Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Amerykańska szkoła zaprojektowana tak, aby jak najmniej uczniów ucierpiało podczas strzelaniny

W tym roku w amerykańskich szkołach miały już miejsce 22 strzelaniny.
.get_the_title().

Strzelaniny w szkołach w Stanach Zjednoczonych to niezwykle poważny problem. Szacuje się, że 1 na 5 strzelanin w USA ma miejsce właśnie w szkole lub na uczelni.

Ubiegły rok był pod tym względem najgorszym w całej historii – w wyniku strzelanin w szkołach 113 osób zginęło lub zostało rannych, a do incydentów z użyciem broni palnej na terenie placówek edukacyjnych w kraju dochodziło średnio co osiem dni.

Z kolei w tym roku do końca lipca odnotowano aż 22 strzelaniny w amerykańskich szkołach. Nie dziwi więc, że różne rozwiązania umożliwiające przetrwanie w przypadku tego rodzaju incydentu cieszą się niemal tak dużym powodzeniem jak prewencja w tym zakresie. Pisaliśmy już o firmie Masada Armor. Plecaki jej projektu w zaledwie 2 sekundy zamieniają się w kamizelkę kuloodporną. Jednak taki plecak zdecydowanie nie jest rozwiązaniem dla wszystkich – jego dostępność utrudnia wysoka cena wynosząca od 500 do 700 dolarów. Dlatego też firma architektoniczna TowerPinkster podeszła do tego zagadnienia bardziej systemowo, projektując szkołę tak, by jak najmniej uczniów ucierpiało podczas strzelaniny.

Cały kampus Fruitport High School w Michigan został pomyślany tak, by jak najbardziej utrudnić zadanie strzelającemu. Budynek składa się z segmentów oddzielonych od siebie drzwiami przeciwpożarowymi – można je zamknąć przyciskiem, izolując napastnika od potencjalnych ofiar. Front budynku ma być zakrzywiony w taki sposób, aby było stamtąd widać resztę szkoły, a także wejście do niej, z kolei zakrzywione korytarze mają rozproszyć wzrok strzelca.

W betonowym korytarzu ze względów bezpieczeństwa nie będzie szafek – te staną w specjalnej auli – znajdą się tam natomiast wnęki, w których będą się mogli ukryć uczniowie.

W klamkach znajdą się wewnętrzne zamki, które zapewnią dodatkową ochronę, natomiast okna będą kuloodporne. Firma TowerPinkster zgłosiła się na szkolenie do National Institute of Crime Prevention, by dowiedzieć się, na jakie elementy powinna zwrócić uwagę przy projektowaniu placówki, która stworzona została zgodnie z zasadami dokumentu Crime prevention through environmental design. Budowa Fruitport High School w Michigan już ruszyła. Mamy jednak nadzieję, że tamtejsi uczniowie i nauczyciele nigdy nie będą zmuszeni do wykorzystania udogodnień zaprojektowanych przez architektów.

Zdjęcia: Deezeen
Tekst: NS

FUTOPIA