6 sposobów na pogłębienie relacji z Matką Naturą dla tych, którzy mieszkają w dużych miastach

Spędzanie czasu na łonie natury niesie za sobą liczne korzyści, zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.
.get_the_title().

Niedawno zakończone badania naukowców z Akademii Medycznej przy Uniwersytecie w Exeter wykazały, że spędzanie 2 godzin tygodniowo na łonie natury ma wpływ na lepsze samopoczucie i skutkuje licznymi korzyściami dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Poczucie spokoju i wyciszenie, które daje przebywanie w otoczeniu natury, wiąże się z obniżonym poziomem stresu, niższym ciśnieniem, zmniejszonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy, chorób serca, astmy i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Źródło: The Outbound Collective

Choć zdajemy sobie sprawę z benefitów, jakie niesie za sobą przebywanie na łonie natury, żyjąc w dużym mieście, w tempie, które narzuca wielkomiejski styl życia, łatwo i szybko tracimy z nią kontakt. Współczesny design i architektura stawiają przywrócenie relacji z Matką Naturą jako jeden z priorytetowych celów realizowanych w metropoliach projektów. Zanim jednak nasze miasta znajdą się w symbiozie z naturą, pozostaje nam wziąć sprawy w swoje ręce.

Oto kilka pomysłów na to, jak włączyć kontakt z naturą w wielkomiejską codzienność.

1. Zaangażuj się w ogród społecznościowy

Źródło: Fundacja Łąka

Ogólnodostępne ogrody, w których uprawianie zaangażować może się każdy, pomnażają się w dużych miastach. Mają zróżnicowany charakter- mogą być ozdobne, owocowo-warzywne lub rekreacyjne. Ogrody społecznościowe umożliwiają aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz budują poczucie wspólnoty. Warszawiacy mogą znaleźć najbliżej nich położone ogrody społecznościowe online, na stronie: http://bujnawarszawa.pl/ogrody/. Ogólnodostępne ogrody pojawiły się także w Poznaniu (np. Ogród Otwarty na Wildzie), w Krakowie (informacje dostępne na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej), w Szczecinie (Ogród Społeczny na Łasztowni), czy w Gdyni.

2. Pójdź do najbliższego lasu i przyglądaj się drzewom i ptakom

Źródło: passporttotexas.org

Zamiast jeść lunch przed ekranem komputera w biurze, pójdź na przerwie do najbliższego parku. Przespaceruj się i zwróć uwagę na otaczającą cię naturę. Przyjrzyj się różnym gatunkom drzew i zauważ fruwające i śpiewające ptaki. Zabierz ze sobą mini atlas drzew i krzewów i w końcu dowiedz się, pod jakim drzewem codziennie siedzisz na ławce w parku. Poznaj także żyjące w twojej okolicy gatunki ptaków.

3. Załóż herbarium lub miejski ogród na balkonie

Źródło: YouTube

Brak ogrodu nie jest równoznaczny z niemożnością uprawy warzyw, ziół i owoców. Niektóre z nich wyhodować można także w warunkach miejskich, na balkonie. Poza roślinami ozdobnymi, które pięknie udekorują balkon na miejskim osiedlu, zasadź także te zioła i warzywa, które dobrze znoszą trudne wielkomiejskie warunki. Na balkonie, do którego trudno dochodzi naturalne światło, urosną mięta, estragon, rzeżucha, pietruszka czy melisa. Jeżeli do twojego balkonu dochodzą promienie słoneczne, możesz pokusić się o zasadzenie sałaty, szczypiorku, cebuli czy kalarepy.

4. Kupuj lokalne produkty na pobliskim rynku

Źródło: Portal informacyjny Mokotów – Co na Mokotowie

Zamiast w supermarkecie, świeże produkty kupuj od rolników sprzedających na okolicznym rynku czy bazarze. Dzięki temu wesprzesz lokalną produkcję, a sobie zapewnisz zdrowsze, pełnowartościowe jedzenie prosto z natury. Pamiętaj o zabraniu własnych toreb i opakowań wielorazowego użytku – dzięki temu cały proces zakupów stanie się zrównoważony i ekologiczny.

5. Włącz przebywanie na łonie natury w swoją codzienną rutynę

Źródło: Shutterstock

Wypracuj w sobie potrzebę kontaktu z naturą. Poranną kawę, zamiast przy kuchennym stole i ze smartfonem w ręku, wypij w ogrodzie, na balkonie lub przy oknie. Jeżeli możesz, wysiądź wcześniej z autobusu i tramwaju i resztę trasy do pracy pokonaj na pieszo, najlepiej przez park. Spędź kilka minut przerwy na lunch w parku lub na pobliskim skwerze; połóż się na trawie, zdejmij buty i poczuj ją pod stopami. Przed snem, zamiast przeglądać Instagrama, popatrz przez kilka minut na rozgwieżdżone niebo.

Tekst: AO

Preloader spinner
Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook
Age: