybciej dojść do zgody w kwestii finansów.

3. Co nie podlega negocjacjom?

Niektórzy inwestują w swoje hobby, a inni podczas podróży muszą nocować w eleganckim i klimatycznym hotelu. Większość osób ma swoje przyzwyczajenia, na które bezwzględnie i niezależnie od sytuacji wydadzą dużo pieniędzy. Należy szczerze porozmawiać o tym, co dla ciebie i twego partnera jest absolutnie nienegocjowalnym wydatkiem, ale także, w jaki sposób da się to obejść.

4. Jak połączycie swoje pieniądze?

To chyba najbardziej oczywista kwestia, która wiąże się z finansami. Jak będziecie nimi zarządzać po ślubie? Czy zdecydujecie się na połączenie swoich kont bankowych? Jak będziecie oszczędzać na wspólne cele, jeśli wasze zarobki się różnią? Warto też przedyskutować, ile pieniędzy chcecie przeznaczyć na wesele, na jakie mieszkanie was stać oraz pomyśleć o ewentualnych długach.

5. Ile będziecie wydawać, a ile oszczędzać?

Nie warto jest bardzo szczegółowo rozmawiać o tym, ile pieniędzy macie wydawać i na co. – Często pary próbują wypracować wspólny budżet, siadają razem i zaczynają się kłócić o każdą najmniejszą rzecz – ubrania, jedzenie czy wakacje. Każdy ma różne preferencje – mówi Holeman. Mimo wszystko warto jest ustalić, ile pieniędzy chcecie miesięcznie oszczędzać – kiedy już to wiecie i odkładacie daną kwotę, jakie znaczenie ma to, na co wydajecie resztę pieniędzy?

Wtedy już nie warto jest się o to kłócić.

Źródło: CNBC

FUTOPIA