Adwokat AI wkrótce będzie bronić pierwszego klienta

Chatbot ma zastąpić drogich prawników.
.get_the_title().

Startup DoNotPay stworzył sztuczną inteligencję, która zastąpi adwokata, broniąc swojego klienta w sądzie. Pierwsza rozprawa z udziałem adwokata AI odbędzie się już w lutym. Ale jeśli wyobrażacie sobie, że na sali rozpraw stanie humanoidalny robot, to musimy was rozczarować. Prawnik przyszłości to… aplikacja na iPhone’a. Podpowie ona oskarżonemu, jak ma odpowiadać na pytania w sądzie.

Rozprawa będzie dotyczyć przekroczenia prędkości.

Oskarżony wyposażony będzie na sali rozpraw w iPhone’a i słuchawki, co normalnie nie jest dozwolone, jednak w tym przypadku będą one występować jako aparat słuchowy. – Technicznie jest to dozwolone – tłumaczy założyciel DoNotPay, Joshua Browder. Jest on zdania, że adwokaci często pobierają za duże wynagrodzenie w prostych sprawach, które nie wymagają od nich specjalnego zaangażowania. Właśnie przy nich pomóc mogłaby sztuczna inteligencja.

fot. Conny Schneider / unsplash

Rozprawa, która odbędzie się w przyszłym miesiącu, to oczywiście eksperyment.

Oskarżony zgodził się postępować zgodnie z poleceniami algorytmu, a startup obiecał, że jeśli sprawa zakończy się na jego niekorzyść, to w całości pokryje grzywnę i pozostałe opłaty.

To pierwszy przypadek, kiedy AI pojawi się na sali rozpraw. W przeszłości pomagała jednak klientowi w uniknięciu opłaty bankowej w wysokości 16 dolarów. Sztuczna inteligencja startupu DoNotPay używana jest także szerzej w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie zajmuje się mandatami za nieprawidłowe parkowanie. Firma twierdzi, że pomogła już 3 mln osób. Kto wie, może jeśli rozprawa w lutym rozstrzygnięta zostanie na korzyść oskarżonego, AI częściej będzie występować w roli adwokata.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Tingey Injury Law Firm/Unsplash

FUTOPIA